ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt'ın 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Kapanış Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt'ın 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Kapanış Mesajı

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizle bir ekip ruhu içerisinde 2018-2019 eğitim öğretim yılını başarıyla bitirmenin mutluluğu içerisindeyiz.

Eğitimin değeri her şeyin üzerindedir. Eğitim camiası olarak yürüttüğümüz tüm çalışmalarda, daha güzel bir gelecek beklentisi ile eğitimi bir adım daha ileriye götürmenin gayreti içerisindeyiz. Tüm kurum ve paydaşlarıyla aynı ideali paylaşan büyük bir aile olmamız, başarımızda en önemli etkendir.

Bugün gelecek için daha azimli, daha kararlı ve daha umutluyuz. Bugün her zamankinden daha fazla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün: "Okul genç beyinlere; insanlığa hürmeti, millet ve memleket sevgisini, şerefi, bağımsızlığı öğretir. Bağımsızlık tehlikeye düştüğü zaman onu kurtarmak için takip edilecek en uygun, en güvenli yolu öğretir." veciz sözündeki hedeflere ilerliyoruz. Çünkü her birimiz çok iyi biliyoruz ki; eğitimin kalitesi, ideal bir geleceğin teminatıdır.

Değerli Anne ve Babalar,

Eğitimde başarıda, en büyük payın sahibi öğretmenlerimizin yanında, çocuklarının iyiliği için hiçbir fedakârlıktan çekinmeyen velilerimizdir. Aile ortamı, en az okul kadar çocuklarımızın geleceğini etkileyen en güvenli limandır.

Hızına yetişemediğimiz teknoloji çağında ortak akıl ve ortak çaba, eğitimin vazgeçilmezi haline gelmiştir. İnanıyorum ki, paha biçilmez değerlerimiz, çocuklarımızın umutlarının gerçekleşmesinde en önemli katkı ailelerin bilinçli desteğidir.

Karnelerdeki iyi notlar ders başarısı hakkında bilgi verse de başarının tek ölçüsü olmadığını bilmenizi isterim.  Çocuklarınızın karnelerini değerlendirirken sadece iyi ve kötü notlara bakmak yerine çocuğunuzun özelliklerini fark etmeye, onların eksiklerini ve gerçekten neye ihtiyaçları olduğunu belirlemeye çalışınız. Çocuğunuzun elindeki karne, onun olduğu kadar sizlerin de onlar üzerindeki sorumluluklarınıza yönelik değerlendirme yapmanızı gerektiren bir belgedir.  Bir anne ve baba olarak onun başarısı için neleri yeterince yaptığınızı ve yapamadıklarınızı görmenizi sağlar.

Başarıyı nasıl sahipleniyorsak, başarısız gördüğümüz durumların sorumluluğunu üstlenmek erdemine de sahip olmalıyız. Bu sorumluluğu, sadece bu minicik yüreklerin omuzlarına yüklemek, biraz haksızlık değil mi? Bu yüzden veliler olarak kendimizi de sorgulamak zorundayız. Çocuğumuzun başarısı elbette bütün velilerimiz için mutluluk ve gurur vesilesidir. Başarılı olan bütün velilerimizi buradan tebrik etmek istiyorum. İstediğimiz başarıyı elde edemeyen öğrencilerimizin velileri elbette bu duruma üzüleceklerdir. Fakat bu üzüntüyü bir suçlamaya dönüştürüp çocuklarımızı üzmeyelim. Onların hassas dünyalarında koparacağımız fırtınaların yol açtığı hasarlar, telafisi mümkün olmayan felaketler doğurabilir. Bu yüzden anlık öfkelerimizin yol açtığı bu tür yıkıcı tavırların, çocuklarımızın eğitimine ve gelişimine hiçbir katkısı olmayacaktır. Bunun yerine önce kendimizi sorgulamak, çocuğumuzun eğitiminde aksayan yönleri tespit etmek, bu eksikleri gidermek adına öğrencilerimizle yetişkin bir birey olarak oturup konuşmak ve en önemlisi bu sorumluluğu paylaşmak en doğru bir hareket olacaktır. Sizlerden beklentimiz, karnelerimiz nasıl gelirse gelsin çocuklarımıza vereceğimiz en büyük hediye onlarla beraber zaman geçirmektir.

Sevgili Öğrenciler,

Hayatta başarı için önce inanmak, sonra da hedefe varana kadar yılmadan çalışmak gerekir. Bazılarınızın çalışıp sorumluluklarını yerine getirmenin huzuru içerisinde iyi bir karne beklentisi,  bazılarınız da ise iyi değerlendirilmemiş, iyi performans gösterilmemiş bir dönemin ardından kırık bir karne ile karşılaşmanın kaygısı ve üzüntüsü var.  Millî Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizin tamamının başarısı ve daha güzel bir gelecek beklentisi ile ümidimizden hiç bir şey kaybetmeden çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Geleceğin Türkiye'si sizlerin özgüveni, sorumluluk bilinci ve gayretleri ile inşa olacaktır. Başarınız başarımız, mutluluğunuz mutluluğumuz, üzüntünüz bizim üzüntümüzdür. Sizleri ve geleceğinizi önemsiyoruz. Bütün bu gayretimiz, çalışmalarımız, hayallerimiz; gündelik telaşlarımız bile sizin adınıza. Çünkü hayatımızı anlamlı kılan sizlersiniz. Sevincimizde de kederimizde de siz varsınız. Zamanınızı ekranlarda değil, akranlarınızla ve ailenizle geçirin.

Değerli Meslektaşlarım,

Ne mutlu ki Eskişehir'imizde,  sizler gibi eğitimin kalitesini arttıran donanımlı ve fedakâr bir eğitim kadrosu ile beraber çalışıyoruz. Bu kadronun, vatanını ve milletini seven, geçmişine bağlı, Atatürk'ün aydınlık Türkiye'sini geleceğe taşıyacak azimli öğrenciler yetiştirme hususunda üzerine düşeni eksiksiz yerine getirdiğine inanıyorum. Eğitimin lideri, geleceğin mimarı siz fedakâr öğretmenlerimize can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Her şey sizin, şefkat dolu kalbinizde, bilgiyle donanmış zihninizdedir. Gelecek sizin ufuk çizginizde, paha biçilmez emeğinizdedir. Bu milletin her bir ferdi sizlere minnettardır.

Bu duygularla bir öğretim yılı daha biterken Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS)  girecek bütün öğrencilerimize başarılar diliyorum. Eskişehir eğitiminde emek veren tüm çalışanlarımıza, öğrenci ve velilerimize teşekkür ediyor, gönüllerince bir tatil diliyorum.

                  

                                                                                       Hakan CIRIT

                                                                               İl Milli Eğitim Müdürü

 

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.