ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları´nın Açılışı Bakan Avcı’nın Katılımlarıyla Yapıldı

Bakan Avcı, "Geçtiğimiz yıl birincisi yapılan bu olimpiyatların uzun yıllar devam etmesini ve Türk dünyasından yeni bilim adamlarının yetişmesine vesile olmasını diliyorum."
2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları´nın Açılışı Bakan Avcı’nın Katılımlarıyla Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, Eskişehir Valiliği ve Türk Dünyası Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen 2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları´nın açılışı yapıldı.

25-12-201525-12-201525-12-201525-12-2015

Atatürk Spor Salonu´nda gerçekleştirilen açılışa; Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Vali Güngör Azim Tuna, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan, ulusal ve uluslararası proje temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

25-12-201525-12-201525-12-201525-12-2015

Bakan Avcı:“Mirasçısı olduğumuz bilim anlayışı insanlığın hayrına çalışmayı esas almıştır.”

2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları´na katılan öğretmenleri ve öğrencileri kutlayan Bakan Avcı, Türk dünyasından ve Balkanlardan 10 ülkenin katılımıyla olimpiyat düzenlendiğini belirtti.  Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı´nı hayata geçiren Eskişehir Valiliğine ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Derneğine teşekkür eden Bakan Avcı, “Türkiye olarak, Eskişehir olarak 2 yıldır Türk Dünyası Bilim Olimpiyatlarına ev sahipliği yapıyoruz. Bu faaliyete Türk dünyasının bütün bölgelerinden temsilciler katılıyor. Bu ev sahipliğinin bizim için özel anlamları var. Çünkü biz bilimde görkemli bir birikimin mirasçısıyız. Bilimin bugünkü seviyeye gelmesinde büyük katkı veren bilim insanlarının, âlimlerinin tabii ve daimi mirasçılarıyız. Farabi´nin, İbni Sina´nın, Ali Kuşçu´nun, Harizmi´nin ve tabi Aziz Sancar´ın buluş ve icatlarının ilhamı bizim medeniyetimizin kodlarında kayıtlıdır. Eserleriyle bütün insanlığa hizmet eden bu âlimlerin mirasçısı olmak bizim sorumluluğumuzu artırmaktadır" dedi.

Kendilerini tüm insanlığa karşı sorumlu hissettiklerini söyleyen Bakan Avcı, sadece İstanbul´un değil Taşkent´in, Semerkant´ın, Buhara´nın, Şam´ın ve Bağdat´ın da medreselerini ve mabetlerini üzerlerinde hissettiklerini kaydetti.  

Bakan Avcı, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"Mirasçısı olduğumuz bilim anlayışı insanlığın hayrına çalışmayı esas alan bir anlayıştır. Kitle imha silahlarına yol açan başka ülkelere ve toplumlara üstünlük sağlamaya ayarlı bilimsel çalışmalara bizim tarihimizde rastlayamazsınız. Bizim alimlerimizden geriye sadece bütün insanların faydasına sunulmuş çalışmalar kalmıştır. Bu hepimiz için iftihar meselesidir. İslam dünyasının yetiştirdiği bilim adamları, “En hayırlınız insanlığa faydalı olandır” emrine uygun davranmışlardır. Onların, arkalarında kendilerinden sonra gelecek nesilleri utandıracak bir miras bırakmadıklarını biliyoruz. Bu gerçek bizim bundan sonraki çalışmalarımıza da ışık tutmalıdır. Onlara ilham olan hakikatleri yeniden hayata geçirmeli ve o ilklerin hayat bulduğu kültür ve medeniyet kodlarına dönmeliyiz." 

