ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Törenle Kutlandı

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Törenle Kutlandı

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası etkinlikleri; İl Millî Eğitim Müdürümüz Hakan CIRIT, ilçe milli eğitim müdürleri, müdür yardımcıları, şube müdürleri ve okul müdürlerinin katılımı ile vilayet meydanında çelenk sunma töreniyle başladı.

Tören, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimiz ile ebediyete intikal eden öğretmenlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile devam etti. 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt törende yaptığı konuşmada;

"Eğitim tanımlanabilen ancak asla satırlara sığmayacak kadar derin ve yaşamın içinde hayat bulan, insan kadar canlı ve değişken bir yapıdır.

Modern çağda eğitim bir toplumu millet haline getiren temel kurumdur. Öte yandan günümüz dünyasında bir milletin fiziki varlığını ikame ederek teminat altına alması ancak nitelikli bir eğitimle mümkündür.

Öğrencilerimizin bireysel özellikleriyle, öğretmenlerimizin yöntem ve teknikleri ile şekillenen can damarımızdır EĞİTİM. Dokunuşların zarafeti ile ileriye taşınan, daima ilgi, sevgi, sadakat bekleyen nazlı bir çiçektir. Eğitim ve öğretim geleceğe yapılan en büyük yatırımdır.

Bugün yapılacak hatalar yarın karşımıza derin uçurumlar olarak çıkabilir. Bizler ülkemizin geleceğinin mimari olarak öğrencilerimize bilgiyi aktarmaktan ziyade, bilgiye ulaşmanın ve onu paylaşmanın yollarını göstereceğimizden, çağın gereklerine vakıf, özgüveni tam, milli ve manevi değerlerine bağlı, hedefini bilen şahsiyetler olarak yetiştireceğimizden; bu zor, meşakkatli fakat kutsal görevimizden bir an olsun ayrılmayacağımızdan emin olabilirsiniz.

Genç ve dinamik nüfusumuz bizim en büyük avantajımızdır. İnsan kaynağımızı daha iyi hale getirmeden ne sahip olduğumuz yer üstü ve yer altı kaynaklarımız ne de yeni yeni güçlenen sermayemiz ve teknolojimiz verimli kullanılabilir. Ülkemizin en önemli zenginlik kaynağı genç nüfusumuzdur. Ama iyi eğitilmez, nitelikli bir şekilde yetiştirilmez ve istihdam edilmez ise bu genç nüfus; maalesef milli güvenlik tehdidi de dahil olmak üzere en büyük riskimizdir.

Güçlü devletlerle geri kalmış devletler arasındaki fark; eğitime doğru ya da yanlış yatırım yapmak üstüne kuruludur.

Tüm bunları göz önünde bulundurursak, soran, sorgulayan, eleştirel düşünen, problem çözme becerilerine sahip, gelişmeye açık, çağdaş, demokrat bireyler yetiştirecek bir eğitimi çocuklarımıza sınıf ortamlarımızda vermeliyiz.

Yaklaşık 1,5 yıl, yani 3 eğitim öğretim dönemi gerek EBA TV ve portalı ile gerekse çevrim içi programlarla öğretmenlerimiz, öğrencilerimizle bir araya gelip eğitim ve öğretim yapmışlardır.

Bunun yanında zaman zaman seyreltilmiş eğitimlerle öğrencilerimizi okullarda yüz yüze eğitimle ve arkadaşlarıyla buluşturma olanakları bulduk. Ve artık yüz yüze eğitime kesintisiz olarak 6 Eylül itibari ile başlamış bulunmaktayız.

Okullarımızda vaka ve süreçleri takip etmek için elektronik takip sistemi ayrıca Bakanlık bünyesinde Covid-19 Salgın Yönetim Destek Merkezi kuruldu.

Eskişehir genelinde 425 okulumuzda 137 bin öğrencimizi her kademede okullarımızla buluşturduk. Tüm ilçe milli eğitim müdürlerim, müdür yardımcılarım ve şube müdürlerimle her zaman sahadayız.

Velilerimiz, öğrencilerimiz büyük bir heyecanla okullarıyla buluşmanın mutluluğunu yaşamaktadır.

Öğrencilerimiz okullarını ve öğretmenlerini, öğretmenlerimiz de öğrencilerini özlediler, buna yakından şahitlik yaptık.

Okullarımıza yönelik Bakanlığımızın bilim kuruluyla beraber hazırladığı COVID-19 salgını önlemleri çerçevesinde uyulması gereken kuralları öğretmenlerimiz hem velilerimize, hem öğrencilerimize hem de okul ve eğitim için çalışan diğer paydaşlarımıza bilgilendirmelerini yaptılar.

Okullarımızda temizlik malzemesi, hijyen ve maske anlamında herhangi bir malzeme ihtiyacımız yoktur. Bakanlığımız tüm bu ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılamıştır.

Salgın süreci çerçevesinde Bakanlığımızın hazırladığı algoritmaya uyarak okullardaki tedbirlerimizi maksimum düzeyde uyguluyoruz.

Değerli meslektaşlarım çok değerli Eskişehirliler,

Pandemi sürecinin tam manasıyla bitmesi, sevdiklerimizi korumamız, sanayinin en üst düzeyde çalışması, bakkal Mehmet amcanın dükkanı kapatmaması, lokantacı Ahmet abinin çalışanlarını işten çıkarmaması, evlatlarımızın okullarına güvenle gidip gelmesi, büyüklerimizin ziyaretine gidebilmemiz için lütfen aşı olalım. Aşı bu hastalığın yayılmasını ve hastalanırsak hastalığın daha hafif geçmesini sağlar.

PCR testimizi muhakkak yaptırmamız, aşı olmayan arkadaşlarımızın en önemli ödevidir. Hem kendisi, hem ailesi hem de öğrencileri için bu şarttır. Hasta olmadığınızı zannederken hastaysanız eğer, bu hastalığı tüm sınıfa, ailenize, çevrenize bulaştırma hakkınız yok. Lütfen uyarılarımızı dikkate alınız. Çünkü okullarımızı açık tutmak için herkese görev düşmektedir. Her yer açıkken okulların kapalı olması geleceğimizi heba etmek demektir. Bu bir milli meseledir, bu milli meselede seferberlik şarttır.

Değerli arkadaşlarım, okullarımız en güvenli yerlerdir. Bu güveni sağlayan okul müdürlerimize, velilerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum.

2021-2022 eğitim öğretim yılının başarılı, sağlıklı ve huzurlu olmasını yüce Allah'tan dilerken, ilköğretim haftamızı tebrik ediyorum."

13-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-2021

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.