ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Necmi Özen´in 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı
2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

2015-2016 eğitim öğretim yılının ilk ders zilini çaldığımız bugün, uzun süren bir tatil döneminden sonra okullarımızın yeniden şenlendiği gündür. Yeni eğitim öğretim yılının tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Her öğretim yılına yeni ve köklü değişiklikleri içeren cesur adımların atıldığı yeniliklerle başlıyoruz. Bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi önemli değişiklikler eğitim öğretim hayatımıza girdi. Geçtiğimiz yıllarda sınav sistemlerinde ve ortaöğretime geçiş sistemlerinde yapılan değişikliklerle değerini yeniden artırarak kazanan okullarımız bu yıl da 1 Eylül tarihi itibariyle kapanan dershanelerden sonra öğrencilerimizin eksiklik hissettikleri alanlarda öğretmenlerimizin rehberliği altında bu eksikliklerini tamamlayabilecekleri destekleme ve yetiştirme kursları bu yılın en önemli yeniliğidir. Okullar ve öğretmenlerin rehberliği dışında başka kurumlara ihtiyacı ortadan kaldıracak olan bu kurslarla okulun hayata hazırlayıcı özelliği ve öğretmenlerin rol modelliği pekişmiş olacaktır.  Tüm öğretmenlerimizin destekleme ve yetiştirme kurslarına önem ve değer vereceğine inanıyor, bu kurslarda görev alacak öğretmenlerimize gayret ve destekleri için şimdiden teşekkürü borç biliyorum.

Bize düşen, bu öğretim yılı ile beraber, önceki yıllarda yaptığımız çalışmalara yeni bir hız kazandırmaktır. Öğrencilerimize, evrensel insani değerlerin yanı sıra,  toplumsal kültürümüzün vazgeçilmez değerlerini kazandıran çalışmalara hız vermek; öğrencilerimizin okulda olmaktan mutluluk duymalarını sağlayacak, onların ilgi ve yeteneklerine uygun sosyal, kültürel, sportif, sanatsal ve bilimsel çalışmalara katılmalarını ve kendilerini gerçekleştirmelerini sağlayacak programlar hazırlamak öncelikli hedefimiz olacaktır.

Okullarımızı çağın gereklerine uygun fiziksel ortamlara kavuşturmak, okulları erişilmesi kolay kurumlar haline getirmek ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunu hızla tamamlayacağız. Bunun için ihtiyaç duyulan kaynaklar devletimiz tarafından seferber edilmektedir. Yanı sıra eğitim ortamlarımızı çağdaş ihtiyaçlara cevap verecek teknolojik araç gereçlerle donatmak yolundaki çabalarımız da devam edecektir. Fatih Projesi, eğitimde fırsatları artıracak, teknolojiyi iyileştirecek tarihi bir projedir ve bu yıl bu projenin önemli oranda tamamlandığını hep birlikte göreceğiz.

Eskişehir, eğitim yatırımları anlamında en parlak dönemini yaşamaktadır. Şu anda ilimiz genelinde bütçesi ayrılmış, planlamaları yapılmış, başlamış, devam eden ya da bu yıl tamamlanacak projelerle önümüzdeki iki yıl içinde ikili öğretime ihtiyacımız kalmayacak, il dışından ve ilçelerimizden gelen öğrencilerimizin barınma sorunu tamamıyla çözülecektir. Bu projelerin ayrılmış toplam bütçesi 184 milyon liradır.

Son yapılan öğretmen atamaları ile aramıza katılan 76 genç öğretmenimiz ile birlikte ilimiz genelinde öğretmen açığımız kalmamış, öğretmen ihtiyacımız giderilmiştir.

Okullarımızda anne babalarında çocuklarının eğitimlerinde ihtiyaç duyacakları bilgileri edinmeleri için, ana baba eğitimlerine hız verecek ve bu alanda önemli çalışmalar yapacağız.

Sağlıklı nesiller yetiştirilmesi için sosyal çevrede bulunan her türlü olumsuz koşullardan öğrencilerimizi korumak amacıyla aileler ve ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde her türlü olumsuzluklardan nesillerimizi koruma gayreti içinde olacak, bu yönde somut çalışmaları hep birlikte gerçekleştireceğiz. Unutmayalım ki, her türden olumlu davranışların kazandırılacağı yer aileler ve eğitim ortamlarıdır. Bunun bilincinde olarak, okuyan, düşünen, sorgulayan, yorumlayan ve doğruya ulaşma noktasında ailelerinin ve öğretmenlerinin rehberliğinde kendi öz kültür ve medeniyetinden beslenerek evrensel değerlere katkı sağlayacak nesiller yetiştirmek sorumluluğumuzdur. Birlik ve beraberliğimizin tesisi, ülkemizin aydınlık geleceği, lider ülke olabilme özelliğini kazanabilmesi bu nesillerin yetiştirilmesi ile mümkün olabilecektir.

Tüm bunlar bize 2015-2016 eğitim öğretim yılının sağlıklı bir eğitim öğretim faaliyetinin gerçekleşmesi için her türlü ortamın hazır olduğunu ve kararlılığımızı göstermektedir. Bize düşen, üzerimize düşen bu ulvi sorumluluğu yerine getirmek ve halkımızın, ülkemizin bizden beklediğini gerçekleştirmektir. Bu çalışmalarda başta velilerimiz olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşların yanımızda olacağına inanıyoruz.

Bu duygularla 2015-2016 eğitim öğretim yılının ilimiz ve ülkemiz öğrencilerine, ailelerine ve eğitim çalışanlarına hayırlar getirmesini diliyor, tüm mesai arkadaşlarımı saygıyla selamlıyorum.

 

                                                                                                                                   Necmi ÖZEN

                                                                                                                             İl Millî Eğitim Müdürü

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.