ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu Beylikova Çalıştayı Düzenlendi

Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu Beylikova Çalıştayı Düzenlendi

“Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu Çalıştayı”nın beşincisi, 22 Kasım 2017 tarihinde Beylikova Çok Programlı Anadolu Lisesi ev sahipliğinde yapıldı. Beylikova çalıştayı iki gün sürdü.

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eksi 25 Derneği tarafından düzenlenen ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı, Eskişehir Valiliği, Beylikova Kaymakamlığı, Beylikova Belediyesi ve Beylikova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen çalıştaya, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, Beylikova Belediye Başkanı Özkan Alp, Beylikova İlçe Milli Eğitim Müdürü Faysal Taşdemir, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ejder Yurttaş, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. E. Çağrı Dinleyici, Kalkınma Atölyesi üyesi Cemre Yaşkeçeli, Eksi 25 Derneği yöneticileri, kurum temsilcileri ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Çalıştay, Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme Komisyonu üyesi Canan Çomak Karadağ’ın proje tanıtımı sunumuyla başladı. Karadağ sunumunda, bugüne kadar yapılan çalıştaylar hakkında bilgi verdi ve projenin temel amacının, her ilçenin çocuk odaklı kurumlarının bir araya gelerek ortak çalışma yapmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Toplumda üzerine en çok konuşulan ancak en az farkında olduğumuz konudur çocuk ihmal ve istismarı. Öncelikle ihmal ve istismar kavramlarının tanımının iyi yapılması gerekir. Ne şekilde davranılırsa ihmaldir, ne şekilde davranılırsa birey istismar edilmiştir. Doğru tanımlamaları yaptıktan sonra sorunları erken tespit edip, bu tür sorunların yaşanmaması için gerekli önlemleri almalıyız.

Eskişehir özelinde 2013 yılında ilk olarak Odunpazarı ilçesinde, Rehberlik Araştırma Merkezi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliğiyle başlayan bir süreç bu. Hazırlık çalışmaları sonucunda 2014 Şubatında ilk olarak yüze yakın akademisyenin katıldığı bir büyük çalıştay gerçekleştirildi. Konuyu saptama ve tedbirler geliştirme noktasında bir fotoğraf çekme ve tedavi yöntemi geliştirme ile ilgili süreç başlatılmış oldu. Bu çalıştayın içerisinden çıkan en önemli çıktı ortaklaşa hareket edebilme kültürünün gerekliliğiydi. Bütün kamu kurumları; sivil toplum örgütleri, güvenlik güçleri, sağlık kurumları ve belediyeler işbirliği içinde hareket ederse sağlıklı politikalar ve uygulama alanları geliştirilebilir fikri oluştu. Bu çalışmanın sekreteryasını yürütme, planlama ve projelendirme görevi Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bize verilmiştir. Arkadaşlarımız büyük bir çabayla çalışmalarını sürdürdü ve 21 kurumun imzasıyla ortak hareket etme kararlılığı ortaya koyan bir işbirliği protokolü imzalandı. Bu önemli bir adımdır. Türkiye’de bu kapsam genişliğinde başka bir çalışma yoktur ve bizim için bir gurur kaynağıdır.

Bundan sonraki süreçte istikrarlı ve kararlı bir şekilde adımlar atıldı. Her yıl bir büyük çalıştay gerçekleştirildi. Her çalıştayın kendine özel bir konusu oldu. Örneğin sanal ortamda çocuk ihmal ve istismarı konusu üzerine ülkemiz genelinde katılıcıların görüşlerini ortaya koydukları bir çalıştay gerçekleştirildi ve bu çalıştay çıktıları kitaplaştırıldı. Örneğin mevsimlik tarım işçisi vatandaşlarımızın, öğrencilerimizin yaşadıkları sorunlar, yaşanan ihmal ve istismar vakaları üzerine bakanlıktan ve üniversitelerden uzmanların katılımıyla bir çalıştay gerçekleştirdik.

Bu süreçte ilçelerde de böyle bir çalışma yapılabileceği görüşü ortaya çıktı. İlk denemesi Günyüzü’nde yapıldı. Yerel anlamda ihmal ve istismar vakalarının tespit edilmesi, önleyici tedbirlerin alınması ve sahada buna eşlik eden farklı konularda yaşanan sorunların tespit edilmesi ve önlemlerin alınması konusunda çok verimli bir çalışma oldu. Bizim için de motive edici bir uygulama oldu. Daha sonra İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığına bu projeyi sunduk ve kabul gördü. Bugün Çocuk Odaklı Çalışan Kurumların Koordinasyonu Çalıştayı başlığı ile ilçe buluşmalarının beşincisini gerçekleştiriyoruz.

