ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakan Avcı, Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi’nin Açılışına Katıldı

Okulun rahmetli Hacı Süleyman Çakır’ın vasiyeti doğrultusunda yenilendiğini açıklayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, okulun çok kısa bir sürede yenilenerek açılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Görevi yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Müdür Özen, bu yıl 200 öğrenciyle hizmet verecek okulun, önümüzdeki yıllarda açılacak olan yeni şubeleri ile 1.100 öğrenciye hizmet vereceğini bildirdi.
Bakan Avcı, Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi’nin Açılışına Katıldı

İnşaatı tamamlanan Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi’nin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.

Törene; Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Vali Güngör Azim Tuna, Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Emine Nur Günay, Prof. Dr. Gaye Usluer, Harun Karacan ve Utku Çakırözer, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı ve Garnizon Komutanı Hava Korgeneral Mehmet Şanver, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. M. Bahaddin Acat, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, vali yardımcıları, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenci velileri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Program ilk olarak Cumhuriyet Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile başladı. Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu. Yeniden inşa edilen Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi´nin açılışında konuşan Bakan Avcı, hayırsever Hacı Süleyman Çakır´a Allah´tan rahmet diledi.

Bakan Avcı: "Sadece son 3 yılda 48 okul binası, 796 derslik, 9 pansiyon, 16 spor salonu, 9 atölye yaptık."

Okulda daha önce görev yapmış tüm öğretmenleri saygıyla andığını dile getiren Bakan Avcı, "Burası merhum Hacı Süleyman Çakır tarafından belli bir maksada matuf olarak resmen değilse de manevi olarak vakfedilmiş bir kurum. Bizim vakıf geleneğimizde vakıf senetlerimizde de çok net ifadelerle vurgulanır. Herhangi bir maksatla vakfedilen eser o maksat dışında kullanılmaz. Pek çok vakıf senedinde bu tür sapmalara karşı da ciddi ikazlar vardır. Burası resmen bir vakıf adına kurulmamış ama Millî Eğitim Bakanlığı olarak hayırseverlerimiz tarafından yapılan bütün eserlere hangi maksatla yapıldığına bakarak o maksadın sürdürülmesi için tedbir alıyoruz. Hayırsever hangi türde bir okul yapılmasını istemişse biz de devamını sağlamaya çalışıyoruz. Bunu da hayırseverlere karşı sadece bir vefa olarak değil bir sorumluluk olarak görüyoruz" dedi.

İnşaat çalışmalarının başladığı esnada eski mezunlarla bir görüşme yaptığını anlatan Bakan Avcı,  "Bana Hacı Süleyman Çakır ile dönemin Millî Eğitim Müdürü arasındaki yazışmaları getirdiler. O yazışmalarda burasının hangi maksatla nasıl yapılacağı açıkça ortaya konmuş. Bu vesileyle millî eğitimimize katkıda bulunan bütün hayırseverlerimize çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Son 3 yılda eğitim alanında Eskişehir’e birçok yatırım yapıldığını aktaran Bakan Avcı, "Sadece son 3 yılda 48 okul binası, 796 derslik, 9 pansiyon, 16 spor salonu, 9 atölye yaptık. Ayrıca 252 okulumuzu da onardık. Bütün bu yaptıklarımızın toplam maliyeti 219 milyon 918 bin 873 Türk lirasıdır. Ben göreve başladığım zaman Eskişehir´de 7 bin 782 öğretmen görev yapıyordu. Bugün 8 bin 825 öğretmen görev yapıyor. Eğitimde hem altyapıda hem beşeri kaynaklarda Eskişehir daha ileri noktalara gelecek. Eskişehir´de öğretmen açığımız yok" diye konuştu.

Okulun 1 yılda tamamlandığına vurgu yapan Bakan Avcı,  bundan sonra okul öncesi eğitime büyük önem vereceklerini söylediği konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"Zorunlu olmayan okul öncesi eğitimde daha çok şey yapmamız gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda önceliğimiz okul öncesi eğitim olacak. ´Okul öncesi eğitimi Türkiye genelinde niye zorunlu yapmıyoruz?´ Bununla ilgili söylemler var. Zorunlu yaptığımız zaman Türkiye´nin neresinde olursa olsun her çocuğumuza okul sağlamak zorundayız. Bu daha önce 8 yıllık kesintisiz eğitim zorunlu hale gelince taşımalı eğitim bu yüzden zorunlu oldu. Çünkü köylerde okullar boşaldı. Taşımalı eğitimle çocuklar merkezlerde toplanmaya başlandı. Şimdi okul öncesi eğitimi zorunlu yaparsak taşımalı eğitim yapmak zorundayız. O yaş grubu taşıma için müsait değil. Veliler o yaş grubundaki çocuklarını haklı olarak taşımaya vermiyorlar, vermemeleri de gerekir. Çünkü o yaş grubu çok özel bakımla eğitime alınabilirler. Onun için biz önümüzdeki yıllarda şu anda yüzde 50´yi bulmuş olan okul öncesi eğitimi zorunlu olmadan da daha yukarı seviyelere taşıyacağız, bunun planlamalarını yaptık."

Vali Tuna: "Merhum Hacı Süleyman Çakır, bir eğitim gönüllüsü ve aslında çok sayıda hayra imza atmış bir hayırseverdir." 

Geride güzel hatıralar ve izler bırakılması gerektiğini savunan Vali Tuna da, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Yüzümüz geleceğe bakarken ardımızda bıraktığımız geçmişimiz, bir ağacın gölgesinde dinlenmiş kadar kısa gelir biz insanlara. Eğer geride güzel hatırlanacak izler bıraktıysak ve rahmetle anılıyorsak işte ebediyet budur. Ebediyetin sırrına mazhar olmuş, bu şehrin toprağında Yunus Emre’nin mayasıyla yoğrulmuş Hacı Süleyman Çakır’ı bu anlamlı gün vesilesiyle rahmet, minnet ve şükranla bir kez daha yad ediyoruz” dedi.

Müdür Özen: "Okul, önümüzdeki yıllarda açılacak şubelerle 1.100 öğrenciye hizmet verecek." 

Okulun rahmetli Hacı Süleyman Çakır’ın vasiyeti doğrultusunda yenilendiğini açıklayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen ise, okulun çok kısa bir sürede yenilenerek açılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Görevi yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Müdür Özen, bu yıl 200 öğrenciyle hizmet verecek okulun, önümüzdeki yıllarda açılacak olan yeni şubeleri ile 1.100 öğrenciye hizmet vereceğini bildirdi.

Konuşmaların ardından Bakan Avcı, Vali Tuna ve Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen okulun logo yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi. Bu güzel günde Bakan Avcı, Hacı Süleyman Çakır´ın torunu Meral Demirkazıksoy´u da unutmayarak kendisine günün anısına çiçek takdim etti.

Daha sonra Bakan Avcı, Vali Tuna ve beraberindeki protokol heyeti okulun açılış kurdelesini keserek sınıfları gezdi. Sınıfları ziyaretinin ardından Bakan Avcı, okulun öğretmenleriyle, öğretmenler odasında bir araya geldi. 

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 ODUNPAZARI / ESKİŞEHİR - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.