ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakan Avcı: “Kalifiye Eleman Yetiştirmeliyiz”

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2002 yılında bin 900 civarında olan mesleki ve teknik eğitim lisesinin şu an sayısının 4 bini geçtiğini, bu alandaki öğretmen sayısının da 15 binden 62 bine çıktığını söyledi.
Bakan Avcı: “Kalifiye Eleman Yetiştirmeliyiz”

Eskişehir Valiliği, Tusaş Motor Sanayi (TEİ) ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi Anonim Şirketi (TÜLOMSAŞ) arasında gerçekleştirilen “Kalifiye Eleman Yetiştirme Projesi” kapsamında staj yapacak öğrenciler için açılış töreni düzenlendi. 

Geçtiğimiz günlerde Eskişehir Valiliği ile Eskişehir Havacılık Kümelenmesi (ESAC) arasında ’Yetişkin İş Gücünün Keşfedilerek İstihdamın Artırılması Projesi İşbirliği Protokolü’ çerçevesinde imzalanan projenin devamı olan programa; Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Vali Güngör Azim Tuna, Başbakan Başdanışmanı Prof. Dr. Emine Nur Günay,  Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Vali Yardımcısı Günhan Yazar, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, İl Emniyet Müdürü Mustafa Şahin,  İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, ETO Başkanı Metin Güler, işadamları, sanayiciler ve öğrenciler katıldı.

TÜLOMSAŞ Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen programda konuşan Bakan Avcı, 2002 yılında bin 900 civarında olan mesleki ve teknik eğitim lisesinin şu an sayısının 4 bini geçtiğini, bu alandaki öğretmen sayısının da 15 binden 62 bine çıktığını bildirdi. 

Sadece sayısal olarak değil niteliksel olarak da bu alanda ciddi bir sıçrama gerçekleştirdiklerine işaret eden Bakan Avcı, "Bugün bunun en somut örneklerinden birini yaşıyoruz. Projedeki tüm paydaşlara, katkıda bulunan tüm uzman arkadaşlara teşekkür ediyorum. Programa katılan öğrencilerimizin şunu bilmesinde büyük yarar var; siz, Türkiye´nin en köklü sanayi kurumlarından birinde staj yapacaksınız. Burası 121 yıllık milli müessese. Buradaki eğitiminiz sırasında bir kurumsal kültürün ne olduğunu yakından göreceksiniz" dedi.

Kalifiye eleman yetiştirmenin önemine dikkat çeken Bakan Avcı, konuşmasına şu sözleriyle devam etti:  

"Sektör iyi yetişmiş ana eleman bulamamaktan şikayet ediyor. Ana gövdeyi temsil eden eleman ihtiyacı çok yoğun. Her sektörde bu konuda bir ihtiyaçtan söz ediliyor. Doğru, yetişmiş kalifiye eleman ihtiyacı çok yoğun ama buna karşılık gençlerimiz arasında da işsizlik çok yoğun. Yani burada bir paradoks var. İşverenler gerekli eğitimi almış, nitelikli iş gücü bulamamaktan yakınıyor. Gençlerimiz de istihdam edilememekten yakınıyor. Demek ki burada bize düşen sektörün ve gençlerimizin ihtiyaçlarını buluşturmak. İşte bu proje sektörün ve gençlerin ihtiyaçlarını, beklentilerini buluşturan projelerden biri. Onun için bu proje bizim için çok önemli. Buradan çıkacak sonuçları tüm Türkiye genelinde yaygınlaştırma fırsatı bulacağız. Çünkü tüm Türkiye´de bu konuda ciddi talep var."

Geleceğimiz için çok önemli olan iki projenin bugün açılışlarını yaptıklarını söyleyen Vali Tuna da yaptığı konuşmada, projenin altyapısına katkı sunan herkese teşekkür etti. “Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızı yetiştiriyoruz, onlara vasıf kazandırıyoruz” diyen Vali Tuna, stratejik öneme haiz bir sektörde öğrencilere iyi bir vasıf kazandırmak için iyi bir başlangıç yaptıklarını bildirdi.

“Valilik olarak bu konuda yapılan çalışmalara elimizden gelen desteği vermeye her zaman hazırız” diyen Vali Tuna, staja başlayacak öğrencilere başarılar dileyerek sözlerini noktaladı.

Tülomsaş Genel Müdürü Hayri Avcı ise, yapılan çalışmalardan bahsederek hedeflerine adım adım yaklaştıklarını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin son dönemlerde Raylı Sistemlere büyük önem verdiğini dile getiren Müdür Avcı, ‘Kalifiye Eleman Yetiştirme Projesi’ nin ne kadar önemli bir çalışma olduğunu aktardı.2015-2023 vizyonunu Tülomsaş Genel Müdürlüğü olarak hazırladıklarını kaydeden Müdür Avcı, bu kapsamda yapılan çalışmaları anlattı. Staj dönemini Tülomsaş’ta geçirecek olan öğrencilerden başarılı olmalarını isteyen Müdür Avcı, Raylı Sistemler sektörüne yeni katılan öğrencilere “Hoş geldiniz” dedi.

Konuşmaların ardından TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Avcı, Milli Eğitim Bakanı Avcı´ya plaket takdim etti. Bakan Avcı da, Genel Müdürü Avcı’ya kalem hediye etti. Buradaki programın ardından Bakan Avcı, Vali Tuna ve beraberindeki heyet Tülomsaş Fabrikasını gezerek Genel Müdür Avcı’dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bu esnada Bakan Avcı ve Vali Tuna, kaynak eğitimi alan öğrencilerin kullandığı “Simülatör Kaynak Makinasını” kullandı. 

Müdür Avcı, bilgisayar tabanlı eğitim sistemi sayesinde, öğrencilerin geleneksel kaynak eğitimlerinde, herhangi bir malzeme ve enerji kaybı oluşmadan, kaynak kabiliyetlerini arttırdıklarını söyledi. Fabrika ziyaretinin ardından Bakan Avcı, karayolu ile ilimizden ayrıldı.

 

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 ODUNPAZARI / ESKİŞEHİR - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.