ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Zaferi´nin 101. Yılı Nedeniyle Kanlıpınar Şehitliğinde Tören Düzenlendi

İstiklalimizi borçlu olduğumuz başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.
Çanakkale Zaferi´nin 101. Yılı Nedeniyle Kanlıpınar Şehitliğinde Tören Düzenlendi

Çanakkale Zaferi´nin 101. yılı ve Şehitler Günü münasebetiyle, Kanlıpınar Şehitliği´nde bir tören düzenlendi.

Törene; Vali Güngör Azim Tuna, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Garnizon Komutanı Hava Korgeneral Mehmet Şanver, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Vali Yardımcıları, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, askeri erkan, kamu kurum amirleri, Türkiye Şehit, Malulü Dul ve Yetimler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Hacı Şahin, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Ertuğrul Özkütük, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Kanlıpınar Şehitliği´ndeki tören, ilk olarak Organize Sanayi Bölgesi Kobi Camii İmamı Osman Duran tarafından edilen duayla başladı. Ardından Vali Güngör Azim Tuna, Garnizon Komutanı Hava Korgeneral Mehmet Şanver, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, şehitlik defterine yazılanları imza altına aldı.

Şehitlik defterine yazılanları okuyan Vali Tuna, şunları söyledi:

“Toprağın Her Karışı Şehit Kanıyla Islanmadan Bir Adım Bile Geri Çekilmeyen Kahraman Şehitlerimiz,

Manevi huzurlarınızda sonsuz şükran ve en kalbi hürmetlerimizle eğiliyoruz. Çağlar açıp çağlar kapatan bir milletin -Millî Şair Mehmet Akif’in de ifade ettiği gibi- şehit evlatlarının kanı tevhidi kurtarmıştır. “Hakk’a tapan bir millet” olarak hilale kurban olmayı helal bilmekte ve şehitliği, makamların en yücesi görmekteyiz.

Öldürmeyi değil, yaşatmayı; şehirleri işgal etmeyi değil, şehirlerde yaşayanların kalplerine girmeyi gaye edinmiş bir millet olarak bin yıldır şehitlerimizi bağrında saklayan bu topraklarda terörle mücadele konusunda kesin kararlıyız. 

Millî Mücadele’de, vatanımızı canavarlar gibi parçalamaya çalışan düşmanlara bu aziz vatanın namusunu çiğnetmediğimiz gibi, bugün de vatanımızı bölmeye, kahraman vatan evlatlarını öldürmeye yeltenen hainlere göz açtırmayacağız. Bu uğurda bir adım bile geri çekilmeden seve seve şehit olmayı her vatan evladı onur bilmektedir. Ruhunuz şâd olsun!

Bu vesileyle istiklalimizi borçlu olduğumuz başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.”

Daha sonra şehit mezarlarını tek tek gezen Vali Tuna, Eskişehir Milletvekili Çakırözer, Garnizon Komutanı Hava Korgeneral Şanver, Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen,  şehit mezarlarının başına kırmızı karanfil bırakarak, şehit yakınları ile sohbet etti.

18-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-2016

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.