ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çalışma Hayatında Milli İstihdam Programına, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Katkılarıyla TEI’den Destek

Çalışma Hayatında Milli İstihdam Programına, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Katkılarıyla TEI’den Destek

“Çalışma Hayatında Milli İstihdam Programı” kapsamında, Türk Havacılık Sektörüne Üst Düzey Nitelikli Teknik Eleman Yetiştirilmesi Programı´na katılan 57 kişi, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ´de (TEI) işbaşı yaptı.

Türkiye’nin “Rekabetçi ve özgün güç sistemleri sahibi olma” vizyonunu gerçekleştirme misyonunu üstlenen TEI, geçtiğimiz günlerde, ülkemizin istihdam seferberliğine beklentinin 4 katı destek sağlayacağını açıklamış ve bu kapsamda, 2017 yılı içinde 207 beyaz yaka ve 167 teknisyen olmak üzere toplam 374 kişiye iş imkânı sağlayarak, nitelikli iş gücünü yüzde 20 artıracağını duyurmuştu.

İŞKUR tarafından işsizliğin azaltılmasına yönelik yürütülen “İşbaşı Eğitim Programı” ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından koordine edilen “Türk Havacılık Sektörüne Üst Düzey Nitelikli Teknik Eleman Yetiştirilmesi Projesi” kapsamında TEI, mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan kişilere sektörün ihtiyaçları doğrultusunda aldıkları eğitimi pratiğe dönüştürme imkânı sağlayarak hem kendi kalifiye işgücü ihtiyacını karşıladı hem de iş tecrübesi olmadığı için iş bulma imkanı olmayan kişilere iş imkanı sağladı.

TEI, 1 Mart 2017 tarihinde gerçekleşen Toplu İşbaşı Töreni’nde her iki programa katılarak sınavda başarılı olan 57 kişiye personel kimlik kartlarını teslim edip işbaşı yaptırtarak istihdama katkı sağlama sözünün ilk etabını gerçekleştirdi.

Türk Havacılık Sektörüne Üst Düzey Nitelikli Teknik Eleman Yetiştirilmesi programına katılarak, işbaşı yapmaya hak kazananları kutlayan Vali Çelik, programda yaptığı konuşmada, "İşbaşı eğitim programlarıyla nitelikli personel sayısı artacak. İşimize sahip çıkalım ki aynı zamanda ülkemize sahip çıkalım. TEI´nin personel çalıştırması bir başkasının da personel çalıştırmasına vesile olacak. Seferberlik işte tam da bunu ifade ediyor. Ben inanıyorum ki Eskişehir bu işi başarıyla gerçekleştirecektir” dedi.

Çalışma hayatında milli seferberliğin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edildiğini anımsatan Vali Çelik, işverenlerin nitelikli eleman sıkıntısı çektiğini bildirdi. TEI’nin gerçekleştirdiği bu programın ülkemizde gerçekleştirilen istihdam seferberliğinin güzel bir örneği olduğunu kaydeden Vali Çelik, TEI’ye katkısından dolayı teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit de istihdam seferberliğine katkı sağlamaktan mutluluk duydukların belirterek, "Ocak ayından beri personel alıyoruz. Halkımız sıkıntılı günlerde moral bulsun diye bu töreni düzenliyoruz. Devletimiz istihdama desteği sözle yapmıyor, taşın altına bizzat elini koyuyor. Bu kapsamda en büyük destekçimiz İŞKUR. Eğitim programlarının ardından istihdamlar sürecek." ifadelerini kullandı.

Törende konuşan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, “Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu istihdam seferberliğine hedefin 4 katı katkıda bulunacağımızı daha önce belirtmiştik. Bugün de 57 kişinin işbaşı törenini gerçekleştirerek sözümüzü tutmuş olduk. Bu süreçte Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Bu vesileyle yeni bir İşbaşı Eğitim Programı’na başlayacağımızın müjdesini vermek isterim” şeklinde açıklamada bulundu.

Konuşmaların ardından yeni işçilerin personel kimlik kartları; Vali Azmi Çelik, TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen ve İŞKUR İl Müdürü Hasan Yoldaş tarafından verildi.

02-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-2017

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.