ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fuat Sezgin'le İslam Bilim Tarihi'nin İzinde Projesi'nin Sempozyumu ve Sergi Açılışı Gerçekleştirildi

Fuat Sezgin'le İslam Bilim Tarihi'nin İzinde Projesi'nin Sempozyumu ve Sergi Açılışı Gerçekleştirildi

            Eskişehir Anadolu Lisesince yürütülen Fuat Sezgin'le İslam Bilim Tarihi'nin İzinde Sempozyumu ve Sergi programı Eskişehir Anadolu Lisesi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Programın açılış törenine İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt,  Müdür Yardımcıları Muhittin Adıyaman, Barış Hancı, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Osman Yalçın, Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Karaca, Şube Müdürleri Tülay Gündoğan, Mehmet Kına, Ali Şahin Yıldız, Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşad Önder Ceylan, katılımcı okulların müdürleri, EAL idarecileri, bildiri danışman öğretmenleri, bildiri yazarı öğrenciler,  proje ekibi yürütücüsü Ali Lidar, çağrılı konuşmacı, izleyici öğrenciler katıldı.

Programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasının ardından Eskişehir Anadolu Lisesi Müdürü Rifat Günday açılış konuşmasını yaptı. Rifat Günday "Programa teşriflerinizden ve katılımınızdan onur duyuyoruz. Hoş geldiniz. Proje ekibimize, bildiri danışman öğretmenlerine, bildiri/sunum yapacak gençlerimize, Sempozyum Bilim Kuruluna çok teşekkür ederim. Fuat Sezgin'i gençlerimiz anlatacaklar. Ben sadece Fuat Sezgin Hoca'nın İslam kültür ve medeniyetinin bilimsel ve teknolojik mirasını en somut ve gerçeğe yakın bir üslupla yani Batı dünyasının anlayabileceği somut örneklerle anlatmayı başardığına dikkat çekmek istiyorum." dedi. 

İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt konuşmalarında "Fuat Sezgin Hocamız ömrünü İslam kültür ve medeniyetinin bilimsel ve teknolojik zenginliğini araştırmaya ve anlatmaya adamıştır. 27 dil biliyordu ve eserleri karşılaştırmalı inceleyerek bu çalışmalarını yürütüyordu. İslam Bilim Tarihine dönemlerinde altın çağını yaşatan: İbn-i Sina, İbn-i Haldun, El- Cezeri, Harizmi, El Biruni, Buhari, Mimar Sinan ve daha birçok alimi anlatmış, kullandıkları, yaptıkları araçları kendi elleriyle bizzat yeniden imal ederek müzesinde sergilemiştir. Geçmişteki bu çalışmaların ışığında yeniden bilimsel çalışmaları öğrenerek yaparak geleceğimizde yine parlak ufuklar açmalıyız. Fuat Sezgin'in çalışmaları sizlerde bir farkındalık oluşturacaktır. Sempozyuma katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Programın çağrılı konuşmacısı Dr. Yadigar Akbaş konuşmasında "İslam Bilim Tarihinin" tıp alanındaki çalışmalarını anlatarak cerrahların üstadı Zerkavî, Amasyalı Sabuncuoğlu Şerafettin ve İbn-i Sina'nın çalışmalarından ve eserlerinden 18.yüzyıla kadar Avrupa'da nasıl yararlanıldığını üstelik kopyalanarak Avrupalıların kendilerine mal ettiklerini belirtti. Sempozyum programı açıklandıktan sonra İslam Bilim Tarihi Müzesi eserlerinin çizim ve fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Sempozyum 3 oturumda ve 2 ayrı salonda gerçekleşti. Sempozyumda Eskişehir Anadolu Lisesi (16), Cevat Ülger Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi (1), Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler Lisesi (3), Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (1),  Atatürk Lisesi (1), Eti Sosyal Bilimler Lisesi (3) olmak üzere toplam 25 bildiri sunuldu. Sempozyum değerlendirme ve sonuç bildirisi okunduktan sonra katılımcılara belgeleri verilerek sempozyum sona erdi. 

20-12-201920-12-201920-12-201920-12-201920-12-201920-12-201920-12-201920-12-201920-12-201920-12-2019

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.