ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2017-2018 Eğitim Ve Öğretim Yılı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

2017-2018 Eğitim Ve Öğretim Yılı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı Bilgilendirme Toplantısı Odunpazarı Yunus Emre Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.

 Vali Özdemir Çakacak’ın başkanlık ettiği toplantıya; Vali Yardımcısı Ali Muhittin Varol,  İl Jandarma Komutanı J.Alb. Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, ilgili kurum müdürleri, mahalle muhtarları, okul müdürleri ve okul aile birliği başkanları katıldı.

2017–2018 Eğitim ve Öğretim yılının bu hafta öğretmenlerin yaz tatilini tamamlayarak okullarına dönmesiyle başladığını bildiren Vali Çakacak, yeni öğretim yılının öğrenciler açısından güvenli bir şekilde yürütülmesine yönelik böyle bir toplantının yapılmasını uygun gördüklerini kaydetti.

Son yıllarda ülke bütçesinin önemli bir kısmının eğitime ayrıldığına dikkat çeken Vali Çakacak, toplantının açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Önümüzdeki haftadan itibaren anaokullarında, 1. sınıflarda, 5. sınıflarda ve 9. sınıflarda öğrencilerin okula, okul kurallarına alışmalarını sağlamak amacıyla uyum eğitimi yapılacak ve yaklaşık 38.000 öğrenci öğretmenlerimizin rehberliğinde alacakları uyum eğitimleri için okullara koşacaklar. 18 Eylül’de ise ilimiz genelinde 58 anaokulu, 149 ilkokul, 120 ortaokul, 62 genel orta öğretim ve 47 mesleki orta öğretim olmak üzere 436 okulumuza yaklaşık 134 bin öğrencimiz için ders zili çalacaktır. Bu öğretim yılında resmi ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim kurumlarımızda yaklaşık 11 bin öğretmenimiz görev yapacaktır.”

Eğitimin her türlü kalkınmanın,  sosyal ve kültürel her türlü gelişmenin önünde olduğunu kaydeden Vali Çakacak, “Önceliğimiz her zaman eğitimden yanadır” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Son yıllarda ülke bütçesinin önemli bir kısmı eğitime ayrılmaktadır. Bunun sonucu olarak ülke genelinde çocuklarımız, kalabalık sınıflar yerine ortalama 25 – 30 kişilik ve çağdaş teknolojik gereçlerle donatılmış sınıflarda eğitim yapma imkanı buluyor. Her yıl yapılan atamalarla öğretmen açığı nerede ise kalmamış durumda. Okullarımızın fiziki eksiklikleri her yıl yapılan yatırımlarla giderilmekte.

Eskişehir bir eğitim kenti olma özelliğini hak eden bir ilimiz. Gerek çocuklarımızın girdiği sınavlarda gösterdikleri akademik başarılar ve gerekse sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda elde ettikleri dereceler bunun en önemli göstergelerindendir. Bunun sağlanmasında eğitim kadrolarının gösterdikleri gayretin yanı sıra ailelerin eğitime olan duyarlılığı ve sahiplenici tavırları eğitimdeki başarıda önemli bir rol oynamaktadır. Bu başarının tabi ki artarak devam etmesini sağlamak hepimizin görevidir. Bu önemli görevi yerine getirirken, velilerimizin desteklerinin artarak devam etmesini istiyoruz. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, eğitimde başarı sadece okullar olmaz. Eğitimde başarı; öğrenci, okul ve ailenin birlikte çalışmasıyla yakalanır.”

