ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Hakan CIRIT, Irak'tan Gelen Öğretmenleri Ziyaret Etti.

İl Müdürümüz Hakan CIRIT, Irak'tan Gelen Öğretmenleri Ziyaret Etti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan CIRIT, Kültür Coğrafyamızda Türk Çocuklarına Yönelik Türkçe Öğretimi Mesleki Gelişim Programı kapsamında, Irak'ın Musul, Telafer, Kerkük, Erbil bölgelerinden gelen Türkmen öğretmenleri Halk Eğitim Merkezinde ziyaret etti.


3 Ağustos tarihinde açılışı yapılan ve 9 Ağustos tarihine kadar şehrimizde Türkçe eğitimi alacak olan Türkmen misafirlerimizle sohbet eden İl Müdürümüz Hakan CIRIT, konuşmasında şunları söyledi:


"Yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına anadilleri olan Türkçeyi öğretmek için ihtiyaç duyulan eğiticileri yetiştirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığımız ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı işbirliğinde geliştirilen "Yurtdışında Yaşayan Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Eğitici Eğitimi" kapsamında sizleri şehrimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.


Geçtiğimiz elli yıl içerisinde yurt dışında yaşayan Türklerin birçok sorunu ortaya çıkmıştır ve bunlardan önemli bir kısmı da hâlen devam etmektedir. Eğitim problemleri arasında önemli yer tutanlardan bir tanesi, Türk çocuklarının genel okul başarısı yanında uygulanan ana dili ve Türk kültürü öğretimi noktasında odaklanmaktadır. Kimliğin gelişmesi, yerleşmesi, güçlenmesi aynı zamanda ana dili aracılığı ile gerçekleşir.


Bunun yanı sıra ana dili, çocuğun bilişsel yetilerinin gelişmesi ve olgunlaşması açısından büyük önem taşır. Dil, düşünceyi yalnızca taşıyan, ileten bir araç olmayıp, düşünceyi yeniden yapılandıran, onu tamamlayan temel bir işlevsel yetidir. Kişinin bilişsel yetileri, yani dikkat, algılama, bellek, düşünme, öğrenme, yargılama, gerçeği arama ve değerlendirme gibi yetileri, bir toplumda ana dilinin zenginliği ve kullanılması oranında gelişmektedir. Bu nedenle bir dilin, özellikle de ana dilinin gelişimine olanak tanımak, o dille eğitim görmek, yaşamla diyaloğu o dil üzerinden sürdürmek önemlidir. Özellikle çocukluk çağında dilde yaşanabilecek bir sakatlanma, düşünce dünyasını bir bütün hâlinde sakatlayabilir. Hele ki, hiçbir dili tam olarak kullanma ve yaşama imkânı bulamayan, "iki arada" kalan çocuklar için sorunlar çok daha büyüktür.

Bu nedenle dile müdahale, yaşamın bütününe müdahale sayılır. Çocuklarımıza anadillerinde okuma, yazma ve konuşma gibi temel dil becerilerini kazandırmayı ve Türk kültürünü yurt dışında yaşayan yeni nesillere tanıtacak eğiticileri yetiştirmeyi planlayan bu programın, yurt dışında yaşayan, eğitim sevdalısı siz değerli öğretmenlerimizin sayesinde başarıya ulaşacağına inancımız tamdır.

Alanında uzman öğretmen ve akademisyenler eşliğinde gerçekleşecek olan programda, akademik eğitim yanında programı destekleyici çeşitli sosyal, kültürel ve eğitsel etkinliklere de katılma imkânı bulacaksınız.


250 milyon insan tarafından konuşulan ve dünya üzerinde en çok konuşulan 5. dil olan Türkçe'mizin ve Türk kültürünün, yurt dışında yaşayan çocuklarımıza aktarılması sürecinde, bizim dünyadaki gönüllü elçilerimiz olacağınıza inanıyor, verimli bir eğitim süreci geçirmenizi diliyorum."

Ziyaret, Musul, Telafer, Kerkük ve Erbil bölgelerinden gelen Türkmen öğretmenlerle birlikte hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

06-08-201906-08-201906-08-201906-08-201906-08-201906-08-201906-08-201906-08-201906-08-2019

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.