Etkinliğin yeni bilim adamlarının yetişmesine vesile olmasını dileyen Bakan Avcı, "Geçtiğimiz yıl birincisi yapılan bu olimpiyatların uzun yıllar devam etmesini ve Türk dünyasından yeni bilim adamlarının yetişmesine vesile olmasını diliyorum. İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren etkinliğimizin adını da olimpiyat değil de şölen olarak değiştirelim. Dolayısıyla bugünden itibaren ben bu kullanımı başlatmış olayım. Şölene katılan öğrencilerimiz de şu anda aramızda. Onların bu emanete ve mirasa sahip çıkacaklarından eminim" şeklinde konuşarak, sözlerini noktaladı.

25-12-201525-12-2015

Vali Tuna: “Mirasçısı olduğumuz bilim anlayışı insanlığın hayrına çalışmayı esas almıştır.”

“Türk dünyasının dilde, fikirde, işte ve gönülde tek yürek olduğu Eskişehir’e hoş geldiniz, sefalar getirdiniz” diyen Vali Tuna da, yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

“Biz Türk Dünyası Kültür Başkentliği uygulaması ile dalları geleceğe uzanan bir çınar ağacı diktik. Ve bu süreçte ürettiğimiz işlerin sürekliliğinin sağlanması, temel yaklaşımımızdır. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı’nın bu yıl ikincisinin gerçekleşmesi demek, geleceğe uzanan dalımızın yeşermesi, geleceğe dair ümidimizin artması demektir. Üçüncüsü 3-4 Haziran 2016’da, yine Eskişehir’de yapılması planlanan Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı’yla, geçmişte olduğu gibi gelecekte de dünyaya yön veren nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz. Geçen yıl söylediğimiz gibi “Biz, geleceğin Ali Kuşçularını, Farabilerini, İbn-i Sinalarını yetiştirmek istiyoruz.” Çünkü ilimleri engin bir deniz olsa da kalbinde sevgi ateşi yakmayanların bütün uğraşları, çabaları, emekleri boşunadır. 

Bir güzellik arayışının ürünü olan Türk dünyası gönül medeniyetinin temelinde sevgi vardır. Ve bu sevginin bir ürünü olarak Türk dünyası; ebedi hayata uzanan bir ileri görüşlülük ve vizyonla ancak iyiliklerde, güzelliklerde, hayırda ve barışta yarışır. Bu bakımdan güzel niyetlerle yola çıkılmış Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı’na teveccüh gösterip bizimle gönül birliği eden KKTC, Azerbaycan, Doğu Türkistan, Kırgızistan, Moldova, Makedonya, Arnavutluk, Başkurtdistan, Yunanistan (Batı Trakya) ve Kosova’daki kardeşlerimize tüm kalbimizle teşekkür ediyoruz. 

Artan bir bereketle devam eden bu yarışmamıza bu yıl “Tasarım ve Buluş” dalında yurt içi ve yurt dışından toplam 1.257 başvuru yapılmıştır. Birbirinden değerli bu projelerden; yurt içinden 60 proje ve yurt dışından 40 projeyi seçmek için jüri 2 tam gün mesai yapmıştır.                           

O küçük ellerinizle ürettiğiniz projeleriniz bizim için çok değerlidir. Bu projelere baktığımızda; sorunlara pratik çözüm üreten üstün bir akıl ve daha önemlisi aklını yüreğiyle buluşturmuş Ali Kuşçular, Farabiler, İbn-i Sinalar görüyoruz. Olimpiyata yurt içi ve yurt dışından katılan 1.257 başvuru sahibini ayrı ayrı tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyor, hepinizin gözlerinden öpüyorum.”

Konuşmaların ardından Bakan Avcı ve Vali Tuna´ya Kırgız öğrenciler tarafından yöresel kıyafet giydirildi. Açılış kurdelesini kesiminden sonra Bakan Avcı, Vali Tuna ve İl Müdürümüz Özen stantları gezerek öğrencilerden bilgi aldılar.

25-12-201525-12-201525-12-201525-12-201525-12-201525-12-201525-12-201525-12-2015

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 ODUNPAZARI / ESKİŞEHİR - 0 222 239 72 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.