ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi ÖZEN´in 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Kutlama Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi ÖZEN´in 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Kutlama Mesajı

 

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Kutlama Mesajı

Bugün bütün okullarımızın bahçelerinde ve sınıflarında çiçeklerin açtığı eğitimin bahar günüdür. Mevsimlerden sonbaharın başladığı bugünlerde bizim için, eğitimciler için, öğrencilerimizin aileleri için, eğitim kurumları için bahar mevsimi başlamıştır. Çünkü bahar yeni bir başlangıçtır. Bahar taze bir adım atmaktır. Ve bugün ilk ders zili ile beraber baharımızın da habercisi olan öğrencilerimiz okullarımızın bahçelerini doldurdular. Sınıflarına girerek derslerinin başına geçtiler. Baharın müjdecisi öğrencilerimiz, okullarınıza hoş geldiniz. Eğitim öğretim yılınız hayırlı olsun.

Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçildikten sonra ülkemizde pek çok alanda olduğu gibi eğitim alanında da yeni bir takım arayışların içine girilmiştir. Aslına bakarsanız ülkenin geleceğini oluşturan çocuklarımızın daha mutlu yarınlara emin adımlarla ilerleyebilmeleri için eğitim alanındaki arayışlar hiçbir zaman son bulmamış, bundan sonra da son bulmayacaktır. “Arayış” kelimesi ile yeni kademeler arası geçişler için sınavlar, geçiş düzenlemeleri ve öğrencilerin üst okullara devamının sağlanması ile ilgili olan çalışmalar akla gelmemelidir. Çünkü bunlar eğitim sisteminin içerisinde zaten var olan ve öğrencilerin hayallerindeki mesleklere emin adımlarla ilerleyebilmeleri için, hayallerini gerçekleştirebilmeleri için, yetenekleri ve talepleri doğrultusunda eğitim alabilmelerine imkân sağlayacak çalışmalardan öteye bir şey değildir. Asıl olan her alanda olduğu gibi milli ve yerli bir takım eğitim anlayışlarının sistemimizin içerisine yerleştirilmesi, bunun müfredat programları aracılığıyla eğitim kurumlarında hayata geçirilmesidir.

Eğitim sistemindeki anlayış öğrencilerin evrensel bilgi ile donatılarının yanı sıra kendilerini gerçekleştirebilecekleri sportif, sanatsal ve kültürel alanlarda da birtakım faaliyetlerin, etkinliklerin içinde olmalarının sağlanmasıdır. Son yıllarda eğitim kurumlarımızın fiziki mekânların donanımları ve donatımları çağın gereklerine uygun şekilde sürekli olarak yenilenmekte, fiziki mekânlar açısından öğrencilerin ihtiyaç duyacakları yatırım yapılmaktadır. Bunun en önemli göstergesi tüm gelişmiş toplumlarda olduğu gibi bizim toplumumuzda da bütçeden ayrılan payın bütün alanların üzerinde bir oranda yükselmiş olmasıdır. Memnuniyetle görüyoruz ki eğitime ayrılan pay her zaman bir önceki yıldan daha fazla olarak tespit edilmektedir. Bugün okullarımızda ortalaması 25 olan sınıf mevcutları, her geçen gün azalan öğretmen açığı, teknolojik yeniliklerle donatılmış sınıflar bunun en önemli göstergeleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğitim öğretim yılına başladığımız bugün Eskişehir ilinde fiziki mekânlar açısından temel eğitimde ortalama 20, ortaöğretimde 24, mesleki teknik ortaöğretimde 27 olan sınıf ortalamaları fiziki mekân yatırımlarının en büyük göstergesidir.

 İlk ders zilini çaldığımız bugün 2018-2019 eğitim öğretim yılında bir önceki yılda öğrencilerimizin gösterdiği üstün başarı ve öğretmenlerimizin gayretleri artarak devam edecektir. Eğitim öğretim yılının sonuna geldiğimizde öğrendiğimiz bilgileri hayata geçirmek için projeler üreten, bu projeleri gerçekleştirmek için her türlü çabayı ortaya koyan gençlerimiz, ülkemizin geleceğine daha bir güvenle ilerlemesi sağlayacaktır. Sanatsal, sportif ve kültürel alanlarda geçtiğimiz yıl ulusal ve uluslararası ölçekteki yarışmalarda başarı gösteren öğrencilerimiz bu yıl bunu artırarak sürdürecekler ve bizi gururlandırmaya devam edeceklerdir. Öğrencilerimizin bu yöndeki istek ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere okullarımızda öğretmenlerimiz ilk günden büyük bir heyecanla hazır beklemektedirler. Bizlerde bunun için tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırız.

Değerli Velilerimiz;

Şunu hiçbir zaman unutmamalıyız ki her çocuğun ilk okulu, ailesi, ilk öğretmeni rol modeli anne babasıdır. Sizlerin aile ortamında, sosyal çevrede, evinizde belli bir davranış kazandırdığınız yavrularımız, okullarda milli, manevi, kültürel, evrensel değerlerle teçhiz edilmekte ve sizin attığınız temelin üzerine sarsılmaz yapılar inşa edilmektedir. Ancak bu şekilde toplumuna yararlı, büyüklerine saygılı, insanlık için çalışmayı kendisine ilke edinmiş nesiller yetiştirmemiz mümkündür. Eğer hepimiz üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmezsek eğitimin vazgeçilmez saç ayağı olan aile, okul ve sosyal çevrenin yetiştirdiği ya da yetiştiremediği nesiller ülkelerin geleceklerini belirleyeceklerdir.

