ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakan Özer, KKTC'li Mevkidaşı Çavuşoğlu İle Bir Araya Geldi

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile bir araya geldi. 
Bakan Özer, KKTC'li Mevkidaşı Çavuşoğlu İle Bir Araya Geldi

MEB Tevfik İleri Salonu'nda gerçekleşen görüşmede Bakan Özer, "Anavatana hoş geldiniz." diyerek KKTC'de kurulan yeni hükümette Bakanlık görevine getirilen Çavuşoğlu'nu tebrik ederek heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti. 

Geçtiğimiz hafta 48. yıldönümü kutlanan Kıbrıs Barış Harekâtı'nda şehit olanları rahmet, gazileri de şükranla andığını ifade eden Özer, her iki ülke arasında önemli iş birliğinin hayata geçirildiğini söyledi. 

Özer, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu yeni dönemde de Bakanlıklarımız arasındaki eşgüdüm ve ortak çalışma iradesinin artacağına inancım tamdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ve Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin yüreğimizde ayrıcalıklı bir yeri vardır. Bu bakımdan bizler, Kuzey Kıbrıs'ın istikrar ve refahını artıracak politikalara destek vermeye hazırız. Uluslararası platformdaki malum kısıtlamalara rağmen bugün gelinen nokta takdire şayandır."  

Son 20 yılda performansı artan eğitim sistemimizi daha ileri noktaya taşımak için son yıllarda Bakanlık olarak yapılan çalışmalarda üç öncelik alanı belirlediklerini belirten Özer, işgücü piyasası ile yapılan iş birlikleriyle mesleki eğitimde bir paradigma değişimi başlattıklarını dolayısıyla bu alanda KKTC ile iş birliği yapmaktan, deneyimlerini aktarmaktan da büyük mutluluk duyacaklarını söyledi. 

Öğretmen eğitimlerinde de yeni bir yaklaşım geliştirdiklerini belirten Özer, "2022 yılı itibarıyla yaklaşık 1.2 milyon öğretmenimizin neredeyse tamamını öğretmen eğitimlerine katılmasını sağladık. Öğretmenliği bir kariyer mesleği olarak tanımlayan Öğretmenlik Meslek Kanunu Meclisimizin takdiriyle yasalaştı. Şu anda özellikle uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili eğitim süreçleri devam ediyor. İlk defa bu kanun vesilesiyle öğretmenlerimizi sadece öğretenler değil aynı zamanda hayat boyu öğrenenler olarak değerlendirerek onların kariyere yönelik olarak tüm çalışmalarını özlük hakkında ciddi iyileştirmelerle destekleyen bir mekanizmayı eğitim sistemi içerisine dahil ettik. Sadece bununla kalmadık, aynı zamanda öğretmenlerimizin kişisel ve mesleki gelişimleriyle ilgili de çok ciddi eğitimler düzenledik. Öğretmenlere mahsus Öğretmen Bilişim ağını kurduk. Bu çok boyutlu desteğimizle öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimiyle ilgili öğretmen başına düşen mesleki gelişim eğitim saatinin de giderek arttığını gördük. Yani 2020 yılında öğretmen başına düşen 44 saatlik bir eğitim söz konusuyken 2021 yılında bunu 94 saate çıkarttık ve

2022 yılında hedefimiz tüm öğretmenlerimizin en az 100- 120 saatlik bir eğitimden geçmesini sağlamak." diye konuştu. 

Öğretmenlerin okul temelli bir şekilde eğitim ihtiyaçlarını, gelişimlerini karşılayacak hizmet içi eğitimler düzenlediklerini belirten Özer, bu sayede eğitim sisteminin kalitesinin giderek artacağını ifade etti.  

Öncelik verdikleri diğer alanın da eğitimde fırsat eşitliğini arttırmak olduğunu belirten Özer, "Eğitimde 20 son yirmi yılda Milli Eğitim Bakanlığı olarak en büyük önceliğimiz eğitimde kitleselleşme evresini sağlamaktı. Çocuklarımızın eğitimin tüm kademelerinde eğitime erişimlerini kolaylaştırmak, güçlendirmek ve her eğitim kademesindeki okullaşma oranlarında en az yüzde 90'nın üzerine çıkartmaktı. Hamdolsun bunu son 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye başardı. Aynı zamanda eğitim sistemindeki anti demokratik uygulamalar da, başörtüsü yasağından katsayı uygulamasına kadar tüm antidemokratik uygulamalar da ortadan kaldırıldı ve eğitim sistemi son 20 yılda toplumsal talepleri dikkate alan bir eğitim sistemi haline geldi. Şimdi ise önceliğimiz, eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu yeni dönemdeki en büyük hedefimiz okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranlarını yani 3- 5 yaş arasındaki okullaşma oranını OECD ortalamasına yaklaştırmak ve bu amaçla da çok ciddi bir hamleye geçtik." diye konuştu.

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.