ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Pervin TÖRE'nin Yarıyıl Tatili Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Pervin TÖRE'nin Yarıyıl Tatili Mesajı

Sevgili Öğrenciler, Değerli Eğitim Yöneticileri, Kıymetli Öğretmenler, Sayın Veliler,

Bugün itibariyle Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, ilimiz genelinde resmi ve özel olmak üzere 576 okulumuz, 12 bin 686 öğretmen kadromuz ve 164 bin 742 öğrencimizle 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci dönemini başarılı bir şekilde bitirmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Dönem boyunca yapmış oldukları özverili çalışmalarından dolayı öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, yöneticilerimizi ve tüm eğitim çalışanlarımız ile velilerimizi tebrik ediyor, karne heyecanlarına ortak olmanın sevinci ile güzel bir tatil geçirmenizi diliyorum.

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geçmiş dönemlerimizle birlikte 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında da Bakanlığımızın destekleri ve projelerimizle şehrimizde birçok çalışmaya imza atıyoruz.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER'in İlimize ziyaretleri esnasında verdiği müjde ile Eskişehir'deki yatırımlarımızı 1 milyar 219 milyona çıkarmış bulunuyoruz.

İlimiz genelinde okul öncesi okullaşma oranımız 2021-2022 eğitim öğretim yılında %89,11 iken bu oranı 2022-2023 eğitim öğretim yılında %99'a, temel eğitimde %94,57 iken %99,62'ye, ortaöğretimde ise %95,66 iken %95,97'ye çıkarmış bulunmaktayız.

Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi kapsamında 34 okulumuzda iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca Bakanlığımız tarafından bu yıl ilk defa uygulamaya konulan Temel Eğitim Okullarımızda okul bazlı bütçe kapsamında şehrimize 20 milyon 563 bin 445 Türk Lirası ödenek aktarılmıştır.

Okul kütüphanelerinde, kitap sayımız 2021 yılında 416.352 iken 2022 yılında %140 artış sağlanarak bu sayı 1.001.147'ye ulaşmıştır.

İlimiz genelinde 12 köy yaşam merkezi faaliyete geçirilmiş olup, 35 köy yaşam merkezi daha açılması planlanmaktadır. Böylece ilimizdeki köy yaşam merkezi sayısı 47'ye yükselecektir.

Bakanlığımızın başlattığı "Aile Okulu Projesi" ile 16.000 velimize eğitim verilmiştir.

Mesleki ve Teknik Eğitimde 2022 Ağustos ayında Sınai Mülkiyet başvuru sayısı 27'den 2022 Aralık ayında 186'ya çıkmıştır. Patent, faydalı-model, marka, tasarım konusunda başvurular 72 iken bu sayı 1.003'e ulaşmıştır.

Ayrıca Özel Eğitim ve Rehberlik alanında öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin hayatına dokunacak ülkemize örnek olacak birçok proje ile ilimizdeki eğitim kalitesini en yüksek seviyelere çıkarma azmi ile çalışmaktayız.

Geleceğimizin Teminatı Sevgili Öğrenciler,

Bir şeyler öğrenme isteği ve bu isteğin gerçekleştirilebilmesi için sarfedilen gayret insanı daima yükseltir. İçinizdeki öğrenme isteğini daima canlı tutmanızı ve bu isteğin sizlere yeni bilgiler edinme yolunda şevk veren bir güç olmasını temenni ediyorum. Yunus Emre'nin ifade ettiği gibi,

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsin

Ya nice okumaktır

Eğitim yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimizle amacımız; kendini bilen, bilimin ışığında çağın ihtiyaçları ile donanmış, millî ve manevi değerlerimize saygılı, geçmişini, kültürünü, milletini, tarihini bilen ve seven, köklerimizden aldığınız güçle geleceği inşa için çalışan gençler olmanızdır. Bütün bu değerlere sahip olabilmek için kitaplara hayatınızda yer açarsanız kitaplar sizleri, başka hiçbir yerde bulamayacağınız tecrübelere ve bilgilere eriştirir.