Değerli Öğretmenlerimiz;

Eğitim öğretim yılının açılış konuşmasında Sayın Bakanımızın belirttikleri gibi öğretmenler bahçıvan değildir, öğretmenler topraktır. Bu toprak öylesine verimli bir topraktır ki bağrından insanlığa hizmet eden nice bilim adamları, çağ açıp kapatan devlet başkanları insanlık tarihinin imrenerek bugün okuduğu bağımsızlık mücadelesi veren komutanları yetiştirmiştir. Bundan sonra da insanların ihtiyaç duyacağı bilim adamları haksızlıklara dur diyecek ve adaletle hükmedecek devlet adamlarını insanlığın ihtiyaç duyduğu her türlü gelişimi sağlayacak bilim fen ve siyaset adamlarını yetiştirecektir.

Önümüzde uzun fakat bir o kadar da kısa bir eğitim öğretim yılı bulunmaktadır. İlk günden daha ilk ders zilinin çalması ile birlikte boş geçirecek zamanımızın olmadığını, boşa geçecek zamanın gelecekten çıkarılmış anlar olduğunu, geçmişe ihanet olduğunu düşünerek öğrencilerimizin her anını dolu dolu yaşamalarını sağlayacaksınız. İlimizde öğretmen açığı bulunmamaktadır. Dolayısıyla öğrencilerimizin her alanda ihtiyaç duydukları rehberlik görevini üstlenecek olan öğretmenler bugün okullarımızda görevlilerinin başındadır.

Sevgili Öğrenciler;

Bizler sizin için varız. Bu kurumlar sizin için var. Bu gün içinde eğitim öğretimini sürdürdüğünüz okullar, sosyal tesisler, sizlere sağlanan imkânlar hep bir amaç içindir. Önce ailenize ve çevrenize sonra sosyal çevreye ve milletimize, insanlığa faydalı birer birey olmak için kendinize belirlediğiniz hedefe doğru ilerlerken her zaman bu ülküyü içinizde barındırın ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün belirttiği “Muasır Medeniyetler" seviyesine ülkemizi taşımak için okumayı, öğrendiğiniz ilk günden üniversiteden mezun olarak hayata adım attığınız güne kadar geçen süre içerisinde kendinizi hep bu hizmete adayın. Her şey sizin huzur içerisinde eğitim öğretim görmeniz ve kendinizi geleceğe hazırlamanız içindir. Aileleriniz bunun için fedakarlık gösteriyor. Devletimiz bunun için sizlere bu imkanları sağlıyor. Bunun karşılığı olarak sizler de gecenizi gündüzünüze katarak bu ideallere ülkemizi taşıyacaksınız. Bunu yaparken gerçekleştirmekten büyük bir zevk duyduğunuz bir takım farklı çalışmaların içinde de yer almalısınız. Hepiniz bir müzik enstrümanı çalmalısınız mesela, hepiniz keyifle yapacağınız bir spor dalıyla uğraşmalısınız ve en önemlisi hepiniz kişiliğimizin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak bir güzel sanatların dalı ile uğraşmalısınız, resim yapmalısınız, şiir yazmalısınız. El becerilerini geliştirecek birçok alanlarda kendinizi geliştirmelisiniz. Ancak böylelikle sağlıklı bir zihin gelişimine sahip olacak ve daha dikkatli bir şekilde diğer bilimsel çalışmalarınıza oluşturduğunuzun farkına varacaksınız. Öğrendiğimiz bilgilerin her birisini günlük hayatta insanlığın yararına, kendi yararınıza nasıl kullanacağınıza ilişkin hayaller kurun. Çünkü hayal kuran yeni arayışların içinde yeniliklere adım atma becerisini geliştirir. Bütün bilimsel buluşlar hayal etmekle başlar. Bu nedenle hayallerinizi geniş tutun. Ufkunuzu geniş tutun. Ancak böylelikle yeni bir takım buluşların altına imza atabilirsiniz ve gelecekte ülkemizi çok daha ileri seviyelere taşıyacak markaların teknolojik gelişmelerin altında sizin imzanız yer alabilir.

Bu duygu ve düşüncelerle 2018-2019 eğitim öğretim yılının öncelikle ilimizin çocuklarına, sonra ülkemizin tüm öğrencilerine ve nihayet insanlığa yararlı faydalı bireyler yetişecek bir eğitim öğretim yılı olmasını diliyor, bu yolda gayret sarf edecek herkesi şimdiden tebrik ediyorum.

Bütün öğrencilerimizin yolu, bahtı açık, geleceği aydınlık olsun. Onlara bu imkanı sağlayacak öğretmenlerimizin gayretleri daim olsun. Bizlerle her zaman işbirliği yaparak gücümüze güç katan velilerimizin bizimle birlikteliği daim olsun.

 

 

17.09.2018

Necmi ÖZEN

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.