ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünyanın En Büyük Eğitim Portalı EBA’nın Tanıtımı Eskişehir’de Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanan “Eğitim Bilişim Ağı” (EBA)  Projesi, Eskişehir Öğretmenevinde düzenlenen programla tanıtıldı.  
Dünyanın En Büyük Eğitim Portalı EBA’nın Tanıtımı Eskişehir’de Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanan “Eğitim Bilişim Ağı” (EBA)  Projesi, Eskişehir Öğretmenevinde düzenlenen programla tanıtıldı.  

Programa; Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Vali Güngör Azim Tuna, Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Emine Nur Günay, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Dinçer Ateş, Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey temsilcileri, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, öğretmenler ve basın mensupları katıldı.

Genel Müdür Ateş, EBA programının 3 yıl gibi kısa bir sürede dünyanın en büyük içerik portalı haline geldiğini söyledi. FATİH Projesi´nin sadece bir donanım projesi olmadığını vurgulayan Genel Müdür Ateş,  projede kullanılan bütün teknik donanımların, hayatın her aşamasında herkesin kullanabileceği donanımlar olduğunu aktardığı konuşmasına şöyle devam etti:

"Eğitime özgü bir birebir teknolojik donanımdan bahsetmiyoruz. Biz, bir araçtan bahsediyoruz. Bu aracın asıl görevi, bir içeriği ilgililere ulaştırmak. Dolayısıyla asıl olan içeriktir. Araçlar üzerinden giden bir projeden bahsetmiyoruz. İçeriğin merkezi EBA portal. Her öğretmen, kendi kullanıcı kimliğiyle kişiselleştirilmiş olarak kullanmaya başlayacak. Öğretmenlerimize EBA market uygulamaları, market içerikleri, içerik portallarına erişim, mail hesabı, içerik geliştirme stüdyolarına erişim. FATİH Projesi kapsamında her öğretmenin kendine ait olan 10 GB bir bulut hesabı var. Öğretmen sayısının 1 milyona yaklaştığını göz önünde bulundurursanız, bunun ne kadar büyük bir kapasite olduğunu görebileceksiniz. Yeni EBA ile öğrencilerimize de 1 GB bir bulut hesabı açtık. Zaman içinde bunu da artıracağız."

Etkileşimli tahta hakkında da bilgiler veren Genel Müdür Ateş, "Şimdiye kadar 291 bin 910 etkileşimli tahta kuruldu. 2016´nın ilk çeyreğinde 433 bin etkileşimli tahta dersliklerimize kurulmuş olacak. Bütün liselerimiz etkileşimli tahtalarına kavuştu. Orta ve ilkokullara da etkileşimli tahta kurmaya devam ediyoruz. Şu ana kadar, geçen yıl ve bu yıl 1 milyon 437 bin 800 tablet bilgisayar seti dağıtıldı. 2016 yılından itibaren ise planlamamız yılda 2 milyon 650 bin tablet bilgisayar setini öğrencilerimize ulaştırmak” dedi. 

Programın getirdiği yeniliklere değinen projede görevli öğretmen Ali İhsan Baykal da, bu kapsamda, öğrenim yönetim sistemi kurulması, öğretmen-öğrenci etkileşiminin sağlanması, zengin etkileşimli içeriklerin hazırlanması, ölçme ve değerlendirme sisteminin kurulması, kişiye özel dosya saklama ve paylaşım alanının oluşturulması ve engellilere yönelik içerikler geliştirilerek, sesli kitap okuma cihazların dağıtıldığını dinleyicilere aktardı.

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Projesi tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Avcı ise, Bakanlık olarak dağıttıkları tablet bilgisayarların şifrelerinin kırılamadığı söyleyerek,     "Bu bir meydan okuma falan değil. Daha faydalı işlerle uğrasınlar. Onların zekalarına saygımız var, onların macera arayışlarını anlıyorum. Çünkü Amerika’da işler böyle yürüyor. Bazı bilgisayar firmaları bu hackerlerdan işi öğrendikten sonra ona göre tedbir alırlar. Öyle bir şey olursa da direk bize gelsinler. Ama kıranın da hangi okulda, hangi öğrenci olduğunu da direk görüyoruz. Ancak ben bunu söylesem de yine birileri bunu bir iddia meselesi haline getirecektir” şeklinde konuştu.

Tanıtım programı, Bakan Avcı’nın soruları cevaplamasının ardından sona erdi.

 

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 ODUNPAZARI / ESKİŞEHİR - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.