ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüzün 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüzün 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

            Asla ihaneti değil sadakati; ayrımcılığı, din dil ırk ayrılıklarını körüklemeyi değil bir ve beraber olmayı; kalemini bir silah olarak değil insanlığın hizmetinde bir araç olarak kullanmayı ve her fırsatta kendisi başta olmak üzere yetiştirdiği öğrencilerle şerrin karşısına hayrı hâkim kılmayı amaç edinen tüm öğretmenlerimin öğretmenler günü kutlu olsun.       

            Bugün, dünya üzerinde gelişmiş olarak adlandırdığımız toplumlar eğitime önem vererek, kaynak ayırarak ve özellikle de eğitim alanında yinelemeye dayalı olmayan; ancak, daima yenilemeye dayalı politikalar geliştirmişlerdir. Çünkü eğitim yineleyerek değil, yenileyerek ve yenilenerek artan büyüyen gelişen bir süreçtir. Eğitimde elde edilen başarılar sayesinde toplumların gelişmişlik düzeyleri artacak, insanların mutluluğu pekişecek ve geleceğe dair umutları daima canlı kalacak yeni hedefler ortaya koyma imkânı doğacaktır. Biz de şanlı tarihimizden bugünümüze, ecdadımızın taşıdığı ve bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi, 100. Yılında muasır kabul edilen milletlerin sahip olduğu seviyenin üstüne çıkarmak, dünyadaki gelişmiş 10 ekonomiden birisi yapmak ve çocuklarımıza daha emin bir gelecek bırakmak istiyorsak en çok üzerinde durmamız gereken alan eğitim alanıdır. Bu alana yapılan yatırımlar sayesinde bu hedeflere ulaşılabilir ve eğitimin en önemli aktörü şüphesiz öğretmendir.

 

            Gelişmeleri yeni kuşaklara taşıyıcısı öğretmendir.

            Toplumların dünya üzerinde varlıklarını sürdürebilmesi,  gelişmiş güçlü toplum olabilmesi kültürlerini, değerlerini yeni kuşaklara taşımalarıyla mümkündür. Binlerce yıldır devletleri yıkıldı zannettikçe daha güçlü yeni devletler kuran milletimizin de bu varlığını sürdürmesi değerlerine sahip çıkması ve kültürünü yeni kuşaklara taşıması ile sağlanabilecektir. Bugün ülkemizin yer aldığı coğrafi konuma bakıldığında, çevre ülkelerin içinde bulunduğu sıkıntıların bu düsturdan uzaklaşmalarından kaynaklandığını söylemek herhalde yanlış olmasa gerektir. Öğretmenler, bizi biz yapan değerlerimizi günümüzün gelişen dünyasının ihtiyaçları ile yoğurarak, ama asla özünden ayırmadan nesillere aktarma görevini üstlenen bir görevi yerine getirmektedir.

 

Yeni kuşaklara değerlerimizi kültürümüzü taşıyan, kazandıran öğretmendir.

           Öğretmenlik mesleği fedakârlık mesleğidir. Kamu kurumlarında çalışan devlet memuru olma sıfatını taşıyan birçok insanın mesaisi önüne gelen işle sınırlı iken öğretmenin mesaisinin tanımı yoktur. Sınırı yoktur. Zamana ve mekâna bağlı kalmaksızın, çerçevesi insani değerler, milli değerler, ahlaki değerler, bilimsel değerler gibi alan sınırlaması yapılması imkânsız kavramlarla çizilmiş bir alanda emek harcar öğretmen.  Yaptığı işin, harcadığı emeğin sonucunu yıllar yıllar sonra karşısında ete kemiğe bürünmüş olarak görür.

 

Sabrın ve fedakârlığın, sevgi ve şefkatin timsali öğretmendir.

Ülkemizi karanlık emellerini gerçekleştirebilecekleri bir durumun içine çekmek isteyenler tarih boyunca tezgâhladıkları oyunlarından asla vazgeçmediler. Bu güne kadar bu yolda sayısız senaryoyu gerçekleştirmek için faaliyetlere kalkışanlar, bu emellerinden vazgeçmiyorlar. Bu yüzdendir ki, her zaman milli birlik ve beraberliğimize sahip çıkacak nesilleri yetiştirmenin sorumluluğunu her zamankinden daha fazla hissediyoruz. Çünkü yakın geçmişte yaşadığımız ve ülkemizin gelişme yolundaki yıllarını bir çırpıda yok etmeyi hedefleyen alçak girişim milli irademize sahip çıkmamızın ne denli önemli olduğunu bize bir kez daha kavratmıştır. Bu yüzden de yeni 15 Temmuzlar yaşanmaması için, gençlerimize bu senaryoları anlatacak, ne temmuzun sıcağını ne de şubatın soğuğunu unutturmayacağız. Muallimliğimizin gereği de budur. 

 

            Milli birliğimizin, beraberliğimizin teminatı öğretmendir.

Ülkemiz, eğitim alanındaki gelişme ve geliştirme arzusunu, bu alanda yaptığı yatırımlar ve düzenlemelerle ortaya koymaktadır. İstihdamda sağlanan öncelikle öğretmen açığı hızla kapatılmış, bugün bir milyonun üzerine çıkan öğretmen sayımızla öğretmen ihtiyacının neredeyse tamamı karşılanmıştır.  Yeni okul yapımları ile fiziki mekânlar rahatlatılmış, sınıf mevcutları derslik başına düşen öğrenci sayısı itibariyle 25 - 30 aralığına çekilmiştir. Yeni teknolojilerin eğitimde kullanılmasını sağlamak için FATİH PROJESİ ile ülke genelindeki tüm liselere ve ortaokulların tamamına yakınına etkileşimli tahtalar kurulmuş, internet erişimleri sağlanmış, EBA Portalı ile de dijital eğitim materyalleri üretilmiştir. Bu yıl başlangıç sınıflarında, önümüzdeki yıl da bütün sınıflarda uygulanmak üzere müfredat programları çağın ve günün gereklerine göre yeniden düzenlenmiş ve bu düzenleme yapılırken de eğitim sahasındaki tüm aktörlerin görüşlerinden yararlanılmış, katkılarından istifade edilmiştir.

İlimiz de gerek fiziki mekânlar açısından ve gerekse de öğretmen sayısı açısından sorunlarını hızla çözmüş illerimizden birisidir. Bu sayede de yıllardır ülkemizin diğer illeri arasındaki sıralamada sahip olduğu başarıyı artırarak üst sıralardaki yerini korumuştur.

Bu duygularla bu günümüzde bizleri yalnız bırakmayan siz değerli konuklarımıza teşekkür ediyor, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere topluma önderlik yapmış ve aramızdan ayrılmış tüm öğretmenlerimizi saygıyla ve hayırla yâd ediyorum. Emekli öğretmenlerimize sağlık ve huzurlu ömür, göreve yeni başlayan arkadaşlarıma da “muallim olabilme” hedefiyle bu hayırlı görevlerinde başarılar diliyorum.         

Başladığım gibi bitirmek istiyorum. Asla ihaneti değil sadakati; ayrımcılığı, din dil ırk ayrılıklarını körüklemeyi değil bir ve beraber olmayı; kalemini bir silah olarak değil insanlığın hizmetinde bir araç olarak kullanmayı ve her fırsatta kendisi başta olmak üzere yetiştirdiği öğrencilerle şerrin karşısına hayrı hâkim kılmayı amaç edinen tüm öğretmenlerimin öğretmenler günü kutlu olsun.

           

           

           

                                                                                                                                       Necmi ÖZEN 

  Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.