ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen´in Öğretmenler Günü Mesaji

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen´in Öğretmenler Günü Mesaji

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi ÖZEN, 24 Kasım Öğretmeler Günü münasebetiyle yayınladığı mesajda;

Bugün, mensubu olmakla her zaman onur duyduğum, eğitim camiasının bireyleri olarak bizler için çok önemli bir anlamı olan 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyoruz.

            Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul buyurdukları gün olan 24 Kasım ülkemizde Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Elbette ki birçok yüce değer gibi öğretmenlik mesleği de bir günle anlam kazanacak, bir gün ile ifade edilebilecek bir meslek değildir. Öğretmenlik bir yaşam tarzıdır. Bir insanlık görevidir öğretmenlik. Hepimiz birer öğretmenizdir hayatın içinde. Çocuklarımız ilk gözlerini hayata açtıklarında ilk öğretmenlerinin kucağında nefes almaya başlarlar yani annelerinin. Anne ilk öğretmendir. Biraz daha büyüdüklerinde diğer aile bireyleri de çocuklarımızın hayatlarını sürdürecekleri bilgileri kazandıkları ilk öğretmenleri olurlar. Aile ve sosyal çevre ilk okulumuzdur. Ancak, ne zaman ki çocuklarımız okula başlarlar, o tarihten itibaren iyi bir vatandaş olmak üzere öğretmenlerin emin ellerine teslim edilirse o andan sonra geleceklerini öğretmenleri ile birlikte şekillendirmeye başlar.

Öğretmenlik mesleği bir sanatkârlıktır. Öğretmen toprak gibidir. Kendisine saçılan tohumların her birisinden insanlığa yararlı birçok fidanı yeşertir. Öğretmenlik mimarlıktır, mühendisliktir, rehberliktir, güzel olan insan yararına olan ne varsa odur öğretmenlik.

Öğretmen olmak, çevresine duyarsız olamamaktır Öğretmen olmak, gelecekten kendini sorumlu tutmaktır. Öğretmen olmak;

“Adam aldırmada geç git diyemem aldırırım

Çiğnerim, çiğnenirim Hakkı tutar kaldırırım’’ mısralarında hayat bulan bir sorumluluk duygusuna sahip olmaktır.

Eğitim camiasının bireyleri olarak, bugün ülkemizin içinde bulunduğu durumu çok iyi okuyan anlayan ve bu milletin evlatlarını geleceğe hazırlarken ülkemizle ilgili kötü emelleri olanlara verilecek en güzel cevabın, vatan sevgisi ile donatılmış vatan sevgisi ile yetiştirilmiş gençler olduğunu biliyoruz.

 Milletimizin ve mesleğimizin bize verdiği bu sorumlulukla “kökü mazide olan atiyiz” şiarına uygun bir şekilde, şanlı tarihimizden ve büyük ecdadımızdan aldığımız mirası öğrencilerimizle birlikte geleceğe taşımanın onurunu gururunu yaşıyoruz.

Yaptığımız görevin bize sağladığı imkânlar ya da imkânsızlıklar bizim bu sorumluluk duygumuzu yerine getirmemizde asla bir etken olamaz.  İçinde bulunduğumuz koşullar ne olursa olsun daima ülkenin çocuklarını ülkenin aydınlık yarınların birer hizmetkârı olarak yetiştirmenin azmi ve gayreti içerisinde olacağız. Bugün yemin ederek göreve başlayan genç arkadaşlarıma bundan sonraki görev yaptıkları meslek hayatları boyunca hep bu ilkeler çerçevesinde hareket etmelerini tavsiye ediyorum. Yine bugün ömürlerinin önemli bir kısmını bu ideale harcamış ve şanla şerefle devletimizin kendilerine verdiği görev süresini tamamlamış öğretmen arkadaşlarımıza da sağlıklı huzurlu bir yaşam diliyorum. Emanetlerinin emin ellerde olduğunu bilerek hayatlarının geride kalan kısmını huzurla sürdürsünler. Ebediyete irtihal eden öğretmenlerimize Allah´tan rahmet diliyorum.

Aralarından biri olmakla onur duyduğum öğretmenlerimin öğretmenler gününü kutluyorum. Değerli öğretmenlerim iyi ki varsınız.  Siz bu ülkede varsanız bu ülkenin geleceği, gelecekten umudu var.

 

 

                                                                                                                                     Necmi ÖZEN

                                                                                                                     Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü

 

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.