ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Eskişehirli Liseler Aydınlarını Tanıyor” Projesi Sertifika Töreni Düzenlendi

Necmi Özen; “Gençlerimizin; kültürümüzden, örf, adet ve geleneklerimizden, milli kavramımızı içeren yaşam tarzlarımızdan, uzak kalışlarından dem vurduğumuz şu günlerde, hayata hazırlanan nesillerin yetiştirilmesi ortamında bu proje bizler için çok manidardı” dedi.
“Eskişehirli Liseler Aydınlarını Tanıyor” Projesi Sertifika Töreni Düzenlendi

Eskişehir Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tiryakizade Okuma Kulübü tarafından ortaklaşa hazırlanan “Eskişehirli Liseler Aydınlarını Tanıyor” projesinin sertifika töreni gerçekleştirildi.

Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen sertifika törenine; Vali Güngör Azim Tuna, Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Vali Yardımcıları Ömer Faruk Günay, Günhan Yazar, Şakir Erden, Odunpazarı Kaymakamı A. Selim Parlar, Tepebaşı Kaymakamı Salih Keser, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Üzmez, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Her işte olduğu gibi bu projede de birilerinin emeğinin ve fedakârlığının fazla olduğunu bildiren Vali Tuna, programın açılışında yaptığı konuşmada, Tiryakizade Okuma Kulübü Başkanı ve proje koordinatörü Bayram Kök’e özellikle teşekkür etti. Bize ait olan milli değerlere sahip çıkılmasını isteyen Vali Tuna, yaklaşık olarak iki yıldır süren projenin üzerinde hassasiyetle durduklarını belirtti.

Projenin başarılı ile bir sonuçla bitmesinin onurunu ve gururunu yaşadıklarını aktaran Vali Tuna, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hep birlikte, birlik ruhuyla başardığımız güzel işlerden bir tanesi. Belki birçok insan bunun farkında değil ama bizim için çok önemli bir proje. Bu tamamen geleceğimizin teminatı olan gençlerimize yönelik yaptığımız bir iştir” dedi.

Aydınlara, eski tabirle Münevver insanlara başka bir gözle bakmak gerektiğini hatırlatan Vali Tuna, “Onlar dünyaya, içinde bulunduğumuz topluma başka bir türlü bakıyorlar, değerlendiriyorlar, yorumluyorlar. Okumayı teşvik etmek, doğru okumayı yaptırmak gerekiyor. İyi bir rehberlik gerekiyor, rasgele olmuyor bu işler. Onun içinde tabi bizim kendi geçmişimizde, hem rahmetli olan ama bugünde hala yaşayan münevverlerimiz, aydınlarımız var. Bunlar arasında dünya görüşü farklı olanlar olabilir. Çocuklarımızda bunları okuyarak kendilerine bir dünya oluşturmaya çalışıyorlar ve dünyayı daha farklı yorumluyorlar. İnşallah bu çocuklarımız geleceğin münevverleri, aydınları olacaklar, insanlara yol gösterecekler. Bizlerde ne kadar faydalı bir iş yapmanın gururunu yaşayacağız” şeklinde konuştu.

Eskişehir’de bu potansiyelin var olmasının ve sürdürebilir olmasının çok önemli olduğunu ifade eden Vali Tuna, bu ülkenin milli kültürüne sahip çıkılması gerektiğini önemle belirtti. Bu işlerin parayla yapılamayacağını söyleyen Vali Tuna, Tiryakizade Okuma Kulübünün bu işi tamamıyla milli duygular çerçevesinde gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi. Emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür eden Vali Tuna, konuşmasını öğrencilere ileriki hayatlarında başarılar dileyerek bitirdi.

Gençlerin hayata hazırlanmalarında, iyi yetiştirilmelerinde bu tür çalışmalara her zaman destek olduklarını aktaran İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen ise, “Gençlerimizin; kültürümüzden, örf, adet ve geleneklerimizden, milli kavramımızı içeren yaşam tarzlarımızdan, uzak kalışlarından dem vurduğumuz şu günlerde, hayata hazırlanan nesillerin yetiştirilmesi ortamında bu proje bizler için çok manidardı” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Özen; Proje kapsamında, 11 okulda 18 Aydın’ın tanıtıldığını ve 123 öğrencinin katılımıyla 67 bildirinin sunulduğunu sözlerinin sonuna ekledi.  

Tiryakizade Okuma Kulübü Başkanı ve proje koordinatörü Bayram Kök de yaptığı konuşmada, projeye katılan gençlerin geleceğe ışık tuttuklarını söyledi. Vali Güngör Azim Tuna’ya ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne katkılarından dolayı teşekkür eden Kök, sempozyum gerçekleştirilen bütün okullarda güzel işler çıktığını, ülkemizdeki gençlerin daha çok başarılı olmaları için bu tür çalışmaların önem arz ettiğini dile getirdi. Sempozyuma konuşmacı olarak katılan akademisyenlere ayrı bir parantez açan Kök,  akademik bilgilerin paylaşılmasının önemine değindi.

Konuşmalardan sonra Vali Tuna, Milletvekili Karacan, Anadolu Üniversitesi Rektörü Gündoğan ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Gönen, proje katılımcıları akademisyenlere, öğretmenlere ve öğrencilere sertifikalarını verdi.

07-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-201607-06-2016

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 ODUNPAZARI / ESKİŞEHİR - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.