ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci İle İlgili Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

İlimizi tercih eden 409 aday öğretmen,  adaylık sürecinin 24 haftasını Eskişehir’de geçirecek. Aday öğretmenler, kendi alanlarından bir danışmanla 4 ay sınıf içi, okul içi ve okul dışı olmak üzere, haftanın 5 günü bir çalışma yapacaklar.
Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci İle İlgili Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri’nin açılış programı Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesinde düzenlenen program ile başladı. 

Düzenlenen törene, Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Atama Daire Başkanı Fethi Fahri Kaya, İl Milli Eğitim Müdür vekili Özden Akkaya, Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Üzmez, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhittin Adıyaman, Şube Müdürleri, belirlenen grupların okul müdürleri ile seminere alınacak danışman öğretmenler katıldı. 

Daire Başkanı Kaya: “Bir insanın şekillenmesinde öğretmenin önemi çok büyüktür.”

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Atama Daire Başkanı Fethi Fahri Kaya, aday öğretmenlerin yönlendirme ve yetiştirilme programının gönüllü danışman öğretmenler tarafından yürütüleceğini ifade etti. Bir insanın şekillenmesinde öğretmenin önemli olduğunu belirten Kaya, aday öğretmenlik sürecine katılanlara başarılar diledi.

Müdür Vekili Akkaya: “Aday öğretmenler 24 haftalık programa alınacaklar.”

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Özden Akkaya ise eğitim seminerleri ile ilgili katılımcılara ayrıntılı bilgi verdi. Akkaya yaptığı açıklamada;

“Aramıza yeni katılacak olan aday öğretmenler ile ilgili olarak Bakanlığımız aday öğretmenler için bu yıl ilk kez yetiştirme programı uygulayacak olup yetiştirme programına alınan aday öğretmenler, 24 hafta boyunca danışman öğretmenleriyle okul içi ve okul dışı faaliyetlere, seminerlere katılacak, film izleyecek, kitap okuyacak ve şehrin tarihi mekânlarını gezecek.

Akkaya: “Yeni öğretmenler 6 ay yetiştirme programına alınacak.”

Yeni atanan 30 bin öğretmen, öğretmen niteliğinin artırılması politikası çerçevesinde 6 ay yetiştirme programına alınacak. Yaklaşık 2500 danışman öğretmenin başvuruda bulunduğu ilimiz de siz danışman öğretmenler 3 ayrı eğitim merkezinde 16 saatlik 2 gün süreli eğitime tabi tutulacak ve aday öğretmen yetiştirme süreci hakkında bilgilendirileceksiniz.

İlimizi tercih eden 409 aday öğretmen,  adaylık sürecinin 24 haftasını Eskişehir’de geçirecek. Aday öğretmenler, kendi alanlarından bir danışmanla 4 ay sınıf içi, okul içi ve okul dışı olmak üzere, haftanın 5 günü bir çalışma yapacaklar. Sınıfta danışman eşliğinde 3 gün ders öncesi hazırlık, plan, materyal hazırlama gibi süreçler yaşayacak aday öğretmenler; danışmanın anlattığı dersleri izleyecek, okul içi çalışma kapsamında ilgili müdür yardımcısıyla zümre ve veli toplantılarına katılacak ve nöbet tutan danışmanla okulun işleyişini tanıyacak. Okul dışı çalışma için haftanın bir gününü ayıracak aday öğretmenler için, şehri tanımak amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Aday öğretmenler, şehrin tarihsel, kültürel, coğrafi özelliklerini tanıyarak, müzeleri, kütüphaneleri gezerek bu mekânları eğitim amaçlı nasıl kullanabileceğini araştıracak.

“Aday öğretmenler kurumların işleyişini öğrenecekler.”

Ayrıca aday öğretmenler, ildeki halk eğitim, bilim, sanat ve rehberlik araştırma merkezleri, sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve kaymakamlıkları ziyaret ederek buraların işleyişlerini ve eğitim imkânlarından nasıl faydalanabileceklerini öğrenecek.

“Görev yapacakları yörenin dil ve lehçesinde bilgi sahibi olacaklar.”

Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerin kullanıldığı bölgelere giden adaylara yönelik yapılan çalışma doğrultusunda; aday öğretmenler, rahat iletişim kurmak amacıyla programın son iki ayında, belli haftalarda yörelerin kültürel özelliklerine göre eğitim alarak yörede Türkçe dışında yaygın olarak kullanılan dille ilgili temel düzeyde bilgi sahibi olacaklar.

Aday öğretmenler, program kapsamında ilk dört ay danışman eşliğinde faaliyetlere katılacak, sonraki 2 ay ise, Bakanlığın temel politikaları, dünyadaki eğitim sistemi ve sınıf içinde karşılaşabilecekleri zorluklar gibi konularda çeşitli seminerler verilecek. Aday öğretmenler, atölyelerde üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, emekli öğretmenlerin ve merkez teşkilatındaki eğitimcilerin tecrübelerinden faydalanacaklar. 

“Aday öğretmenler 714 saatlik yetiştirme sürecinden geçecek.”

Toplam 24 hafta üzerinden programlanan eğitim; danışman eşliğinde sınıf içi, sınıf ve okul dışı faaliyet 14 hafta sürecek, bu da 414 saate denk geliyor. Seminer ve kurs türü çalışmalar ise 10 hafta yani 50 gün-300 saat olacak.  Aday öğretmenler, toplamda 714 saatlik bir yetiştirme sürecinden geçecek. Ağustos’un sonunda yetiştirme programı bitecek aday öğretmenler, Eylül’de de görev yapacakları illere gidecekler.” diyerek, danışman öğretmenler ile yeni atanan öğretmenlere görevlerinde başarılar diledi.

22-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-2016

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.