ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Bana Bir Hikâye Yaz” Projesinin Tanıtımı Yapıldı

“Bana Bir Hikâye Yaz” Projesinin Tanıtımı Yapıldı

Türk Dünyası Vakfı tarafından yürütülen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Türksoy, TRT, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı işbirliğiyle gerçekleşen, Türkiye’nin eğitim portalı olan EBA sitesine e-içerik geliştirmeyi amaçlayan “Bana Bir Hikaye Yaz” projesinin tanıtım toplantısı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyet Başkan vekili Fazıl Tekin, Türk Dünyası Vakfı Genel Sekreteri Adnan Tekşen ve çok sayıda yetkilinin katıldığı toplantıda projeyle ilgili bilgiler verildi.

ÇOCUKLAR DA YAZMALI, KENDİNİ İFADE ETMELİ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, eğitimciler olarak en çok şikâyet ettikleri hususun, öğrencilerin bilgiyi kazandıkları ancak bu bilgiyi yorumlama ve ifade etme noktasında çekmiş oldukları sıkıntıları görmek olduğunu dile getirerek, “Çocuklarımıza bir şey sorduğumuzda mutlaka doğru cevabı alıyoruz. Ama ‘nasıl’ dediğinizde yorumlama açısından bir sıkıntı yaşadığını hep beraber görüyoruz. Kendisini ifade etme noktasında, düşündüklerini, anladıklarını yorumlama noktasında bir sıkıntı yaşadıklarını görüyoruz. Bunun neyin sonucunda olduğu konusunda bir değerlendirme yaptığımızda okuma kültürünün zayıflamış olmasından ve sanal dünyada yaşamış olduğumuz, sanal bir dünyada yaşamış olduğumuz sanal bir gerçekliğin esiri olduğumuzdan kaynaklanıyor olsa gerek. Çocuklara okumayı, okuduğunu doğru anlamayı, anladığını doğru yorumlayıp ifade edebilmeyi kazandırması gereken kişiler öncelikle ailelerle birlikte eğitimciler olmalı. Çocuklar da yazarak kendini ifade etme, konuşarak meramını iletmenin yolu bu tür çalışmalardan geçiyor. Bu tür çalışmalar, hikâye yaz, hikâyeyi oku, hikayeyi yorumla, anlat tarzındaki her türlü çalışma bizim için can simididir. Türk Dünyası Vakfı’nın bu tür çalışmaları artarak devam eder inşallah” dedi.

PROJEYE BİRÇOK DESTEK ALDIK

Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyet Başkan vekili Fazıl Tekin de, projenin adını ilk duyduğunda ortaokul yıllarına döndüğünü dile getirerek, “Proje beni heyecanlandırdı ve bu konuda da çok değerli destekler aldık. Eskişehir’de İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, üniversitelerimizin, diğer kurumların, Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının, TRT’nin hep desteğini aldık. İnşallah hayırlı ve güzel bir proje olacak. Projeye şimdiden katkı sağlayacak olanlara en kalbi başarı dileklerimi sunmak istiyorum” dedi.

NABİ AVCI MESAJLA KUTLADI

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul çalışmaları nedeniyle proje tanıtımına katılamayan Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı gönderdiği mesajında, emeği geçenlere teşekkür ederek, bütün katılımcıları saygı ve sevgiyle selamladığını dile getirdi.

TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI

Eğitimci yazar Alişan Kapaklıkaya da proje tanıtım toplantısında tecrübelerini paylaştı. Konuşmaların sonunda Evrim Özarslan, Belen Çelik’in flüt performansı eşliğinde “Hakikat ile Hikâye” adlı eseri katılımcılara anlattı.

23-11-201723-11-201723-11-201723-11-201723-11-201723-11-2017

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.