ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fen Eğitiminde Astronomi Bilgi ve Becerilerini Geliştirme Çalıştayı Düzenlendi

Fen Eğitiminde Astronomi Bilgi ve Becerilerini Geliştirme Çalıştayı Düzenlendi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi Dekanlığı'nın fen bilimleri ve sınıf öğretmenlerine yönelik düzenlediği ve üç gün süren "Fen Eğitiminde Astronomi Bilgi ve Becerilerini Geliştirme Çalıştayı" Eğitim Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Çalıştayın açılışına İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt da katıldı.

Çalıştay açılışında Düzenleme Kurulu adına konuşan Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Memduh Sami Taner, 2009 yılının "Dünya Astronomi Yılı" olması dolayısıyla, bu konuda gayretkeş bir hoca grubu olarak başlattıkları astronomi öğretmen seminerlerinin bugüne kadar farklı illerde 28 kez gerçekleştirildiğini belirtirken, ESOGÜ'deki çalıştayın bugünkülere kıyasla daha geniş tabanlı ve üniversite merkezli bir çalıştay olduğunu kaydetti.

İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, öğretmenlerin çeşitli illerden kendi imkânlarıyla böyle bir çalıştaya katılarak eğitim almalarının daha da başarılı olacaklarının bir göstergesi olduğunu dile getirdi. Fen bilgisi derslerinin sınıf yerine laboratuvarda işlenmesinin öğrencilerin derse bakış açısını değiştirerek ders başarısını artırdığına dikkat çeken Hakan Cırıt, imkânları kısıtlı okullardaki öğretmenlerin de öğrencileriyle birlikte imkânları zorlayarak bazı şeyleri ortaya çıkartabildiğini kaydetti. Hakan Cırıt çalıştayın başarılara vesile olmasını temenni etti.

ESOGÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özden Tezel, fen bilimleri dersinde öğrencilerin hayatını kolaylaştıracak, çeşitli problem ya da çözülmesi zor durumlarla karşılaştıklarında doğru ve hızlı bir biçimde gerekli kararları alabilmelerini sağlayacak, mevcut teknolojiyi anlayıp kullanabilecekleri türden bir öğrenme-öğretme ortamının oluşturulmasına ihtiyaç olduğunu kaydetti. Ülke, toplum ve bireyler olarak bilişim ve iletişim gibi alanlardaki yarışta yerimizi alabilmek için eğitim faaliyetlerinin niteliğini artırmak zorunda olduğumuzu belirten Prof. Dr. Özden Tezel, düzenlenen çalıştayın fen bilimleri ve sınıf öğretmenlerinin bilinç düzeylerinin daha da artırılmasına katkıda bulunmasını ümit ettiğini söyledi.

Çalıştay fen bilgisi ve sınıf öğretmenlerine uygun seviyede astronomi bilgi ve becerileri kazandırmanın yanında, öğretmenlerin mevcut bilgi ve becerilerini geliştirmeyi amaçladı.

 16-07-201916-07-201916-07-201916-07-201916-07-201916-07-2019

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.