ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüzün 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüzün 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

 Asla ihaneti değil sadakati; ayrımcılığı, din dil ırk ayrılıklarını körüklemeyi değil bir ve beraber olmayı; kalemini bir silah olarak değil insanlığın hizmetinde bir araç olarak kullanmayı ve her fırsatta kendisi başta olmak üzere yetiştirdiği öğrencilerle şerrin karşısına hayrı hakim kılmayı amaç edinen tüm öğretmenlerimin öğretmenler günü kutlu olsun.             

           Gelişmiş ve gelişme isteği, çabası içinde olan tüm toplumlar için eğitim en önemli araçtır. Eğitim de hayatın içindeki tüm gelişme alanları gibi her zaman bir değişim ve gelişim içindedir. Ama her ne türlü gelişme olursa olsun bunu geleceğe taşımak, yeni gelişmelerin önünü açacak nesilleri yetiştirmek öğretmenin görevidir, öğretmen ile mümkündür. Gelişmelerin yeni kuşaklara taşıyıcısı öğretmendir.

Toplumların dünya üzerinde varlıklarını sürdürebilmesi kültürlerini, değerlerini yeni kuşaklara taşımakla mümkündür. Binlerce yıldır devletleri yıkıldı zannettikçe daha güçlü yeni devletler kuran milletimizin de  bu varlığını sürdürmesi değerlerine sahip çıkması ve kültürünü yeni kuşaklara taşıması ile mümkündür. Yeni kuşaklara değerlerimizi kültürümüzü taşıyan, kazandıran öğretmendir.

            Öğretmen muallimdir. Yani ilim verendir. İlim ise Yunus Emre merhumun mısralarında bulmuştur tanımını:

“İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendini bilmez isen

Ya nice okumaktır.”

İlim öğrenen insan doğru yolu bulur. Doğru yolu bulmak için de bir rehbere ihtiyacı vardır. Rehber muallimdir. Eğer bu yolda doğruyu yanlışı ayırt edemezse o zaman müellim olur. Yani ilim değil elem verir. Acı çektirir. Kuşaklara doğruyu yanlışı öğretecek olan muallimler öğretmenlerdir.

Eğitim camiasının bireyleri olarak mesaimizi bu yolda harcarken hedefimiz,  ülkemizin gelecekte aydınlık ufuklara taşıyacak,  2023’te ülkemizi dünyanın önder ülkeleri arasında hak ettiği yere ulaştıracak  nesilleri yetiştirmektir. Bunu yaparken de rehberimiz milli kültürümüz ve değerlerimiz olacaktır.Son zamanlarda öğretmenin imajını zedelemeye yönelik çabalar içine girenler, gençliğimizi süfli yaşantıların içine çekerek yozlaştırmak isteyenler bizi bu hedefimizi gerçekleştirme azminden uzaklaştıramayacak emellerine ulaşamayacaktır. Bu azim ve kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. 

Ülkemizi karanlığın içine çekmek isteyenler tarih boyunca tezgahladıkları oyunlarından asla vazgeçmediler. Bu güne kadar bu yolda sayısız senaryoyu gerçekleştirmek için faaliyetlere kalkışanlar, bu emellerinden vazgeçmiyorlar. Bu yüzdendir ki, her zaman milli birlik ve beraberliğimize sahip çıkacak nesilleri yetiştirmenin sorumluluğunu her zamankinden daha fazla hissediyoruz. Çünkü yakın geçmişte yaşadığımız ve ülkemizin gelişme yolundaki yıllarını bir çırpıda yoketmeyi hedefleyen alçak girişim milli irademize sahip çıkmamızın ne denli önemli olduğunu bize bir kez daha kavratmıştır. Bu yüzden de yeni 15 temmuzlar yaşanmaması için, gençlerimize bu senaryoları anlatacak 15 temmuzları unutturmayacak ve bu kalkışmadan çıkardığımız dersleri öğrencilerimize kavratacağız. Muallimliğimizin gereği de budur. Bugün öğretmenlerimiz belki zorluklar içinde görevlerini yerine getirmeye çalışıyor olabilir. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen milletimizin umudu olan gençleri bu ulvi gayeye hizmet edecek nesiller olarak yetiştirirken kararlılığımız bu zorlukları hissettirmeyecektir.

Ülkemiz, eğitim alanındaki gelişme ve geliştirme arzusunu, bu alanda yaptığı yatırımlar ve düzenlemelerle ortaya koymaktadır. İstihdamda sağlanan öncelikle öğretmen açığı hızla kapatılmış, norm karşılama oranı yüzde doksanlara ulaşmıştır. Yeni okul yapımları ile fiziki mekanlar rahatlatılmış, sınıf mevcutları derslik başına düşen öğrenci sayısı itibariyle 25 - 30 aralığına  çekilmiştir. Yeni teknolojilerin eğitimde kullanılmasını sağlamak için FATİH PROJESİ ile ülke genelindeki tüm liselere ve ortaokulların tamamına yakınına etkileşimli tahtalar kurulmuş, internet erişimleri sağlanmış, EBA Portalı ile de dijital eğitim materyalleri üretilmiştir. 

Eskişehir açısından bakıldığında da bugün ilimizde  derslik başına düşen öğrenci sayısı ortalama 20 – 25 aralığındadır. Öğretmen sayısı açısından fazlalığımız olan branşlarımız vardır. Fatih projesi lise ve ortaokullarımızın hemen hepsine kurulmuştur. Az sayıda eksik kalan okulumuzun da tamamlanması için çalışmalar devam etmektedir. 

Bütün bu imkanlar sağlanırken bizden bekleneni gerçekleştirmek de bizim sorumluluğumuzdadır. Beklentimiz, biz çabamızı ortaya koyarken milletimizin öğretmenin saygınlığını yıpratmak isteyenlere fırsat vermemesi, gençliği geleceğe hazırlarken bizimle işbirliğini kesmemesidir.

Bu duygularla başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal olmak üzere topluma önderlik yapmış ve aramızdan ayrılmış tüm öğretmenlerimizi saygıyla ve hayırla yadediyorum. Emekli öğretmenlerimize sağlık ve huzurlu ömür, göreve yeni başlayan arkadaşlarıma da “muallim olabilme” hedefiyle hayırlı görevler diliyorum. Tüm mesai arkadaşlarımın Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.

                

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 ODUNPAZARI / ESKİŞEHİR - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.