ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇALIŞMALARIMIZ

AİLELERE YÖNELİK YAPILAN ÇALIŞMALAR:

Odunpazarı İle Milli Eğitim Müdürlüğü, Odunpazarı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü, İbrahim Kurşungöz Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde imzalanan “Ailem ve Eğitim Projesi Protokolü”

ile 15 okulda 500 veliye ulaşıldı.0-18 yaş çocuğu olan ailelere Aile Eğitimi Kurs programı düzenlenerek, 7 okulda yaklaşık 750 veliye çocuk ihmalinin ve istismarının önlenmesi eğitimleri verilmiştir.

Çocuk Hakları Modülü geliştirme çalışmaları kapsamında, uygulama aşamasında, veli oturumu ile 100 veliye ulaşıldı.

ÖĞRETMEN EĞİTİMLERİ:

Müdürlüğümüze bağlı tüm sınıf ve branş öğretmenlerine yönelik olarak 30 saatlik Çocuk İstismarı ve İhmali kursları verilmekte ve kurslar aktif öğretim strateji ve yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Program, Çocuk İhmali ve İstismarı konusunda yapılan güncel çalışmalar, stratejik haritalama, sosyal boyutla ilgili drama çalışmaları gibi farklı ve katılımcıları aktif kılacak etkinliklerle zenginleştirilmiştir.

 

Çocukların güçlendirilmesine yönelik Eğitimler: Hizmet içi eğitim faaliyetlerinde “Çocuk İhmali ve İstismarını Önleme” konusu ile öğretmenlerin yapacağı çalışmalar ele alınmakta ve bu yolla çocuklara ulaşılmaktadır.

Çocuk Haklarının öğretimine yönelik her yıl bir alışveriş merkezinde Eksi 25 Derneği ile ortaklaşa Çocuk Hakları Standı açılmakta ve çocuklar ile boyama yapılarak hakları ile ilgili bilgi verilmektedir.

25-12-201725-12-201725-12-2017

ÇOCUK HAKLARI ÖĞRETİM MODÜLÜ:

Eksi 25 Derneği ile Ankara Üniversitesi işbirliğine gidilerek, UNİCEF’in Kanada ve Yeni Zelanda’da oluşturduğu eğitim setinden

erken çocukluk dönemine uygun olanlar seçilerek; beş öğrenci oturumu ile bir veli oturumundan oluşan bir öğretim programı hazırlanmıştır.

Hazırlanan program için alan  uzmanlarından görüş alınarak kapsam geçerliği sağlanmıştır.

25-12-201725-12-201725-12-201725-12-2017


TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR:

Her türlü eğitim faaliyetinde toplumsal cinsiyet öğelerinden arınık bir dil kullanılmaya özen gösterilmektedir. Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Projesi (ETCEP)

PANSİYONLU OKULLARDA YAPILAN ÇALIŞMALAR:

Yatılı öğrencilerin pansiyonlar ile ilgili görüşlerini almak ve mümkün olduğunca sürece katılımlarını sağlamak amacıyla öğrencilere yönelik anket uygulanmış ve

anket sonuçlarına göre gerekli önlemler alınmaktadır.

ENGELLİ ÇOCUKLARA YÖNELİK ÇALIŞMALAR:

Engelli bireye sahip olan ve olmayan ailelerin etkileşim ve empati kurmasını sağlamak, engelli bireylerin yaşadıkları güçlere dair farkındalığın artması amacıyla

Eskişehir Valiliği’nin himayesinde;

Eksi 25 Derneği ve Özel Eğitime Muhtaç Çocukları koruma Derneği (ÖZEM) ile işbirliğine gidilerek “Engellilik Üzerine Etkileşim Toplantıları” düzenlenmektedir.

İkisi bedensel engellilik üzerine olup, işitme, görme ve zihinsel engellilik konularında 5 toplantı düzenlenmiştir.

25-12-201725-12-2017

ÇOCUK KORUMA KANUNU KAPSAMINDA EĞİTİM VE DANIŞMANLIK TEDBİRLERİ:

İlimizde görev yapan tüm rehber öğretmenlere Eğitim ve Danışmanlık tedbirleri hakkında bilgilendirme gerçekleştirildi. Hizmet içi Eğitim programına katılan

tüm öğretmenlere Tedbirler konusunda bilgi verilmektedir. MEB’in danışmanlık tedbiri uygulama kursu düzenlenmektedir.


OYUN ODALARI ÇALIŞMASI:

11.03.2015tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim ve Öğretimi Destekleme Derneği İşbirliğinde Fatih Anadolu Lisesi ve cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde oyun

odaları açıldı. Odaları hafatda2 ders saati düzenli kullanan öğrencilerin akıl yürütme, şekil uzay vb. yetenek düzeylerinde anlamlı artışlar saptanmıştır.

25-12-201725-12-201725-12-2017

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 ODUNPAZARI / ESKİŞEHİR - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.