ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre, Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Öncesinde Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi

İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre, Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Öncesinde Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi

İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre, 5 Haziran 2022 tarihinde uygulanacak olan Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav öncesinde Ali Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde basınla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre, gerçekleştirdi açıklamada;

"5 Haziran 2022 tarihinde uygulanacak olan "2022 Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavı"na 128 okulda, 875 sınav salonunda toplam 10.073 öğrenci sınava katılacaktır. 4 öğrencimiz evde, 1 öğrencimiz ise hastanede sınava girecektir. Gerçekleşecek sınavda ilimiz genelinde 23 kurye, 1.648 bulunmaktadır.

İlimiz genelinde sınav yapılacak olan okullarımızdan 100 tanesi emniyet bölgesinde, 28 tanesi jandarma bölgesinde yer almakta olup güvenliğin sağlanması açısından 1.214 emniyet ve jandarma personeli görev almaktadır." dedi.

Okullarda Gerekli Kontroller Gerçekleştirildi.

Sınav yapılacak okullarda dersliklerin kontrol çizelgesi oluşturularak bu çizelgeler doğrultusunda il ve ilçe yöneticileri sınav yapılacak okulları ziyaret ederek gerekli kontrolleri gerçekleştirdiklerini aktaran İl Müdürümüz Pervin Töre, "Bu okullarımızın sınava hazır olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin sınava yönelik motivasyonlarının artırılması amacıyla rehber öğretmenler ile toplantı yapılmıştır. Sayın Valimizin başarı dileklerini ilettiği afişler hazırlanarak okullarımızın bahçelerine asılmıştır." dedi.

Birinci Oturum Türkiye Saatiyle 09.30'da, İkinci Oturum ise 11.30'da Başlayacaktır.

Türkiye genelinde uygulanacak esaslara değinen İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre;

            "Bakanlığımız tarafından hazırlanan kılavuzlara, bu yıl ilk kez görme ve işitme yetersizliği olan öğrenciler için erişilebilir kılavuzlar eklenmiştir. Görme yetersizliği olan öğrencilerimiz için 'sesli betimleme' ve işitme yetersizliği olan öğrencilerimiz için ise 'işaret dili' ile düzenlemeler yapılarak erişime sunulmuştur.

            Sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında önceki yıllardan farklı herhangi bir değişiklik yoktur. Geçen yıl olduğu gibi 2022 yılında da sınav uygulaması iki oturum hâlinde gerçekleştirilecek olup öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacaktır. Birinci oturum Türkiye saatiyle 09.30'da, ikinci oturum ise 11.30'da başlayacaktır. Öğrencilerimiz en geç saat 09.00'da okullarında bulunmalıdır.    

          Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecektir. İkinci oturumda ise öğrencilere Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacaktır.

Sınav sonuçları, 30 Haziran 2022 tarihinde "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek olup öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecektir.

Sınav ile ilgili velileri bilgilendirme ve öğrencileri bilgilendirmeye yönelik iki ayrı video Müdürlüğümüzce hazırlanarak öğrenci ve velilerimize ulaştırılmıştır." dedi.

Toplantı sonrasında sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar dileyerek, yönetici, öğretmen ve velilerimize emekleri için teşekkür etti.

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.