ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

21 Mart Nevruz Bayramı, Coşkuyla Kutlandı

“Bütün kin ve nefretleri bir kenara atan, milletimizi ayakta tutan ve temelinde barış ve dostluk yatan mübarek bir gündür Nevruz”
21 Mart Nevruz Bayramı, Coşkuyla Kutlandı

Valilik Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Vali Güngör Azim Tuna, Kırgızistan Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov, Tacikistan Ankara Büyükelçisi Farrukh Şaripov, Özbekistan Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadyrov ve Kazakistan Kültür ve Eğitim Ateşesi Azamat Utepbayev, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Adar, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, vali yardımcıları, kaymakamlar,  sivil toplum kuruluşlularının temsilcileri ve vatandaş katıldı.

Program, Mehter Gösterisi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından temsili Dede Korkut tarafından Nevruz Duası okundu.

Nevruz’da bütün kin ve nefretlerin bir kenara atılmasını isteyen Vali Tuna, programın açılışında yaptığı konuşmada, “Bütün kin ve nefretleri bir kenara atan, milletimizi ayakta tutan ve temelinde barış ve dostluk yatan mübarek bir gündür Nevruz” dedi.

Nevruz’u Türk dünyasının en köklü merasimlerimden biri olduğunu söyleyen Vali Tuna, konuşmasına şöyle devam etti:

“İnsanlığın en eski bayramı olan baharı karşılama, Türk dünyasının en köklü merasimlerinden biri olarak farklı isim ve ritüellerle kutlanmaktadır. Hem baharın hem yılın ilk günüdür Nevruz ve aziz milletimiz her güzelliğe olduğu gibi Nevruz’a da derin anlamlar yüklemiş, manevi dünyasında onu gönüllerin sultanı yapmıştır.

Nevruz her şeyden önce bir barış günüdür. Sadece doğa için değil, insan için de bir yeniden doğuş günüdür. Bu doğuşta küslükler, kırgınlıklar geride bırakılır; gönüllerde barışa, huzura dair ümitler yeşertilir. Bu yönüyle Nevruz; toplumsal barış açısında ayrı bir öneme sahiptir.

Hâl böyleyken Nevruz’u birleştirmek için değil bölmek için, yaşatmak için değil öldürmek için bir araç kılanlar var;  “barış” ve “huzur”un sembolü olmuş Nevruz’un masumiyetine kirli elleriyle uzanmaya yeltenenler var. Osmanlı’nın “Nevruz-ı mübârek” olarak adlandırdığı bu bayramı; devleti yaşatmak için insanı yaşatmayı gaye edinmiş bir ecdadın torunları olarak, manasına ve mesajına uygun olarak ve kardeşlik duygularını pekiştirerek kutlamaya devam edeceğiz.”

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Kırgızistan Temsilcisi Kocageldi Kuluyev ise UNESCO´nun Nevruz Bayramı´nı 2009 yılında ´Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi´ne dahil ettiğini söyledi.

Tüm Türk dünyasının Nevruz Bayramı´nı kutlayan Kuluyev, "Nevruz sofraların güzel nimetlerle dolduğu, ışıltılı günlerin çoğaldığı bir bayramdır. Nevruz Bayramı´nın tüm Türk dünyasına güzellikler getirmesini diliyorum" dedi.

Kırgızistan´ın Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov da Eskişehir´de bulunmaktan mutluluk duyduğunu anlatarak, "Türk dünyasının ortak manevi mirası olan Nevruz Bayramı´nı en içten dileklerimle kutluyorum. Bizim, dilimiz, dinimiz bir. İki ülkenin bayrağı da kırmızı. Bizim bayrağımızda güneş, sizin bayrağınızda ay ve yıldız var. Biz biriz ve beraberiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Nevruz ateşi için hazırlanan yere gelen Vali Tuna ve beraberindeki heyet, odunları tutuşturarak ateşin üzerinden atladı. Ateşte ısınan demirin dövülmesinden sonra protokol üyeleri semeni tepsisin sunulan yumurtaları tokuşturdu.

Daha sonra Kırgızistan, Kazakistan, Kazan, Bosna Hersek´ten gelen halk oyunları ekipleri, ülkelerine özgü dansları izleyenlere sundu.

Program Vali Tuna’nın büyükelçilere ve sanatçılara çiçek vermesinin ardından, pilav, ayran ve tatlı ikramının sunulmasıyla son buldu. 

21-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-2016

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.