Sizleri güçlü Türkiye'nin güçlü yarınlarına ulaştırmak için Türkiye Yüzyılı Vizyonu çerçevesinde hedeflerimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Bu kapsamda her bakımdan donanımlı okullar oluşturmak için büyük gayretler sarf ediyoruz. "Temel Eğitimde ve Ortaöğretimde 10.000 Okul Projeleri" ile okullar arası başarı ve imkân farklılıklarını azaltarak eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek adına çalışmalarımız devam ediyor. Sosyal, kültürel, sportif etkinliklerin artırılmasına büyük önem veriyoruz. Okullarımızda bu faaliyetlerin yapılabilmesi için donanım anlamında gelişme ve güçlendirmeleri destekliyoruz. Sizler için ilimizin tüm imkânlarını seferber ediyoruz.

Başarılı bir dönemin ardından dinlenerek aynı hedeflerle ve yüzlerinizde solmayan gülümsemelerle ikinci döneme başlamanızı dilerim.

Kıymetli Eğitim Yöneticilerimiz ve Sevgili Öğretmenlerimiz,

Mevlana'nın ifade ettiği gibi "Mum olmak kolay değildir, ışık saçmak için önce yanmak gerekir." Öğrencilerimize rehberlik yaparak, hayatlarına dokunarak, sevginizle ve örnek davranışlarınızla onlar için birer rol modelsiniz. Öğretmenini seven, onun için değerli olduğunu hisseden öğrenci o derste başarılı olmak için elinden geleni yapar. Mesleğinizin özü sevgidir. Sever ve sevilirseniz başarı kendiliğinden gelir. Sahip olduğunuz ahlaki, kültürel, mesleki değer ve bilgileri öğrencilerimize aktarırken görevinizin sorumluluğunu taşıdığınıza inancım tamdır. Öğretmenlik dünyadaki en zor mesleklerden birisidir. Sadece formal anlamda öğretim vermek değil, öğrencinin hayatının her alanında ve her zaman işine yarayacak kazanımlar edindirerek eğitmek çok önemlidir. Bizler için önemli olan öğrencilerimizin akademik başarısının yanında edindiği güzel ahlaktır. Değerler eğitimine her zamankinden daha fazla önem vermeliyiz. Ahlaklı gençler, ahlaklı toplumları; ahlaklı toplumlar da daha iyi bir dünyayı ve geleceği oluşturur. Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de ifade ettiği gibi tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmaktır. Ülkemizi gelişmiş ülkeler seviyesine çıkaracak öğrenciler yetiştirmek için çok çalışmaya devam edeceğiz. Bu görevinizde hepinize başarılar diliyorum.  İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyorum.

Sayın Veliler,

Fedakârlıklar ve zorluklarla bugünlere getirdiğiniz ve okullara, öğretmenlere emanet ettiğiniz çocuklarınızın ilk öğretmenleri sizlersiniz. Ailesinde belli bir eğitim alarak okul sıralarına gelen yavrularınız, sizlerin yansımasıdır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v) söylediği gibi "Anne babaların çocuklara bırakacakları en büyük miras güzel ahlaktır." Sizler önceki nesillerden aldığınız manevi ve kültürel değerleri gelecek kuşaklara aktaracak bir köprü vazifesi görmektesiniz. Çocuklarımızı teknolojik bağımlılıkların esiri olmaktan kurtarmak için onları sanal alemden gerçek hayatın içine çekmek, onlara, gerekli sorumluluklar vermek, büyükleriyle iletişimlerini güçlendirmek, ailesiyle arkadaşlarıyla vakit geçireceği ortamlar hazırlamak çok daha etkili olacaktır. Karnelerinde düşük notlar varsa sebeplerini öğrenip çözüm yolları bulmaya çalışmak, zayıf olan yanlarını vurgulamak yerine, güçlü oldukları yönlerini ön plana çıkarmaya çalışmak gerekir. Akademik başarı değişkendir, önemli olan öncelikle "iyi bir insan olmak" tır. Bizler öğrencilerimizi kendi çağımıza göre değil onların çağına göre yetiştirmeye gayret ediyoruz. Çocuklarınıza olan sevginiz ve desteğiniz bizim için çok önemlidir. Tüm öğretim kurumlarımızla öğrencilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle sevgili öğrencilerimize, öğretmen ve velilerimize sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yarıyıl tatili diliyorum.

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.