ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre, LGS ve 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Hakkında Bilgi Verdi

İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre, LGS ve 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Hakkında Bilgi Verdi

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsünde basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek 4 Haziran 2023 Pazar günü uygulanacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ve 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Sonu ile ilgili değerlendirme yapıp bilgi paylaştı.

Kent genelinde sınav yapılacak okul sayısı 127 olarak belirlenirken öğrenci sayısı 10 bin 384 olduğu bildirildi.

Öğrenci katılım oranının yüzde 90 olduğu bildirilirken kentte konuk edilen depremzede öğrencilerin sınava girişlerine ilişkin bilgilendirmede bulunan Töre, "40 bin vatandaşımız 6 Şubat'tan sonraki süreçte ilimize konuk olarak geldiler. 5 bin öğrencimizi okullara kaydettik. Fakat şu anda bu sayı gittikçe azalıyor. 3 bin 386 gibi bir rakama geriledi. Şu anda 8. sınıfta kayıtlı olan 230 öğrencimiz var. Bu 230 öğrencimizin 220'si sınava girecektir. Biz her türlü önlemleri aldık." diye konuştu.

Toplantıda 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Sonu ile ilgili yapılan veri paylaşımında okul öncesi eğitimde okullaşma oranı 5 yaş grubunda yüzde 99'a çıkarıldığı ve okul öncesi öğrencilerimize ücretsiz yemek dağıtımına başlandığı bilgisi paylaşılırken, temel eğitimde 690 bin 734 ders kitabi, ortaöğretimde 569 bin 749 ders kitabı öğrencilere ulaştırıldığı bildirildi.

Öte yandan özel eğitim, mesleki eğitim kademlerine yönelik ve yardımcı kitap olarak 823 bin 826 kitap öğrencilere ulaştırıldığı paylaşıldı. Toplantıda, Mesleki Eğitim Merkezleri çerçevesinde 11 bin öğrenci sayısı hedeflenirken 14 bin 561 öğrenciye ulaşılarak yüzde 132 oranıyla hedefin üzerine çıkıldığı ifade edildi. Bakanlık tarafından hayata geçirilen Temel Eğitimde Okul Bazlı Bütçe Uygulama Sistemi ile okullarda temizlik, kırtasiye, onarım ve donatım ihtiyaçlarını yerinde ve zamanında karşılamak amacıyla il genelinde toplam 20 milyonun üzerinde ödenek geldiğinin altı çizildi.

"Öncelikle eksikleri tespit ediyoruz"

Töre, "Göreve geldiğimizde ilk icraatlarımızdan biri Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde kendimiz Kimya laboratuvarımızı kurduk. Okulların hijyen ihtiyaçlarını tamamen hiçbir ücret almadan bu okulumuzdan direk karşılıyoruz. Sıvı sabun olsun, hijyen maddesi olsun, tuvalet kağıdı üretiyoruz." diye konuştu. 

Gönül Bağı projesi

Gönül Bağı Projesi hakkında da bilgi veren Töre, "Proje kapsamında engelli çocuklar bakımevi ve çocuk kulübü ziyareti, ailelerle kahvaltı etkinliği, farkındalık ve topluma hizmet uygulaması, özel gereksinimli çocuğu olan aileler için halk eğitim kurslarının açılması, anneler için mamografi ve kalın bağırsak tarama faaliyeti, meslek liselerinin özel gereksinimli çocuğu olan aileler için hami olması, anneler ile kişisel bakım etkinliği, kültürel faaliyetler, sinema etkinliği, bilgilendirme semineri, psikososyal destekler, babalar ile birliktelik etkinliği, sorunlarla başa çıkma toplantıları gibi faaliyetler gerçekleştirilmektedir" dedi.

Depremden etkilenen vatandaşlara yönelik çalışmalar

Depremden etkilenerek ilimize gelen vatandaşlarımız Eskişehir Öğretmenevi ile Ali Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde misafir edilmiştir. Psikososyal Destek Alanları açılarak 5 Rehberlik ve Psikolojik Danışman öğretmen görevlendirilmiştir. KYK yurtlarında Milli Eğitim Marketleri açılmış olup vatandaşlarımızın ihtiyaçları karşılanmaktadır. Öğretmenevinde giysi odası açılarak depremzede vatandaşlarımıza kıyafet, temizlik, hijyen ve kişisel bakım malzemeleri, kuaför bakımı gibi bir çok konuda yardım sağlanmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzde Depremzede Koordinasyon Merkezi oluşturulmuştur. Bu merkezde 24 saat esaslı çalışarak ilimize gelen okul çağındaki çocukların bilgileri alınmakta olup, kurulan komisyon tarafından resmi ve özel okullara kayıtları yapılmaktadır" dedi.

Altun: "Eskişehir'in eğitimde marka bir il"

Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsündeki toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Salih Altun, Eskişehir'in eğitimde marka bir il olduğunu söyledi.

Sınava girecek öğrencilere başarılar dileyen Altun, "İnşallah her gün geçen hem ilimizde hem ülkemizde dünyadaki en önemli şey olan yetişmiş bireyin, beşeri sermaye dediğimiz insan gücünün en güzel şekilde yetişmesi için hepimiz üzerimize düşen gayreti göstereceğiz." dedi.

31-05-202331-05-202331-05-202331-05-202331-05-2023

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.