ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Amatör Spor Haftası” Kutlandı

“Amatör Spor Haftası” Kutlandı

Eskişehir’deki spor kulüp sayısını ve sporcu sayısını arttırmak, ilimiz başta olmak üzere ülkemizi ulusal ve uluslararası alanlarda temsil etmesini sağlamak amacıyla Spor Genel Müdürlüğü tarafından 09-15 Ekim tarihleri arası tüm Türkiye’de “Amatör Spor Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Bu kapsamda ilimizdeki spor kulüplerine ve spora katkı veren okullara malzeme dağıtım töreni ve yıl içerisinde yapılan müsabakalarda ülkemizi uluslararası alanlarda temsil eden 25 sporcuya ödül töreni düzenlendi.

Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Vali Özdemir Çakacak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, Gençlik ve Spor İl Müdürü Hüseyin Aksoy, Eskişehir Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Sadri Atam, sporcular ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program da konuşan Vali Çakacak, 9-15 Ekim 2017 tarihleri arasında kutlanacak olan ‘Amatör Spor Haftası’ sebebiyle düzenlenen etkinlikte, amatör sporcularla bir araya gelmekten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Her yaştan insanın spor yapmasını sağlamak ve desteklemek amacıyla düzenlenen haftanın önemine değinen Vali Çakacak, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu tarafından her yaştan insanın spor yapması için; düzenli fiziksel aktivitelerin oluşturulmasını özendirmek ve yeni bireylerin spora kazandırılması sağlamak için farkındalık oluşturmak amacıyla seksen bir ilimizde ‘Amatör Spor Haftası’ etkinlikleri düzenlenmektedir.

Bu yıl 5.’si düzenlenen hafta ve etkinlikler vesilesiyle, Türkiye genelinde genel bir farkındalığın ve oluşturulması amaçlamaktadır. Hareketsizliğe bağlı hastalıkların arttığı, obezitenin hızla yaygınlaştığı günümüzde amatör sporun önemi her yaştan insanımız tarafından çok daha iyi anlaşılmaya başlandı.

Amatör sporun önemi anlaşıldıkça Türkiye genelindeki amatör sporcu sayımızda, onlara verilen eğitimin niteliğinde; amatör sporcularımız için hazırlanan altyapı imkânlarında ve tesis sayılarında da çok iyi gelişmeler oldu / oluyor. Şüphesiz ki alınacak daha çok mesafe var fakat bugün hemen her Anadolu şehrimizin mahalle aralarında bile Gençlik Spor Bakanlığımız ve yerel yönetimlerin tarafından konulan spor aletleri ile çalışan 7’den 70’e her yaştan vatandaşımıza rastlayabiliyoruz artık. 

Sporun önemi çocuklarımıza ve gençlerimize daha iyi anlatılıp, onlar amatör spora yönlendirildiğinde her şey daha bir başka olacaktır. Aynı zamanda amatör spor ile başlayan sağlıklı bir hayat yaşama felsefesi birçok çocuğumuza ve gencimize profesyonelliğin de kapısını aralayacaktır. Bu da bizlere hem sağlıklı bir nesil hem de tüm spor branşlarında ülke olarak nice güzel başarı olarak geri dönecektir.”

İlimizdeki spor kulüplerinden ve sporcu sayısından da bahseden Vali Çakacak, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“198 Spor kulübün olduğu şehrimizdeki lisanslı sporcu sayımız 69 bin 454’tür. Faal durumdaki sporcu sayımız ise 11 bin 417’dir. Okul sporlarına katılan öğrenci sayımız 18 bin 17 kişi iken millî takımlardaki sporcu sayımız 122’dir.

2017 Yılında yurt içinde ilimizi, yurt dışında ise hem ilimizi hem de ülkemizi temsil eden sporcularımızın başarısı göğsümüzü kabartmıştır. Başarılıları ile gurur duyuyor, diğer sporcularımıza örnek olmasını diliyoruz.

İlk üçte 128 derece aldığımız yurt içi müsabakalarda ilimiz sporcuları 43 birincilik, 44 ikincilik ve 41’de üçüncülük dereceleri almışlardır.

Uluslararası yarışmalarda ise farklı branşlardaki 29 sporcumuzun 31 derece elde ettiklerini görmekteyiz: Bu dereceler 2 olimpiyat 1.’liği, 1 olimpiyat 5.’liği; 2 dünya 1.’liği, 8 dünya 2.’liği, 4 dünya 3.’lüğü, 1 Dünya 4.’lüğü, 1 Dünya 6.’lığı; 2 Avrupa 1.’liği, 3 Avrupa 2.’liği, 1 Avrupa 3.’lüğü; 1 Balkan 1.’liği, 1 Balkan 2.’liği, 1 Balkan 3’lüğü; 1 adet uluslar arası 2.’lik ile 2 adet de uluslararası 3.’lük derecelerinden oluşmaktadır.     

Eskişehir olarak eğitimde, havacılıkta, raylı sistemlerde çok iyi bir konumdayız. Aynı başarı çıtasını amatör ve profesyonel spor branşlarında da yakalamalıyız. Yeni stadımızla, yeni spor kompleksimizle, şehrin dört bir yanına serpilmiş spor tesislerimizle ve yerel yönetimlerimizin spor alanları ile şehrimizde daha canlı bir spor kültürü oluşturuyoruz. Bunu şehir merkezinde yaygınlaştırmanın yanında ilçelerimizde de yaptığımız tesislerde sporcularımızı geleceğe hazırlamaktayız. Ben, İç Anadolu’nun parlayan yıldızı Eskişehir’imizin çok kısa bir zaman içerisinde sporun her alanında daha iyi bir noktada olacağına inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm Eskişehirli hemşerilerimi daha aktif ve daha spor dolu bir hayata davet ediyor, ilimizi ulusal veya uluslararası yarışmalarda temsil edip çeşitli dereceler elde ederek bugün ödül alacak olan sporcularımızı tebrik ediyor, 7’den 70’e tüm amatör sporcularımızın haftasını bir kez daha kutluyor, saygı ve selâmlarımı sunuyorum.”

Programda,  Gençlik ve Spor İl Müdürü Hüseyin Aksoy ve Eskişehir Amatör Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Sadri Atam da birer konuşma yaparak, sporcuları kutladı.

Konuşmalardan sonra karate, jimnastik, freestyle futbol ve taekwondo alanında başarılı olan sporcular gösteri sundu. Daha sonra uluslararası alanda dereceye giren sporculara ödülleri Vali Çakacak, tarafından verildi. Bu esnada duygularını dile getiren Vali Çakacak, “Sizler bizim gururumuzsunuz. Uluslararası müsabakalarda kazandığınız başarılarla Türk Bayrağımızı dalgalandırıyor, ülkemizin adını tüm dünyaya duyuruyorsunuz” dedi.

Ayrıca programda, amatör spor kulüplerine ve okul faaliyetlerine katılan okullara malzeme yardımı yapıldı.

 16-10-201716-10-201716-10-201716-10-201716-10-201716-10-201716-10-201716-10-201716-10-201716-10-201716-10-201716-10-201716-10-201716-10-2017

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.