ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Eğitimin Niteliğini Arttırma Projesi” Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen yaptığı konuşmada, temel gayelerinin iyi bir eğitimci olmak olduğunu söyledi.  Proje kapsamında, alanında kendini ispat etmiş akademisyenleri, söz sahibi bilim adamlarını, yazarları ve bu konunun uzmanları okul müdürlerini zaman içerisinde bir araya getirmeye çalıştıklarını bildirdi.
“Eğitimin Niteliğini Arttırma Projesi” Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafında, “Eğitimin Niteliğini Arttırma Projesi” kapsamında tanıtım toplantısı düzenledi.

Eskişehir Özel Sakarya Eğitim Kurumları Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Vali Güngör Azim Tuna, Vali Yardımcısı Günhan Yazar, Odunpazarı Kaymakamı A. Selim Parlar, Tepebaşı Kaymakamı Salih Keser, İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Özel Sakarya Eğitim Kurumlarının mütevelli heyeti ve okul müdürleri katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Özel Sakarya Eğitim Kurumları Müdürü Ali Osman Çörüş, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında hizmete giren Özel Sakarya Eğitim Kurumları hakkında bilgi vererek, Eskişehir Milli Eğitim camiasını okullarında ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ülkemizin eğitim konusunda koyduğu hedefleri anlatan İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen yaptığı konuşmada, temel gayelerinin iyi bir eğitimci olmak olduğunu söyledi.  Proje kapsamında, alanında kendini ispat etmiş akademisyenleri, söz sahibi bilim adamlarını, yazarları ve bu konunun uzmanları okul müdürlerini zaman içerisinde bir araya getirmeye çalıştıklarını bildirdi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Özen, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Eskişehir’de Eğitimin Niteliğini Arttırma sloganıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmanın sonuçlarını paylaşmak amacıyla bu toplantı tertip edildi. Buradaki temel gayemiz Eskişehir’de varolan akademik başarının yanı sıra gençlere özellikle kazandırılması arzu edilen ve bütün toplumun ortak talebi olan değerlerin kazandırılması, iyi bir vatan evladı yetiştirme, ülkenin geleceğine yönelik kararlar alabilecek bir birikime sahip nesilleri yetiştirme arzusuyla bir eylem planı oluşturarak, hayata geçirmek ve Eskişehir’de ortak bir hedefe doğru ülkenin bütün gençlerine yönelik bir medeniyet tasavvuru inşa etmek noktasında çalışmalar ortaya koymak amacıyla bu projeyi hazırladık. Bu doğrultuda oluşturulan komisyonlarca gerçekleştirilen çalıştayda fikir alışverişinde bulunuldu. Bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan sonuçları burada paylaşacağız.” diyerek,  ev sahipliğinden dolayı Özel Sakarya Eğitim Kurumları’na teşekkür etti.

Programın açılışında konuşan Vali Tuna, “Eğitimde niteliğin artırılmasını hedefleyen bir çalışmada sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade eder, hepinizi en kalbi hislerle selamlarım” dedi. Vali Tuna, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Malumualiniz Türk Millî Eğitimi, başlangıcından itibaren eğitimin her iki boyutunu, yani niceliği ve niteliğini ele almıştır. Zaman zaman nicelik sorunlarına ilişkin ilke kararları alınmış, çoğu zaman ise eğitimin niteliği üzerinde durulmuştur.

