ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eskişehir Anadolu Lisesi Çınaraltı Dergisi’nin Ünü Türkiye’ye Yayılıyor

Eskişehir Anadolu Lisesi Çınaraltı Dergisi’nin Ünü Türkiye’ye Yayılıyor

Eskişehir Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanmakta olan Çınaraltı Dergisi’nin yeni sayısı tanıtmak amacıyla Müdür Baş Yardımcısı Nurullah Yazıcı, derginin Genel Yayın Koordinatörü Ali Lidar ve öğrenciler, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen’i makamında ziyaret ettiler.

Ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, “Dergiler aidiyet aracı ve insanlarla iletişim kurma aracıdırlar. Genç yaşlı herkes muhakkak dergileri takip ediyor. Dergileri takip etmek bir serüvene dönüşüyor. Geçmişten aldığımız değerleri geleceğe taşıyor. Bu yüzden Çınaraltı Dergisi’nin hazırlanmasında emeği geçen arkadaşlarımızı ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

Alışılmış okul dergiciliği fikrine farklı bir bakış açısı getirmek üzere yola koyulan Eskişehir Anadolu Lisesi öğrencileri, edebiyat ve sanat üzerine yazılarının olduğu "Çınaraltı" isimli okul dergisi yayımlıyor. Dergiyi Eskişehir Anadolu Lisesi´nin öğrencileri hazırlıyor.

Derginin ünü okul bünyesinden, hatta Eskişehir´den çıkıp tüm Türkiye´ye ulaştı. Çınaraltı okul dergisi kısa sürede baskısını tüketiyor, ulaşamayanlara PDF olarak internet ortamında ulaştırılıyor.

Derginin koordinatörlerinden ve kitap dünyasının da yakından tanıdığı Ali Lidar dergi hakkında; “Daha önce bu formatta bir dergi çıkaramamış olmamızı, pek çok açıdan şehrin en nitelikli okulu olan okulumuzun ciddi bir eksiği olarak görüyorduk. Ayrıca sadece okulumuza değil, şehrin ve ülkemizin kültür-sanat dünyasına da kendimizce mütevazi bir katkı yapma isteğimiz her zaman vardı. Uygun fiziksel ve psikolojiik şartlar da oluşunca dergimiz için kolları sıvadık. Okulumuzda büyük bir çınar ağacımız var. Öğrencilerimizin özellikle yaz aylarında gölgesinde vakit geçirmekten çok hoşlandıkları ağacımız isim konusunda bize esin verdi. Ayrıca okulumuzun, şehrin en köklü eğitim kurumlarından birisi olması da Çınar metofurunu bizim için anlamlı kıldı. Dergimizin hazırlıklarına başlarken temel mottomuz şuydu; "Okulda çıkan, ama okul dergisi gibi olmayan" bir dergi hazırlamak. Klasik, alışılagelmiş okul dergilerine benzemeyen; hem biçim hem içerik açısından farklı, sadece okul öğrencilerine değil her kesimden okura hitap eden bir kültür-sanat-edebiyat dergisi çıkarma fikrini kendimize şiar edinerek yola çıktık. Her yeni sayımızda da bu amaca biraz daha yaklaşıyor olmak bizi son derece mutlu etmekte. Bu yıl için her dönem iki tane olmak üzere toplam dört dergi planladık. Aslında potansiyelimiz aylık olarak çıkartabilecek düzeyde. Fakat nihayetinde okul dergisi olduğumuz için kaynaklarımız sınırlı... Dergi oturdukça kaynak problemimizi de yavaş yavaş çözüyoruz ama hala desteğe ihtiyacımız var. İstediğimiz düzeye geldiğinde önümüzdeki yıldan itibaren aylık olarak çıkarmayı planlıyoruz. Bugüne kadar üç sayı çıkardık, dördüncü sayımızı da baskı için matbaaya gönderdik. Dergimizin Feysbuk sayfasından yayınladığımız pdf´ler yaklaşık yüzbin kişi tarafından görülmüş durumda. Farklı şehirlerden de dergimiz için sürekli talep almaktayız. Planlarımız arasında sistemli bir şekilde, talep eden farklı şehirlerdeki okurlarımıza da göndermek var. Onun için de bir abonelik sistemi çalışmalarına başladık. Bizim dergiye dair nihai hedefimiz, edebiyatımıza yeni şair ve yazarlar kazandırmak. Ayrıca öğrencilerimize birlikte çalışma alışkanlığı kazandırmak, okulumuzun kültürel ortamına katkıda bulunmak da diğer hedeflerimiz arasında." dedi.

28-02-201728-02-201728-02-201728-02-201728-02-201728-02-201728-02-201728-02-201728-02-201728-02-2017

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.