ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eskişehirli Öğrenciler İçin “Düşünce Okulu Projesi” Başladı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, “Sürekli sınav baskısı altında bunaldığını düşündüğümüz öğrencilerimizin düşünce dünyalarını geliştirecek, kimliklerinin oluşumuna katkı sağlayacak bu tarz çalışmalar İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizi heyecanlandırıyor."
Eskişehirli Öğrenciler İçin “Düşünce Okulu Projesi” Başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu Üniversitesi ve Türk Dünyası Vakfının ortak projesi “Eskişehir Düşünce Okulu Projesi”nin açılışı 12 Ekim Perşembe günü Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi. Programa, Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Fazıl Tekin, Anadolu Üniversitesi öğretim elemanları, eğitimciler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“Bu tarz çalışmalar İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizi heyecanlandırıyor”

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen konuşmasında, “Sürekli sınav baskısı altında bunaldığını düşündüğümüz öğrencilerimizin düşünce dünyalarını geliştirecek, kimliklerinin oluşumuna katkı sağlayacak bu tarz çalışmalar İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizi heyecanlandırıyor. Sadece akademik çalışmaların içerisinde yer alan öğrencilerimizin kimlik yetersizliği ile yetişmiş olması eğitimciler olarak hepimizi rahatsız ediyor. Dolayısıyla öğrencilerimizin kendilerini geliştirebilecekleri, sanatsal yönlerini ve yeteneklerini ortaya çıkarabilecekleri faaliyetler bizim eğitimimizin başarıya ulaşmasında güzel bir vesile olacaktır.” dedi.

“Bu eğitimlerin önümüzdeki dönemlerde de devam etmesini istiyoruz”

Açılış öncesinde Eskişehir Düşünce Okulu Projesi ile ilgili görüşlerini belirten Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan şunları aktardı: “Anadolu Üniversitesi olarak Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezinin bu tür faaliyetlere ev sahipliği yapmasını çok önemsiyoruz. Bu tarz bir proje kapsamında üniversitemizin akademisyenlerinin de içinde bulunduğu eğitmenlerle ilimizdeki bir grup öğrencimize belirli alanlarda haftada 3 saat eğitim verilecek. Biz bu eğitimlerin önümüzdeki dönemlerde de devam etmesini istiyoruz. Projenin özellikle lise çağındaki öğrencilerimizin okul hayatı dışında da bilim, sanat, kültür gibi alanlarda düşünce ve kanaat önderleriyle buluşmalarının önemli çıktıları olacağını düşünüyor, hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

“Çocukların bireysel birikimleri artacak”

“Bu güzel girişimin gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek açılış konuşmasına başlayan Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, “Düzenlenen bu programı, çocuklarımızın ve gençlerimizin okul dışı zamanlarını ve bireysel birikimlerini artırmak için önemli bir faaliyet olarak görüyorum.  Çocukların alacağı eğitim haftalık 3 saat deyip geçmeyin. Çünkü burada çocuklarımız için önemli kazançlardan biri de alacakları eğitimin yanında oluşturacakları arkadaşlık ortamıdır. Aidiyet duygusu edinmenin öne çıktığı bu yaşlarda, bu birlikteliklerin güzel sonuçlar vereceğine inanıyor, herkesi emeklerinden dolayı kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Karikatür, Düşünce, Fotoğraf ve Edebiyat olmak üzere 4 farklı atölyede var

Ekim-Aralık 2017 tarihleri arasında 12 hafta sürecek olan program hakkında bilgi veren Türk Dünyası Vakfı Genel Sekreteri Dr. Adnan Tekşen: “Eskişehir Düşünce Okulu Programı ile gençlerimizin kendi kültür ve sanat yeteneklerini keşfetmelerini istiyoruz. Böylece hem biz öğrencilerimizin başarılarını görelim hem de onlar kendilerindeki cevheri ortaya çıkarabilsinler. Programda, Eskişehir ve ilçelerinin okul yönetimleriyle anlaşılarak sanat eğitimine eğilimli olabilecek lise 2. sınıf öğrencileri seçildi. Karikatür, Düşünce, Fotoğraf ve Edebiyat olmak üzere 4 farklı atölyede öğrencilere bu alanlarla ilgili mesleki bilgiler verilecek.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından programın ilk dersini Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı verdi. Avcı, öğrencilere müzik, resim, fotoğraf, edebiyat alanlarından örnekler vererek; akademik başarının yanında sanatsal eğitimin de önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Nabi Avcı ayrıca, “İlla ki bir sanatla uğraşmak zorunda değilsiniz ama kendinize belirlediğiniz bir sanattan zevk almayı, o sanata bakmayı öğrenebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

12-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-2017

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.