ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Zaferi'nin 105. Yılı

Çanakkale Zaferi'nin 105. Yılı

Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,

Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.

 

18 Mart... Büyük Türk Milletinin, tarihinin her anında, vatan aşkıyla ölüme koşan kahramanlarının yazdığı destanların simgesidir. Var olduğu günden bugüne İstiklal uğruna verilen onur mücadelelerinin özetidir. Bugün, teknolojide ilerleyenlerin değil gönüllerde yer edinenlerin zaferidir. En önemlisi de, ülkemiz için fedakârlığın en büyüğünü yapan, aziz şehitlerimize vefanın günüdür.

 

Her karışı gencecik şehit fidanlarıyla süslenen bu topraklardır en önemli değerimiz. Her daim milletimizin her bir ferdinin yüreğindeki umutlarla yeniden yeşeren ecdat yadigârı bir vatan parçasıdır emanetimiz. Vatan uğrunda verdiğimiz canla, şanlı bayrak için döktüğümüz kanla belirlenmiştir geleceğimiz. Hiçbir zaman başımızın eğilmediği, acılarımızı zaferlerin içine kattığımızdır geçmişimiz.

 

Tarihimiz, içimizi titretirken ruhumuzu şahlandıran nice destanların şahididir. Türkülerimiz, ülküsü ve ülkesi için nice kendini feda edenlerin sesidir. Hikâyemiz, asırlar geçse de, liderler ve neferler değişse de hiç bitmeyen iradenin hiç sapmayan hedefidir. Dualarımızsa, geçmişin ve geleceğin kutlu nefesidir.

 

Bazen Alparslan olur Malazgirt'te kapılar açar; Sultan Murad olur Kosova'ya, Yıldırım olur Niğbolu'ya koşarız. Bazense Fatih olur İstanbul'da çağları aşar, Atatürk olur Çanakkale'de, Sakarya'da yeniden doğarız. Dün olduğu gibi bugün de asil bir millet olarak 15 Temmuzda tarihi yeniden yazarız.

 

Bizleri geleceğe taşıyan her zafer, silahların değil, toplu vuran yüreklerin, birbirine kenetli gönüllerin zaferidir. Göz bebeği gibi kolladığı yavrusunu "Haydi oğul, ya şehit ol ya gazi!" diyerek askere yollayan anaların, savaşın en kritik anında "Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum!" diyerek zafere ulaştıran komutanların zaferidir.

 

Unutmayalım ki bu medeniyet, imkânsızlıklar içinde özünü kaybetmeyen, madde için manadan geçmeyen, insanlıktan soyutlanmış olanlara insanlık dersi veren Yahya Çavuşların, Seyit Onbaşıların, Kınalı Hasanların, Ömer Halis Demirlerin, Fethi Sekinlerin ve nice kahraman vatan evladının eseridir.

 

Çanakkale Zaferi'nin 105. yılında tüm kahraman şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, önlerinde minnetle eğiliyoruz.

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.