ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan CIRIT'ın "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" Mesajı

19 Mayıs gençlik; gençlik, gelecek demektir.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan CIRIT'ın

           Asırlardır istikbalinden ve istiklalinden ödün vermeyen aziz milletimizin, hiç sönmemek üzere yaktığı bağımsızlık meşalesi tam yüz yıldır büyük bir gururla bu toprakları aydınlatıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da başlattığı son büyük mücadelenin 100. yılına ulaşmış olmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz.

         İstiklâl mücadelemizi zafere taşıyan, ecdadımızdan miras aldığımız birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu, ülkemizi daha ferah kılmak için azimle çalışmamızı, geleceğe umutla bakmamızı sağlamaktadır. 19 Mayıs 1919'da tutuşturulan bu meşale, milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma mücadelemizde, yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir.

        Türk tarihi şanlı zaferler ve fetihlerle dolu bir kahramanlıklar tarihidir. Aziz milletimiz, tarih boyu büyük devletler kurmuş ve gittiği yerlerde iz bırakan medeniyetler oluşturmuştur. Ancak; Türk tarihinde bu zaferler, fetihler ve büyük medeniyetlerin yanında büyük buhranlar ve sıkıntı dönemleri de vardır. Türk milleti, tarih boyunca böyle buhran dönemlerinde defalarca varlık mücadelesi vermek zorunda kalmıştır. 19 Mayıs 1919'da Türk milletinin adeta yeniden doğduğu kutlu bir gündür. Aziz vatanımızın işgale uğradığı bir dönemde, şanlı Türk tarihinden ve soylu milletimizden alınan güçle, Samsun'da bağımsızlık meşalesinin yakıldığı bu kutlu gün, Türk Milletinin hürriyet aşkının ve sarsılmaz gücünün nişanesi olarak milletimize güç vermektedir. Mazlum ve davasında haklı bir milletin zulme ve eziyete karşı başkaldırısı olan 19 Mayıs, soylu milletimizin gurur kaynağı olduğu kadar, dünyadaki tüm ezilmiş ve işgale uğramış milletlerin örnek aldığı asil bir direniş ve bağımsızlık hareketidir. 19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir. 

           Sevgili gençler;       

       Siz, Türk'e istiklâl aşkını veren, ''Ya istiklâl, ya ölüm!'' diyen Nene Hatunların, Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; siz, tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, Atatürklerin soyundansınız. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.       

       Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik içinde hareket ederek, geleceğin lider ülkesi Türkiye'yi daha güçlü bir hale getireceksiniz. Bu vatan toprakları üzerinde daha güçlü, daha müreffeh, daha huzurlu nice 100. yılları yaşayabilmek temennisiyle aziz milletimizin ve özellikle gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, kendini milletine adayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile bu gök kubbenin altında nefes alabildiğimiz her anı kendilerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. 

 

Hakan CIRIT

İl Millî Eğitim Müdürü

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.