Nitelik gibi, kapsamlı ve her duyanda farklı kavramlar çağrıştıran bir konuyu toplumun her kesimi, hatta eğitim camiasının paydaşları bile, farklı açılardan değerlendirebilirler. Eğitimde nitelik ya da nitelikli eğitimin ne olduğu hakkında, mesela öncelik alanlarına göre, öğretmenlerden başka, yöneticilerden başka, velilerden başka cevaplar gelebilir. İnsan unsuru olarak baktığımızda öğretmenin niteliği, idarecinin niteliği, öğrencinin niteliği; fizikî şartlar olarak baktığımızda eğitim amacıyla kullanılan bina, araç-gereç, teknolojinin niteliği gibi alt başlıklar; eğitimde niteliğin göstergeleri olarak kabul edilebilir. Ancak nitelik konusunda bizce asıl sorun, bu kapsamda ortaya konulan yargıların genel ve yuvarlak ifadelerden oluşmasıdır. Bu bakımdan; kısa adı ENAP olan “Eskişehir’de Eğitimin Niteliğini Artırma Projesi”nden de asıl beklentimiz; niteliği artırma yolunda “şunlar yapılacak”, “şu yol izlenecek” gibi genel ifadelerden ve parçacı yaklaşımlardan çok, nitelik açısından aksayan yanların temel ve uygulamalı araştırmalara dayalı olarak net bir biçimde tanılanması ve çözümlenmesidir.

Eğitimin niteliği dendiğinde alt başlıklar hâlinde birçok faktör sıralanabilir. Ancak bu başlıkların ilki, “değerler eğitiminin niteliği” olmalıdır. Bu da yakında uzağa, bilinenden bilinmeyene ilkesi uyarınca ilimizin değerleri ekseninde, verilmelidir. Nitekim değerler dünyamızda yer alan bütün gönül mimarlarımızın özü, sözü, vasiyeti, nasihati birdir zaten.”

Eğitimde niteliğin arttırılması için değerler eğitimin de önemli olduğunu dile getiren Vali Tuna, özellikle ilimizin değerleri ekseninde bütün gönül mimarlarımızın özü, sözü, vasiyeti ve nasihatleri öğrencilere aktarılmasını istedi. TUBİTAK projeleri hususunda öğrencilere gerekli desteğin verilmesini kaydeden Vali Tuna, okullarda öğrencilerin bilgi ve kültür düzeylerini artıracak gezilerin yapılması gerektiğini savundu.  Okul önlerinde alınan güvenlik tedbirlerine de değinen Vali Tuna, görülecek her hangi bir olumsuzlukta polis okul irtibat görevlisine haber verilmesi gerektiğini söyledi.

Okul kantinlerinin periyodik olarak denetlendiğini bildiren Vali Tuna, mevzuata ve sağlık şartlarına uydun olmayan ürünlerin satışına izin verilmeyeceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan EBA projesinden de bahseden Vali Tuna, şunları söyledi:

“Malumuâliniz Millî Eğitim Bakanlığı son yıllarda eğitimin niteliğini her alanda geliştirmeye yönelik reformları hayata geçirmiştir. Fatih Projesi ve EBA Platformu hem okul fizikî şartlarının hem öğretmenlerin hem öğrencilerin hem verilen eğitimin niteliğini artırmayı hedeflemektedir. Ayrıca eğitim niteliği ile ilgili birçok alan ve disiplinde çok büyük kazanımları içinde barındırmaktadır. Bakanlığımız, Avrupa ülkelerinde dahi görülmemiş bir alt yapıyı, tabiri caizse, altın bir tepside bizlere sunuyor. Bize düşen; bunun üzerinde, yüksek insani değerlerimizin ruhuna sadık işler inşa etmekten başka bir şey değildir. Nitekim eğitim, her şeyden önce sosyo-kültürel açıdan toplum dinamizmini canlı tutmak, toplumun kurum ve kurallarını geliştirmek yönünden önemli bir fonksiyona sahiptir. Unutmamak gerekir ki eğitimde niteliği sağlamaktan uzaklaşma, eğitim sisteminin ve dolayısıyla toplumun gerilemesine yol açmaktadır. Bu kapsamda “Eskişehir’de Eğitimin Niteliğini Artırma Projesi” stratejik bir öneme sahiptir.” dedi. 

Konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Barış Hancı tarafından, “Eğitimin Niteliğini Arttırma Projesi” hakkında bilgilendirme sunumu yaptı.

03-02-201603-02-201603-02-201603-02-201603-02-201603-02-201603-02-201603-02-201603-02-201603-02-201603-02-201603-02-2016

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.