Nerde birey varsa orada üç olmaz vardır: Eğitim, sağlık ve güvenlik. Bizim ihmal ve istismardan en çok etkilenen kurum olduğumuzu da düşünürsek, bu üçünü sağlayamazsak bireyi geleceğe hazırlama şansımız da olmayacaktır. İlçelerde de lokal olarak varsa sorunların tespit edilmesi ve çocuk odaklı çalışan kuramların ortak çalışma ile sorunun çözümüne yönelik adım atması önemlidir.

Eksi 25 Derneği bizim sivil toplum ayağımız. Toplumun en çok kanayan yararlarından birini tedavi amaçlı kurulmuş bir dernek. Biz onlarla çok verimli çalışmalar yapıyoruz. Dernek çalışanlarına gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bugün şanslı ilçelerden birinde olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü İlçe Başkanımız bu konuda çok özverili. Çalıştayın verimli geçmesini diliyorum ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.”

Beylikova Belediye Başkanı Özkan Alp yaptığı konuşmada, “Beylikova çalıştayı bizim için çok önemli. Böyle kutsal bir görev için sizi ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Şu anda ilçemizde yatılı fen lisesi ve imam hatip okulu var. İlçemizde 74 ilden gelen öğrencimiz var. Beylikova her ilden gelen öğrencilerle bir kaynaşma içinde. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız için belediye olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu çalıştayın çocuklarımıza ve ilçemize hayırlı olmasını diyorum” dedi.

Eksi 25 Derneği üyesi Aysun Açıloğlu, Öğretmenler İçin Hizmetiçi Eğitim Projesi hakkında bilgi verdi. Açıloğlu, Eskişehir’de bugüne kadar 750 öğretmenin çocuk ihmal ve istismarı konusunda hizmetiçi eğitime alındığını ve bu eğitimlerin ardından vaka bildirimlerinin arttığını belirtti. Bu nedenle daha fazla öğretmene hizmetiçi eğitim verilmesinin önemine dikkat çeken Açıloğlu, amaçlarının öncelikle 25 eğitici eğitimi vermek ve sonrasında 8000 öğretmenin bu eğitimlerden faydalanmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Beylikova İlçe Milli Eğitim Müdürü Faysal Taşdemir, Beylikova ilçesinin tanıtımı ve eğitim ile ilgili mevcut durumu hakkında bilgi verdi. İlçede 11 öğretim kurumunun ve 1 halk eğitim merkezinin bulunduğunu belirten Taşdemir, mini ancak modern bir ilçe olduklarını belirtti. İlçede Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı ile Gıda Teknolojileri alanlarının da bulunduğunu belirtti. Beylikova’daki okulların genel olarak başarılı olduğunu vurgulayan Taşdemir, eğitim konusunda iyi bir noktada bulunduklarını ve eğitim kurumlarını geliştirmeye devam ettiklerini söyledi.

Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. E. Çağrı Dinleyici, Çocukluk çağı aşılarında son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Tıp alanında gelecekte ne gibi yenilikler olacağına ve aşılanmasın insan sağlığındaki önleyici etkisine vurgu yapan Dinleyici, aşı karşıtlığı yapanları eleştirdi. Hastalıkların da çocuk ihmal ve istismarı gibi yaşanmadan önlenebilmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini ve bunun aşı ile mümkün olabileceğini söyleyen Dinleyici, sadece aşı ile önlenebilecek birçok hastalık olduğunu ve çocuğun etrafına bir koza örüp onu korumanın yollarından birinin de aşı olduğunu belirtti. Aşılarla ilgili TC Sağlık Bakanlığı Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi hakkında bilgi verdi.

Kalkınma Atölyesi üyesi Cemre Yaşkeçeli, dünyada ve Türkiye’de çocuk işçiliği konusunda bilgi verdi.

Çalıştayın ikinci oturumunda katılımcılar, “Çocuk odaklı çalışan kurumlar, genel koşullar ve sorun temelli öneriler tartışma grubu” ve  “Eğitim sisteminde karşılaşılan güçlükler, çocukların/gençlerin eğitim sorunları tartışma grubu” olarak iki grup halinde çalışmalarına devam etti.

24-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-2017


Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.