ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Eskişehir Matematik Günleri" Mesleki Gelişim Seminerleri Başladı

"Matematik Seferberliği" kapsamında Müdürlüğümüz ve Üniversitelerin iş birliği ile ilimizde 10-11 Ekim 2022 tarihlerinde "Eskişehir Matematik Günleri" Mesleki Gelişim Seminerleri düzenlenmiş olup iki gün boyunca öğretmenlerin mesleki gelişimleri bağlamında eğitimler ve etkinlikler gerçekleştirilecektir.


"Eskişehir Matematik Günleri" Mesleki Gelişim Seminerleri ilk gün programı açılış konuşmasında İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre:

-Matematik seferberliğinin, ülkemizin geleceği için çok önemli bir kırılma noktası olduğu bir gerçektir. Öğretmenlerin mesleki gelişimini destekleyecek bu tür faaliyetler ile öğrencilerin hayatına dokunmak hepimiz için nihai bir hedef olacaktır. Eskişehir'de bizler yönetim, sizler sahada okullardaki gözlerimiz olarak el ele vererek bu seferberliğin farkındalık yaratmasını sağlayabiliriz.

-Bakanımız Mahmut Özer'in de vurguladığı gibi, "Eğitimde fırsat eşitliğinin kilit taşı matematik" öğretimidir.

-Matematik hepimize,her yerde lazım. Matematik bireyin hayatı anlaması, yorumlaması ve hayatın içinde rasyonel bir şekilde yol yürüyebilmesi için temel bir ihtiyaçtır. Bu nedenle  bu dersin öğrenimini günlük yaşam becerileriyle desteklememiz ve kolaylaştırmamız gerekiyor. Öğrencilerin bu dersi küçük yaştan itibaren sevmelerini teşvik etmek, matematik dersinde ve yaşamlarında gerekli becerileri anlamlandırarak öğrenip kullanabilmelerini sağlamak bizim temel görevimiz olmalıdır.

-Özellikle okul öncesinden itibaren eğitimin ilk kademelerinde öğrencilere çok daha somut olarak günlük yaşamlarında karşılaştıkları, aslında matematikle ilişkili olmadığını gördükleri şeyin ne kadar ilişkili olduğunu gösterebilsek derse karşı var olan önyargıları da kırabiliriz.

-Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir sözünde "O zaman matematiği kullanmayan disiplinler bilimin dışında kalacaklardır." diyerek matematiğe verdiği önemi vurgulamıştır.

-Bilime sevdalı gençler yetiştirmek için matematik öğrenimine önem vermeliyiz.

İlk gün programına İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Müdürlüğümüz idarecileri, Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Sertsöz, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr Erkan Dinç, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan V. Doç. Dr. Ersin Karademir, 25 sınıf öğretmeni, 75 matematik öğretmeni Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 13 akademisyen katılım gösterdi.

 

10-10-202210-10-202210-10-202210-10-202210-10-202210-10-202210-10-2022

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.