ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

01-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ve Farkındalık Ayı Münasebetiyle Eskişehir Millet Bahçesi Pembe Işıklarla Renklendirildi

  01-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olması sebebi ile konunun önemine dikkat çekmek amacıyla, Eskişehir Millet Bahçesi pembe renkle ışıklandırılarak pankartlar asıldı.
01-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ve Farkındalık Ayı Münasebetiyle Eskişehir Millet Bahçesi Pembe Işıklarla Renklendirildi

Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Vali Erol Ayyıldız'ın eşi Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız, Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı ile personeli, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ve vatandaşlar ile birlikte ışıklandırılan Eskişehir Millet Bahçesi'ni gezerek incelemelerde bulundu. Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay burada yaptığı açıklamada:

-"Tedavi ve tanı süreci Türkiye'nin bir başarı öyküsüdür"

Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, yaptığı açıklamada, Ekim ayının "Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı" olduğunu anımsatarak, kent genelinde Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız'ın eşi Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız'ın koordinatörlüğünde bir proje çerçevesinde farkındalığı arttırmak ve mümkün olduğunca taramayı gerçekleştirmek üzere harekete geçtiklerini söyledi.

Projenin iki yıldır sürdüğünü ifade eden Milletvekili Günay, şunları söyledi:

"Bu iki yıldır devam eden bir proje aslında. Mobil Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) projesi diyoruz ve sadece şehir merkezindeki merkezlerde değil dış ilçelerimize de mobil araç gidiyor. Bugün Mihalıççık ilçemizde de tarama işlemini başlattık. Gerçekten çok önemli bir konu. Erken tanı hayat kurtarır diyoruz. Yaklaşık üç dakikada bir kadınımızı meme kanserinden kaybettiğimizi düşünürsek erken tanıyla birlikte kaç hayata dokunabileceğimiz de ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bunun farkında olmalarını sağlamak, Taramalara katılımlarını sağlamak ve oradaki tanıya göre de hareket etmek en büyük amacımız. Projeye emek verenlere teşekkür ediyorum. Önümüzdeki hafta Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi toplantımız var. Onun bir günü de meme kanseri farkındalık gününe ayrıldı. Orada da etkinliklerimiz olacak. Ülke örnekleri paylaşılacak. Bir ön toplantıda birçok ülkede Türkiye'de yapılan hiçbir şeyin olmadığını fark ettik. Ben büyük bir gururla ülkemde yapılan bu çalışmaları, bu tarama çalışmalarını, kanser tedavi süreçlerini inşallah orada paylaşacağım. Dolayısıyla başka ülkelerde olmayan bir tedavi ve tanı süreci Türkiye'nin bir başarı öyküsüdür. Burada da emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum."

- "Kanserle mücadelede erken tanı için muhakkak tarama gerekiyor"

Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız ise meme kanserinin ne kadar yaygın olduğu, ileri evrelerde ciddi ve ölümcül bir kanser türü olduğu ancak erken evrede yaşam şansının yüzde yüz olduğu bir kanser türü olduğunu vatandaşlara anlattıklarını kaydetti.

Hanımefendi Ayyıldız, 40 yaş üstü bütün kadınları kanser taraması yapmak için KETEM'lere davet ettiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Meme kanserine özgü rengimiz pembe. Valimizin desteğiyle Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi'ni Ekim ayı boyunca pembe renkte ışıklandırılması yapıldı. Farkındalık yaratmak için ve bütün ilçelerimiz ile merkezde Millet Bahçemizin görülebilir her çevresine kanser farkındalığıyla ve mücadelesiyle erken tanıya dikkat çekmek amaçlı büyük afişler astık. Vatandaşlara uyarıcı broşürler dağıtılacak. Öncelikle amacımız erken tanı için taramalara dikkat etmek, olmazsa olmaz kanserle mücadelede erken tanı için muhakkak tarama gerekiyor ve biz bunu birinci basamakta KETEM'lerde tamamen ücretsiz, tamamen bayan personelle beraber empatili bir şekilde vatandaşımızın hizmetine sunuyoruz. Yine uzak ilçelerde mahallelerimizde ve köylerimizde de mobil KETEM dediğimiz içinde son model dijital mamografi olan bir aracımızda vatandaşımızın bizzat ayağına giderek yine bu meme kanseri ve rahim ağzı kanseri taramalarını ücretsiz olarak sağlıyoruz. Her şey milletimiz için."

Daha sonra Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Hanımefendi Ayyıldız ve beraberindekiler ile Millet Bahçesinde vatandaşlara pembe kurdele takarak meme kanseri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla 01-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmiştir.

 

 

07-10-202207-10-202207-10-202207-10-202207-10-202207-10-2022

 

Büyükdere Mahallesi Atatürk Bulvarı No 247 26040 Odunpazarı / Eskişehir - 0 222 280 26 00 / 0222 280 26 04 / 0222 280 26 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.