ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

          Ulusal egemenliğin millete ait olduğunun bir göstergesi olan TBMM nin açılışının 98. Yıldönümünde hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.


         Güzel ülkemizi, işgal heveslisi batılı devletlerin elinden ve kirli emellerinden kurtarmak amacıyla başlayan İstiklal ve İstikbal Mücadelesinin sonucu 23 Nisan 1920 de Türk Milletinin iradesini temsil edecek meclis ile hayat bulmuştur. Millet kararını vermiş ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  Amasya Genelgesi’nde belirttiği gibi “ Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” mesajı ışığında bağımsızlık ve egemenliğin millete ait olduğunu benimsemiş ve tüm müstevlilere bunu duyurmuştur. Bu duyurunun arkasından hemen arkasından da kararlılığını istiklal mücadelesi ile ortaya koymuştur. Bu mücadelesi ile de tüm dünya mazlumlarına örnek ve umut olmuştur.

           Bir milletin müreffeh bir hayat sürmesinin birinci koşulu hür olmasıdır. Bağımsızlığını elde eden ve milletin üstünde herhangi bir gücün varlığını kabul etmeyen ve bu duyguya teslim olmayan toplumlar gelişebilir ve geleceklerini belirleyebilir. Bugün ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafya içinde yaşananlar, komşularımızın içinde bulunduğu durum bunun en önemli göstergesi olmuştur. Milletimiz tarihin her döneminde bağımsızlığına sahip çıkmıştır. İstiklal ve istikbaline her dönemde sahip çıkmayı bilmiştir. Bunun son örneği de şanlı 15 Temmuz direnişi ve Afrin Diriliş hareketidir. Bu sefer aklını başkalarına, iradesini müstevlilere teslim eden alçak niyetlilere karşı da birbirine kenetlenip istiklal ve istikbaline hem yurt içinde ve hem de yurt dışında sahip çıkmıştır. 15 Temmuzda tarihimizin hiçbir döneminde olmadığı şekilde meclisimize doğrudan saldırı yapılmış, içeride milletin vekilleri çalışmalarını sürdürürken meclis hain işbirlikçilerce bombalanmıştır. Meclisimiz Gazi Meclis olmuştur. Gazi Meclisimiz milletinin hakimiyetinin bir sembolü olarak milletinin desteği ve sahiplenmesi ile Türkiye Cumhuriyeti devleti varoldukça  görevini şerefle sürdürmeye devam edecektir. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları ile de yurdumuza kasteden alçakların yurt dışındaki yuvaları dağıtılmış böylelikle hem ülkemize kastedenlerin  hevesleri kursaklarında bırakılmış mazlumların işgal altındaki yurtları kurtarılmıştır. Bununla da ülkemiz bölgesinde barış ve huzurun güvencesi olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu duyguları bize yaşatan kahraman güvenlik güçlerimize bir kez daha minnetlerimizi sunuyor, şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyor, gazilerimize sağlıklı ömür diliyoruz.

         TBMM nin  açılış tarihi olan 23 Nisan, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk ve dünya çocuklarına bir bayram olarak armağan edilmiştir. Her yıl bu bağımsızlık sembolümüzün açılış tarihi dünya çocukları ile birlikte hür ve bağımsız vatanımızın her noktasında coşku ile şenliklerle  kutlanmaktadır. Ancak son yıllarda dünyanın pek çok noktasında ve özellikle de yakın coğrafyamızda hayatta kalma mücadelesi veren çocuklar bizim de kalbimize sızı düşürmekte ve coşkumuzu gölgelemektedir. Özellikle son dönemlerde mazlum milletlerin umut kaynağı olan ülkemize sığınan, canlarını ve geleceklerini milletimize, ülkemize emanet eden mazlum milletlerin çocuklarına tarihin her döneminde olduğu gibi yine devletimiz kucak açmış, milletimiz  bağrına basmıştır.

         Sevgili çocuklar,

 
       Sizlere bayram olarak emanet eden bu günün, ne anlama geldiğini bu açılardan değerlendiriniz. Ülkemizin umutlu, aydınlık geleceği sizlerin omuzlarında yükselecektir. Bu sorumluğunuzun farkında olarak enerjinizi bu yolda harcayınız. Öğretmenlerinizin, ailelerinizin büyüklerinizin bu yolda sizlere verdiği hedeflere erişmek için gününüzü gecenize katınız. Ancak o zaman gayretleri ile bize bu günün güzel  ve güçlü ülkesini emanet eden atalarımıza vefa borcumuzu ödeyebiliriz.
Bizler de eğitimciler, anne babalar olarak medeniyetimizin geleceği olan çocuklarımızı yetiştirirken milli ve ahlaki değerlerimizin ışığında onları ülkemizin parlak geleceğine hazırlama sorumluluğumuzu unutmamamız gerekir.


        Bu duygularla 23  Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın coşku ve şenlik havası içinde geçmesini diliyor, mazlum milletlerin çocuklarının da gözyaşlarının en kısa sürede silinmesine bizi vesile kılmasını Rabbimizden niyaz ediyorum.
Sevgili çocuklar, Bayramınız kutlu olsun!..

 

Necmi ÖZEN
Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.