Eğitimin kalitesini daha çok arttırmaya yönelik sınıf mevcutlarını kalabalıklaştırmadan ikili öğretimi sonlandırmak istediklerini bildiren Vali Çakacak, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Başarı için öğrenci, okul, veli, işbirliği. Yakın vadede gerçekleştirmeyi umduğumuz ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürdüğümüz en önemli hususlardan birisi de sınıf mevcutlarını kalabalıklaştırmadan ikili öğretimi sonlandırmak. Şu anda 44 okulumuzda var olan ikili öğretim, önümüzdeki yıl hizmete alınacak yaklaşık 120 derslik ile önemli ölçüde azalacak, yapımı planlanan diğer okullarımızla birlikte 2019 – 2020 öğretim yılında ise hemen hemen ikili öğretim yapan okulumuz kalmayacaktır.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın donanımlı olarak geleceğe hazırlanmaları, çağın ve toplumun gereklerine uygun; sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almaları; gerek okul evrelerinde ve gerekse okul dışı ortamlarda güvenlikleri açısından endişe duymamalarını sağlamak için alınacak tedbirleri değerlendireceğimiz bu toplantımızın ve 2017-2018 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum.”

Daha sonra toplantıda görüşülecek gündem maddeleri üzerinde görüşlerini açıklayan Vali Çakacak, “Güvenli okul çevresi oluşturmak için öncelikle okul çevresinde bulunmaması gereken şahısların okul çevrelerinden uzaklaştırılması için her türlü tedbir alınacak. Bu konuda Valilik Emri alınmıştı, gerekirse bu emri tekrar yayımlayarak bu tür şahıslara idari işlem yani para cezası uygulanacaktır” dedi.

“Güvenli Okul için okullarla irtibatlı ‘Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi’ görevlendireceğiz. Yine okul çevrelerinde trafik, asayiş ve özellikle madde bağımlılığı ve uyuşturucu ile mücadele için Narkotim polisleri görevlendirilecek” diye konuşan Vali Çakacak, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun 81 ile video konferansla bağlanarak bu konu hakkındaki hassasiyetini bildirdiğini söyledi. Uyuşturucuyla mücadeleyi tüm insanlık adına yapacaklarını aktaran Vali Çakacak, “Sadece okullarımızda değil tüm insanlık adına uyuşturucuyla mücadele çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bu konuda İl Emniyet Müdürlüğümüzün başarılı çalışmaları var. Bu işleri yapanların peşini bırakmayacağız” ifadelerinde bulundu.

Ayrıca okul çevrelerinin kameralarla kontrol edilmesini ve bu kameraların Kent Güvenliği Yönetim Sistemine entegre edilerek 24 saat kontrol altında tutulacağını açıklayan Vali Çakacak,  bu yıldan başlayarak bu işleminin genişletilerek devam edeceği ve İnternet kafelerin sıkı denetim altına alınacağını bildirdi.

Öğrencilerin okula başlama saatleri ve okul servislerinin de büyük önem arz ettiğini dile getiren Vali Çakacak, “Okula servis araçları ile gelen çocuklarımızın servis araçlarında huzur ve güven içerisinde yolculuk yapmalarını sağlamak, daha güvenli okul yolu oluşturmak amacıyla güvenliği artıcı tedbirlerin alınması ve bunların sürdürülebilirliği yetkili kurumlar ile paydaşlarının ödev ve sorumluluğundadır. Bunu sağlamak için okul yönetimi, okul aile birliği, veliler, emniyet, belediyeler, oda temsilcileri, servis aracı şoförleri işbirliği halinde olacaklardır” şekline konuştu.

Servis şoförleri ve hosteslerin güvenlik açısından inceleneceğini, okul servis araçlarına kamera ve GPS taktırılmasının sıkı bir şekilde takip edileceğini belirten Vali Çakacak, ikili öğretim yapan okulların giriş ve çıkış saatlerinin öğrencilerin gün ışığından daha fazla istifade etmelerini sağlayacak şekilde düzenlenmesi için, okul yönetiminin ve okul aile birliğinin ortak bir görüşte anlaşma sağlaması ile çözüleceğini söyledi.

Toplantıda, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen de konuşma yaparak, yeni öğretim yılında yapılacak olan çalışmalardan bahsetti.

Toplantı, karşılıklı fikir alışverişi, dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

08-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-2017

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 0222 280 26 04 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.