ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı, "Erasmus Günleri" Açılışına Katıldı

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı,

Anadolu Üniversitesinin ev sahipliği yaptığı "Erasmus Günleri", 11 Ekim Cuma günü Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanlığı Başkanı Faruk Kaymakçı'nın katıldığı açılış töreni ile başladı.

İlki 2017 yılında düzenlenen ve 2018 yılı içerisinde 200'ü aşkın farklı etkinlikle kutlanan "Erasmus Günleri" Avrupa festivalinin üçüncüsü, 10-12 Ekim 2019 tarihleri arasında Avrupa çapında eş zamanlı etkinliklerle gerçekleştiriliyor. Anadolu Üniversitesi bünyesinde bulunan ve Erasmus programlarından birini gerçekleştirmek isteyen öğrenciler, "Erasmus Günleri" kapsamında açılan Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde kurulan stantlara gelerek projeler ve programlar hakkında bilgi aldı. Etkinliğin açılış törenine Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Türkiye Ulusal Ajansı Genel Koordinatörü Yunus Alper Altay, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili konuştu: "Barış ve huzur dolu bir ortam getirmesini diliyorum"

3 Gün süren etkinliklerin açılış töreni için Anadolu Üniversitesini ziyaret eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, konuşmasını yapmak için salona girmeden önce basın mensupları tarafından Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Burada açıklamalar yapan Kaymakçı, "Devam etmekte olan Barış Pınarı Harekâtının; hem ülkemiz, hem Suriye, hem Avrupa ve dünya için barış dolu ve huzurlu bir ortam getirmesini diliyorum." temennisinde bulundu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı: "Bu üniversitenin sizlere verdiği imkânları kullanın"

Aralarında Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerin bulunduğu salonda konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı, Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olduğuna değindi. Öğrencilere Erasmus programları ile yurtdışına gitmenin öneminden bahseden Kaymakçı, "Ben genelde 9 soruda Türkiye-Avrupa ilişkileri adında bir çalışma yapıyorum ve interaktif bir konuşmayı tercih ediyorum. Ben de sizler gibi Anadolu Üniversiteli birisiyim. 1984 yılında başlamıştım. Çok güzel bir üniversiteniz ve çok güzel bir şehriniz var. Bu üniversitenin sizlere verdiği imkânları kapsamlı bir şekilde kullanın. Ulusal Ajans ve Avrupa Birliği Başkanlığını sürekli takip edin. Ulusal Ajansın Erasmus programlarından ve Avrupa Birliği Başkanlığının, Jean Monet bursu gibi olanaklarından yararlanın. Sizler, Erasmus programına dâhil olduğunuz zaman, bizim yurtdışındaki elçilerimiz oluyorsunuz. Sadece eğitim için değil aynı zamanda etkileşim için gidiyorsunuz. Ayrıca yurtdışında bulunan büyükelçiliklerimiz, konsolosluklarımız sizlerin hizmetindedir. Gitmeden önce araştırıp, onlarla temas kurmak, sizin oradaki yaşamınızı kolaylaştıracaktır. Türk milleti olarak bizim cevabını bulamadığımız bir soru var. Çok gezen mi bilir? Çok okuyan mı? Biz diyoruz ki; Erasmus'a katılanlar en iyisini bilir. Çünkü Erasmus sizlere hem gezme hem okuma fırsatı veriyor." şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı: "Sizin durumunuzu iyileştirirsek, geleceğimizi garantiye almış oluruz"

Yaptığı konuşmada farklı kültürlerle tanışmanın gençlere vizyon kazandıracağının altını çizen Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, gelecek nesillerin entelektüel birikiminin topluma mal olacağına değindi. Etkinliklerin yapılmasında emeği geçen kurumlara teşekkür eden Prof. Dr. Çomaklı, "Erasmus programının, benim öğrencilik yıllarımda olmasını isterdim. Bu günleri kutlamak, farkındalık için oldukça önemli. Burada oturan kişiler ileride bizim çocuklarımızı yönetecekler. O nedenle bizim için çok kıymetliler. Daha çok entelektüel bilgi, daha çok görgü ve farklı kültürlerle irtibatta olmaları ve kendilerini daha iyi yetiştirmeleri gerekiyor. Biz kendi neslimizi sizlere teslim edeceğiz. Bu tür değişim programlarının sizlerin yetişmesinde, dünyayı görerek gelecek planlamanızda etkin ve vizyonu geniş kişiler olmanızda yardımcı olacaktır. Yalnızca ders için gitmeyin. Oradaki ulaşım sisteminin nasıl olduğu, ikili iletişimin nasıl yürüdüğü, farklı bir kampüste nasıl eğitim alınabildiği, bu programlar sayesinde yerelin dışında nelerin olduğu öğreniliyor. Sizin entelektüel bilgi birikiminizi de artırıyor. O nedenle Erasmus Günleri olarak adlandırdığımız günlerde, farkındalık olarak şunu bilmenizi istiyoruz; sadece derslerde edindiğiniz bilgiler veya not ortalamanızın zirvede olması dünyada bir anlam ifade etmiyor. Sizin başka toplumlarla kültürel ilişkilerde olmanız, görgü, kültür ve idarecilik açısından bizim için farklı bir öneme sahip. Dünyayı yalnızca Eskişehir'den ibaret sanıyorsanız, büyük yanlış içerisindesinizdir. Bu yanlışı da,  Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı ve Ulusal Ajans aracılığıyla aşacak duruma geliyoruz. Sizin durumunuzu ne kadar iyileştirebilirsek, kendi geleceğimizi garanti altına almış oluruz. Bu nedenle Erasmus Günleri programını düzenleyen Dışişleri Bakanlığımıza ve Bakan Yardımcımıza, Ulusal Ajans Koordinatörümüze çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

14-10-201914-10-201914-10-201914-10-201914-10-201914-10-201914-10-201914-10-201914-10-201914-10-201914-10-201914-10-201914-10-201914-10-201914-10-201914-10-201914-10-2019

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.