ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Acımız Büyük... Batuhan ve Ali´yi Kaybettik

Acımız Büyük... Batuhan ve Ali´yi Kaybettik

Eskişehir´de buz tutan Porsuk Çayı üzerinde bisikletle ve yürüyerek dolaşırken, buzların kırılması sonucunda suya düşerek ölen 12 yaşındaki Batuhan Gürdoğan ve 11 yaşındaki arkadaşı Ali Cantürk´ün cenazeleri aynı camide kılınan cenaze namazından sonra yan yana toprağa verildi. Olay, dün öğleden sonra Gökmeydan Mahallesi´ndeki Kentpark´ın yanından geçen Porsuk Çayı´nda meydana geldi. Şehit Ali Gaffar Okkan Ortaokulu 7-M sınıfı öğrencisi Batuhan Gürdoğan ile arkadaşı Sami Sipahi Ortaokulu 6-I sınıfı öğrencisi Ali Cantürk, buz tutan Porsuk Çayı´nın üzerinde bisikletle ve yürüyerek dolaşırken bastıkları buz kırılınca, suya düştü. Ali Cantürk suda kaybolurken, Batuhan Gürdoğan´ın arkadaşını kurtarma çabaları sonuçsuz kaldı. Kırılan buza tutunan Batuhan´a Kentpark´ın özel güvenlik görevlisi yardıma koştu. Özel güvenlik görevlisi can simidi atarak Batuhan´ı kurtarmaya çalıştı. Yaklaşık 15 dakikada buza ve kendisine atılan simide tutunmaya çalışan Batuhan soğuğa dayanamayarak kendini sulara bıraktı. Batuhan Gürpınar ile arkadaşı Ali Cantürk´ün cesetlerini olay yerine gelen dalgıçlar sudan çıkardı.

Ölen Batuhan Gürdoğan ile Ali Cantürk´ün okulları yasa boğuldu. Öğrenciler, ölen arkadaşları için gözyaşı döktü. Şehit Ali Gaffar Okkan Ortaokulu İngilizce öğretmeni ve aynı zamanda Batuhar Gürdoğan´ın okuduğu 7-M sınıfının rehber öğretmeni olan İsmail Hilmi Akşit, Batuhan´ın olay sırasında kırılan buzda Porsuk Çayı´na düşen arkadaşı Ali Cantürk´ü kurtarmak için suya girdiğini söyledi. Batuhan´ın buzda tutunmaya çalıştığını ve bir güvenlik görevlisinin attığı can simidini tutarken aşırı soğuk nedeniyle kendini bıraktığını anlattı.

Sami Sipahi Ortaokulu 6-I sınıfı öğrencileri de ölen arkadaşları Ali Cantürk´ün sırasında çeşitli yazıların olduğu kayıtları bıraktı. Gözyaşı döken öğrenciler Ali´nin okulun futbol takımında oynadığını ve koyu bir Galatasaray taraftarı olduğunu belirtti. Rehber öğretmen Ufuk Ermiş de Ali Cantürk´ün ölümüne çok üzüldüklerini söyledi.

Gürdoğan ve Cantürk´ün cenazeleri daha sonra Gökmeydan Mahallesi´deki Gökmeydan Camii bahçesine getirilerek yan yana konuldu. Cenaze törenine ölen çocukların yakınları, Eskişehir Valisi Azmi Çelik, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, ölen çocukların öğretmenleri, arkadaşları ile çok sayıda kişi katıldı. Yakınları ve arkadaşları törende gözyaşlarını tutamayarak ağladı. 

Öğle namazının ardından çocukların ayrı ayrı cenaze namazlarını kıldıran imam, iki çocuğun da dün öğleyin camilerine gelerek burada öğle namazını kıldıklarını belirtti. Cami imamı yetkililerin gerekli önlemlerin almasını ve daha fazla can kaybını yaşanmamasını istedi. Her iki çocuğun tabutlarına Türk bayrakları konuldu. Batuhan´ın tabutunun üzerine ayrıca Eskişehirspor atkısı bırakıldı. Kılınan cenaze namazından sonra Batuhan Gürdoğan ile Ali Cantürk, götürüldükleri Büyükşehir Belediyesi Asri Mezarlığı´nda gözyaşları içinde yanyana toprağa verildi.

17-01-201717-01-2017

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.