ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

6. İstihdam ve Kariyer Günleri Başladı

6. İstihdam ve Kariyer Günleri Başladı

Ulusal istihdam politikalarının oluşturulması, istihdamın korunması, geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesi amacıyla; Eskişehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından “6. İstihdam ve Kariyer Günleri” etkinliği düzenlendi.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen programa; Vali Azmi Çelik, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Vali Yardımcısı Ali Çetin, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, ESO Başkanı Savaş Özaydemir, Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Hasan Yoldaş, kamu kurum amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Eskişehir’in ticaret ve sanayideki dinamik yapısın önemle vurgu yapan Vali Çelik, programın açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Eskişehir, ticaret ve sanayideki dinamik yapısı ile Türkiye’nin önde gelen illerinden birisidir. Bir milyar dolara yaklaşan ihracat rakamı ile de Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk yirmi ili arasındadır.

Eskişehir, sahip olduğu jeostratejik konumu, yeraltı kaynakları, nitelikli sanayi kuruluşları, eğitim seviyesi yüksek genç ve dinamik nüfusu, gelişmeye açık iki üniversitesi; “bor madeni, raylı sistemler ve havacılık” gibi özel gelişim sahaları ile önümüzdeki on yıl içinde daha fazla öne çıkacak bir il olacaktır. Şuan bile Eskişehir; Bursa gibi, Kocaeli gibi, İstanbul gibi iş bulma alanlarının genişliği sebebiyle göç almaya başlamış bir şehirdir. Önümüzdeki yıllarda işsizlik oranının artmayıp, aksine azaltılabilmesi için bu ve benzer etkinliklerin yapılmasının zaruriliği ortadadır.”

Sanayi sektöründe faaliyet gösteren işverenlerin görüşlerine büyük önem verdiklerini dile getiren Vali Çelik, “Hem iş arayanların hem de işverenlerin görüşleri bizim için önemlidir” diyerek konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Bu yıl altıncısı düzenlenen “istihdam ve kariyer günleri”nin belki de en önemli faydalarından birisi iş arayanlar ile işçi arayanları bir kez daha bir araya getirmesidir.

Günümüzde usta-çırak ilişkisiyle eleman yetişmesi artık neredeyse sona ermiştir. Madem ki bu yol artık kapanmıştır, o zaman işverenin beklentilerine uygun elamanlar eğitim gördükleri ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarında yeterli donanıma ulaştırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir istihdam için nitelikli eğitim belki de en önemli şarttır. Bu bağlamda meslekî eğitim veren ortaöğretim kurumlarımız ile ilimiz üniversitelerine büyük işler düşmektedir. Anadolu Üniversitemizin bugünkü toplantıya ev sahipliği yapmış olması üniversitelerimizin sahip olduğu sorumluluğunun farkındalığını göstermesi bakımından gurur vericidir.

Eskişehir sanayisinin kuvvetli olduğu “havacılık, raylı sistemler ve bor” sektörlerinde son zamanlarda güzel çalışmalara imza atıldı. Eskişehir bir cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bizler de geleceği şimdiden öngörerek Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için kurum ve kuruluşlar olarak elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekiyor. Amacımız; insanımızın donanımlı ve nitelikli bir şekilde yetişmesi, kendi ülkesi ve kendi ili içinde iyi bir iş bulabilmesi, üretime doğrudan katılması ve beyin göçünü düşünmemesidir.

İstihdam ve kariyer günlerinin işsizlik sayısının düşürülmesine faydalı olmasını diliyor, bu ve benzeri etkinliklerin ilimiz ve ülkemiz için hayırlı sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum.”

Türk sanayicisinin bugün dünyada ayak basmadık yer bırakmadığını söyleyen Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Özaydemir de, “Dil bilmek, ulaşımı sağlamak ya da kontakları kurmak gibi birçok sorunu aşabiliyoruz. Ancak sanayiciler ya da işverenler olarak aşamadığımız en büyük sıkıntımız ve ihtiyacımız, iyi eğitilmiş, işini seven eleman bulamamaktır” dedi.

İyi bir meslek edinmenin önemine değinen Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Hasan Yoldaş ise, işsizlikte mücadelede ettiklerini ve sorunların çözümü noktasında işverenlerle birlikte temas halinde olduklarını aktardı.

Konuşmaların ardından Vali Çelik, Rektör Gündoğan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Özen ve ESO Başkanı Özaydemir “6. İstihdam ve Kariyer Günleri” açılış kurdelesini keserek, firmaların tanıtım stantlarını gezdi.

23-11-201623-11-201623-11-201623-11-201623-11-201623-11-2016

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.