ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Zaferi´nin 101´üncü Yılında Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz

Öğrenciler tarafından okunan şiirler ve İl Müftüsü Niyazi Ersoy tarafından şehitler için dua edilmesinin ardından, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen şiir yarışması sonucunda dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Tuna, tarafından verildi.
Çanakkale Zaferi´nin 101´üncü Yılında Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz

Çanakkale Zaferi´nin 101´üncü yılı ve Şehitler Günü dolayısıyla Eskişehir Hava Şehitliği´nde tören düzenlendi.

Törene; Vali Güngör Azim Tuna, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Garnizon Komutanı Hava Korgeneral Mehmet Şanver, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen,  Vali Yardımcıları, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, askeri erkan, kamu kurum amirleri, Türkiye Şehit, Malulü Dul ve Yetimler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Hacı Şahin, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Ertuğrul Özkütük, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Tören, şehitlik önündeki Şehitler Anıtı´na çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması, saygı atışı ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından şehit aileleri adına Türkiye Harp Malulü, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Hacı Şahin bir konuşma yaptı. 

Çanakkale Zaferi kutlamak ve aziz şehitlerimizi anmak üzere toplanıldığın bildiren Başkan Şahin, Çanakkale’de yatan yüzbinlerce şehidin içimizde dolaştığını söyledi. 

Öğrenciler tarafından okunan şiirler ve Müftülük yetkilisi tarafından şehitler için dua edilmesinin ardından, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen şiir yarışması sonucunda dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Tuna, tarafından verildi.

Daha sonra Vali Tuna, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Korgeneral Şanver ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Büyükerşen, şehitlik defterini imzaladı.

Şehitlik defterine yazılanları okuyan Vali Tuna, şunları söyledi:

“Ancak Sonsuzlukların Barındırabileceği Büyüklük ve Yücelikte Olan Aziz Şehitlerimiz,

Şehitlik makamına uzanan bir yolda gönül birliği etmenin onuruyla manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.

Askerliği Peygamber ocağı olarak bilen milletimiz; ölürse şehit, kalırsa gazi olacağına inanmaktadır. Bu bakımdan şehitlik ve gazilik anlayışı Ordu-Millet anlayışımızı aksettiren en önemli unsurlardandır. 

Dalgalandığı yerde korku ve kederin barınamadığı şanlı bayrağımızın gölgesinde herkese yer vardır. Vatanımıza, millî birlik ve beraberliğimize kast eden hain ve karanlık niyetler, her zaman zeval olmaya mahkûmdur. Nitekim işgaller, esaret ve zulüm karşısında vatanını ve istiklalini müdafaa etmek ve kurtarmak için tek vücut olup kendini siper etmiş Türk milleti bugün de terör karşısında aynı onurlu duruşu sergilemektedir.

Şehit olunca ölmeyen, ebedî bir dirilikle Yaradan’ın huzurunda bulunan kahraman vatan evlatlarımızın kutsal emaneti olan cennet vatanımızı korumak için cansiperane çalışmaya ant içiyoruz. Ruhunuz şâd olsun!

Bu duygularla en kıymetli hazinemiz olan Cumhuriyetimizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onunla gönül birliği eden silah arkadaşlarını ve bastığımız yerleri “vatan” yapan aziz şehitlerimizi rahmet ve sonsuz minnetle yâd ediyoruz.”

Ardından törene katılan protokol üyeleri ve şehit yakınları, şehit mezarlarına kırmızı karanfil bıraktı.

18-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-2016

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.