ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıldönümü Ve Şehitleri Anma Günü

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıldönümü Ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle düzenlenen törende konuşan Vali Çakacak, “Çanakkale, bir ölüm kalım harbi; milletimizin kesin zaferi ile tarihin şerefli sayfalarına altın harflerle kazınmıştır.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Törene; Vali Özdemir Çakacak, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uysal Ağaoğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşad Önder Ceylan, Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Üzmez, Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Şehitlerimiz için okunan Kur’an-ı Kerim Tilavetinin ardından programda bir konuşma yapan Vali Çakacak, “Bu toprakları bizlere vatan kılmak uğruna canlarını feda etmiş tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.” dedi.

Türk tarihinin şanlı zaferlerle dolu olduğunu belirten Vali Çakacak, “Çanakkale’de tarihe adını altın harflerle yazdırmış önemli bir zaferimizdir. 600 yıldır 3 kıtada hüküm süren atalarımız, her gittiği yere barış ve huzur getirmiş, her bulunduğu coğrafi bölgede adaleti tesis etmiştir. Zamanın en güçlü devletleri sahip oldukları yüzer kalelerle Çanakkale’ye dayanmışlar. Fakat dünyanın en güçlü armadalarına karşı direnen Türk askerinin ve Türk insanının bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini bilmiyorlardı! Bu yüce milletin kahraman evlatları, yokluklar içerisinde o yüzen kaleleri bir bir Çanakkale Boğazı’nın dibine gönderdi. Ve onlarda anladılar ki, Çanakkale geçilmez! Geldikleri gibi gittiler.” diye konuştu.

Türk insanının, Türk askerinin ve Mehmetçiğin tarihinde destanlaşmış birçok başarısı olduğunu hatırlatan Vali Çakacak,  Türk milletinin ezelden beridir hür ve özgür yaşadığını söyledi. Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle düzenlenen törende emeği geçenleri kutlayan Vali Çakacak,   başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kutsal vatan toprakları uğruna gözünü kırpmadan kendini feda ederek ulaşılabilecek rütbelerin en yükseği olan şehitlik mertebesine erişen aziz şehitlerimizi minnet, şükran ve rahmetle anarak sözlerini bitirdi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen de, “Çanakkale, eli silah tutan herkesin, ülkenin her köyünden, her dağ başından kopup gelen ana kuzularının aslanlaştığı, okumuş ile okul görmemişin kaynaştığı, subayla erlerin gönül gönüle mücadele ettiği, doğuyla batılının omuz omuza verdiği binlerce kayıp versek de bu toprakları çiğnetmediğimizin; mucizenin tarifidir.” şeklinde konuştu.   

Konuşmalardan sonra Eti Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri “Bir Hilal Uğruna Yâ Rab” adlı oratoryo gösterisini sundu. Oratoryonun son bölümünde milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” adlı 24 kıtalık şiirini ezbere okuyan Adalet İlkokulu Ana Sınıf öğrencisi Mert Şahin, dinleyicilerden büyük alkış aldı.  Vali Çakacak da öğrenci Mert Şahin’i tebrik ederek, ileriki hayatında başarılar diledi.

Daha sonra 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce tüm okullarda düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Çakacak tarafından verildi.

 

16-03-201816-03-201816-03-201816-03-201816-03-201816-03-201816-03-201816-03-201816-03-201816-03-2018

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.