ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Yöneticileri Depremzedeler İle İftar Sofrasında Buluştu

İl Yöneticileri Depremzedeler İle İftar Sofrasında Buluştu

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından deprem bölgesinden gelen vatandaşlarımıza yönelik iftar programı düzenlendi.

Vali Yardımcısı Okan Leblebicier, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İl Jandarma Alay Komutanı J.Alb. Ercan Atasoy, İl Müftüsü Bekir Gerek, İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Uğur Bilge, İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Dilek Bayırlı, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, TÜGİAD Eskişehir Başkanı Serkan Can Zengin, Eskişehir Sanayi Odası Umut Market heyeti, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve personeli, deprem bölgesinden ilimize gelen çocuklarımız, gençlerimiz ve aileleri ile mübarek Ramazan ayının manevi iklimini yaşatan iftar buluşmasında bir araya geldiler.

Eskişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi ilahi grubunun ilahi dinletisi ile başlayan program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve ardından İl Müftüsü Bekir Gerek tarafından iftar duasının edilmesiyle devam etti.

Eskişehir Öğretmenevinde düzenlenen iftar programına katılan misafirlerin Ramazan-ı şeriflerini tebrik eden İl Millî Eğitim Müdürü Pervin Töre, 6 Şubat sabahına tüm ülkenin çok büyük bir depremle uyandığını hatırlatarak hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, kalanlara sabır, yaralılara acil şifalar dilediğini ifade etti.

Bu dönemde Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Mahmut Özer ve Eskişehir Valimiz Sayın Erol Ayyıldız'ın himayelerinde tüm imkânlarıyla sahada olduğunu kaydeden Töre, yaraların sarılması için büyük çaba sarf ettiklerini dile getirerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve yüzyılın afeti olarak değerlendirilen 06.02.2023 tarihli 2 büyük depremden etkilenen 11 ilimizde meydana gelen büyük afet neticesinde Devletimiz ve Millet el ele büyük bir destek seferberliği başlatılmıştır.

Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Valiliğimiz koordinasyonunda bir taraftan eğitim öğretim planlamasını yaparken diğer yandan bölgede beslenme başta olmak üzere ihtiyaç duyulan malzemelerin tasnifine, arama kurtarma çalışmalarından diğer ihtiyaçlara Bakanlığımız ve Valiliğimiz öncülüğünde insan kaynağı ve yardım malzemeleri gönderilmiştir.

Gönüllü öğretmenlerimiz ve personellerimiz de deprem bölgesinde sahada aktif olarak çalışmıştır.

Bu zorlu süreçte; Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Birimi ekibindeki personelimiz AFAD koordinesinde Hatay'a gitmiştir.

MEB AKUB dışında olan ve gönüllü olarak 73 personel Hatay ve Malatya illerine gönderilmiştir.

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı aşçı, aşçı yardımcısı, ilk yardım öğretmenlerinden oluşan ekip Hatay'a gönderilmiştir.

Deprem bölgesine toplamda 30 tır, 2 kamyon, 1 kamyonet, 6 minibüs, 1 askeri kargo uçağı, 3 mobil mutfak ve 3 mobil destek aracı olmak üzere toplam 46 araç ulaştırılmıştır.

Eskişehir Valiliğimizin koordinesinde meslek liseleri ve Eskişehir Öğretmenevi tarafından üretilen 60.000 ekmek deprem bölgesine gönderilmiştir.

Deprem bölgelerinin ihtiyacı olan birçok malzeme ile birlikte 2.041 koli su Hatay ve Kahramanmaraş illerine gönderilmiştir.

İhtiyaç ortadan kalkıncaya kadar yemek üretecek şekilde kuru gıda malzemesi ile birlikte 3 mobil mutfak ve mobil mutfak destek aracı Hatay iline gönderilmiştir. Her mobil mutfakta günlük 10 bin kişilik sıcak yemek dağıtılmıştır.

Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğünce üretilen tuvalet kâğıtları ve kağıt havlular deprem bölgesine gönderilmiştir.

Deprem bölgelerindeki vatandaşlarımızın ısınma ihtiyacını karşılamak için Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ürettiği 1.243 adet soba Hatay ve Malatya İllerine gönderilmiştir.

Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsünde depremzedeler için battaniye, uyku tulumu, eşofman takımı, atkı, eldiven, bere başta olmak üzere kışlık yardım malzemesi üretilmiştir.

Eskişehir Valiliği koordinasyonunda Kriz Yönetimi ve Koordinasyon Merkezince Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne verilen görevler çerçevesinde deprem felaketinin yaşandığı günden bugüne Eskişehir Öğretmenevi ile Ali Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde depremzedeler misafir edilmiştir.

Öğretmenevindeki çocuklara okul öncesi öğretmenlerimiz eşliğinde aktivite amaçlı okul öncesi sınıfı açılmıştır. Ayrıca çocuklara ve yetişkinlere yönelik olarak da Psikososyal Destek Odası açılmış olup rehber öğretmenlerimizce psikolojik destek sağlanmaktadır.

Öğretmenevinde giysi odası açılmıştır. Depremzedelere kıyafet, temizlik, hijyen ve kişisel bakım malzemeleri, kuaför bakımı gibi bir çok konuda yardım sağlanmıştır.

Eskişehir Valiliği Afetzede Kriz Yönetimi ve Koordinasyon Merkezi tarafından DSİ'de kurulan kriz merkezi başta olmak üzere birçok merkezde 24 saat esaslı milli eğitim şube müdürleri ve personeller görevlendirilmiş olup ilimize gelen depremzede vatandaşlarımız karşılanıp kalacakları yerlere erişimleri için destek sağlanmıştır. Bu merkezlerde depremzede ailelerimize ve çocuklarımıza, Rehberlik ve Psikolojik Danışman öğretmenlerimiz tarafından psikososyal destek sunulmaktadır.

KYK yurtlarında kalan depremzede vatandaşlarımız ve çocukları için sınıf büyüklüğünde 6 alan oluşturulmuştur. 3 alan psikososyal destek alanı çocuk, ergen, oyun odası olarak, 3 alan ise eğitsel sosyal etkinlik alanı okul öncesi, ilkokul, ortaokul olarak belirlenmiştir. Bu alanlarda görev yapmak üzere 5 Rehberlik ve Psikolojik Danışman öğretmen görevlendirilmiştir. KYK yurtlarında Milli Eğitim Marketleri açılmış olup vatandaşlarımızın ihtiyaçları karşılanmaktadır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzde Depremzede Koordinasyon Merkezi oluşturulmuştur. Bu merkezde 24 saat esaslı çalışarak ilimize gelen okul çağındaki çocukların bilgileri alınmakta olup, kurulan komisyon tarafından resmi ve özel okullara kayıtları yapılmaktadır.

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli rehber öğretmenlerden oluşan psikososyal destek ekibi, deprem bölgesinde görev yapmak ve depremin yaralarını sarmak amacıyla görevlendirilmiştir." diyerek gerçekleştirilen çalışmaları aktardı.

"Deprem bölgesinden gelen vatandaşlarımızın yararlarının sarılmasında bizlere destek veren Eskişehir Sanayi Odası, Eskişehir Ticaret Odası, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı başta olmak üzere sivil toplum örgütlerine kurumum ve depremzede vatandaşlarımız adına teşekkür ediyorum. Bu acıları hep birlikte atlatacağız." diye konuştu.

Böylesi organizasyonların birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirerek bizi daha güçlü kılacağını belirten Vali Yardımcısı Okan Leblebicier, iftar programı için Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ederken katılımcıların Ramazan ayını da tebrik etti.

09-04-202309-04-202309-04-202309-04-202309-04-202309-04-202309-04-202309-04-202309-04-202309-04-202309-04-202309-04-2023

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.